Do grona kilkudziesięciu wyróżnionych Kociewskimi Piórami dołączyli kolejni laureaci z powiatów tczewskiego, starogardzkiego i świeckiego.Jedenasta gala wręczenia nagród, przyznawanych od 2005 r. przez Towarzystwo Społeczno - Kulturalne im. Małgorzaty Hillar, odbyła się tym razem w Dworku Tucholskim w Zblewie.

- Dzieło tej nagrody świadczy o bogactwie naszego regionu - mówił witając gości wójt gminy Zblewo, Artur Herold.

W tym roku o przyznanie nagrody wpłynęło 21 wniosków od różnych stowarzyszeń i instytucji z trzech kociewskich powiatów. Decyzją Kapituły, której przewodniczyła prof. Jowita Kęcińska-Kaczmarek, wręczonych zostało pięć nagród. W kategorii literatura nominowano dr. Krzysztofa Kordę, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, za publikację biografii ks. Józefa Wryczy, oraz Janusza Stachulskiego z Dąbrówki, miłośnika historii, autora książki o dziejach Lubichowa. Nagrodę ostatecznie otrzymał Krzysztof Korda.

W kategorii publicystyka nominowanych nie było, a nagrodę jurorzy zdecydowali się przyznać prof. Marii Pająkowskiej-Kensik ze Świecia, która zajmuje się badaniem gwary kociewskiej, a laur otrzymała głównie za comiesięczne felietony drukowanie w „Pomeranii”.

W kategorii animacja kultury indywidualnie nominowano: Zygmunt Paschilke, który w budynku stacji kolejowej w Osiecznej utworzył prywatne muzeum kociewskie pełne regionalnych eksponatów, przyrodnik i rzeźbiarz ludowy; Eleonora Lewandowska z Tczewa, wieloletnia dyrektorka Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, pomysłodawczyni Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego; Tomasz Damaszk, dyrektor szkoły w Bytonii, gdzie odbywają się coroczne plenery artystów ludowych z Pomorza. Nagrodę ostatecznie przyznano Zygmuntowi Paschilke.

W kategorii animacja kultury zbiorowo nominowano zespół Modraki z Pelplina oraz Gminną Orkiestrę Dętą przy OSP Pinczyn. Nagrodę otrzymały Modraki.

Za całokształt pracy na rzecz regionu nominowano: działający od 1913 r. Chór św. Cecylii ze Zblewa, Bogumiłę Fijałkowską - założycielkę Lubichowskich Kociewiaków oraz współautorkę elementarza gwary kociewskiej, oraz Eugenię Butyńską z Nowego, założycielkę zespołu muzyki dawnej. Nagrodę otrzymał chór ze Zblewa.

Czytaj więcej w kolejnym piątkowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" (2.03)!


Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!