(© archiwum prywatne/ materiały Przystanku Woodstock)

Przystanek Woodstock 2017 oficjalnie rozpocznie się 3 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą. Dzień wcześniej z woodstockowiczami w Akademii Sztuk Przepięknych spotka się gen. Mirosław Różański (godz. 13:30). Wkrótce poznamy kolejnych gości festiwalu. Portale naszemiasto.pl są patronem medialnym Woodstocku.

Zobacz: Woodstock 2017. Kto zagra na Przystanku Woodstock [program, patronat NaM]Przystanek Woodstock to nie tylko koncerty, ale też spotkania z ciekawymi ludźmi w Akademii Sztuk Przepięknych. Jednym z gości będzie w tym roku gen. Mirosław Różalski, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych (1986), którą ukończył z wyróżnieniem. W 1989 ukończył Centrum Doskonalenia Oficerów tzw. „Akademię Polową” na kierunku dowódców batalionów. W latach 1992-1993 studiował w Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie. W 2000 został absolwentem Studium Polityki Obronnej. W 2011 uzyskał stopień doktora w zakresie nauk o obronności.

Służbę wojskową po ukończeniu studiów rozpoczął w 42. pułku zmechanizowanym na stanowisku dowódcy plutonu w Żarach. W 1987 został dowódcą kompanii szkolnej przygotowującej kadry dowódcze Śląskiego Okręgu Wojskowego. W 1989 został dowódcą kompanii zmechanizowanej, z którą wziął udział w ćwiczeniu „Przyjaźń 1989” po raz pierwszy obserwowanym przez wysłanników NATO. W 1990 został szefem sztabu batalionu szkolnego, którego był współorganizatorem. Następnie został wyznaczony na dowódcę 2. batalionu zmechanizowanego w 42. pułku zmechanizowanym. W okresie dowodzenia batalionem został poddany kontroli gotowości bojowej przez SG WP, a zdolność bojową batalion potwierdził przed Inspekcją Sił Zbrojnych.

Sprawdź: Eliminacje do Przystanku Woodstock 2017. Kto zagra? [program]

Po powrocie z AON został wyznaczony na stanowisko starszego oficera operacyjnego w sztabie 42. pułku zmechanizowanego. W 1994 został skierowany na praktykę do Oddziału Szkolenia Bojowego Śląskiego Okręgu Wojskowego. Po zakończeniu praktyki skierowano go na stanowisko szefa szkolenia do 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. W 1996 został przesunięty na stanowisko szefa sztabu w tej samej brygadzie. W 1999 został wyznaczony na stanowisko dowódcy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (WBZ) w Międzyrzeczu. W 2003 rozpoczął służbę na stanowisku szefa sztabu w dowództwie 11. Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Po otrzymaniu nominacji generalskiej w 2005 roku ponownie objął obowiązki dowódcy 17 WBZ. Dowodząc brygadą był inicjatorem wielu zmian systemowych w zakresie pełnienia służb i systemu szkolenia.

Był pomysłodawcą i realizatorem nowego modelu szkolenia strzelców wyborowych w wojskach lądowych. Wdrażał do sił zbrojnych KTO Rosomak, formował pierwszy w pełni zawodowy batalion zmotoryzowany, który wziął udział w pierwszej i drugiej zmianie PKW w Afganistanie. W 2007 jako dowódca Brygadowej Grupy Bojowej wraz z żołnierzami 17. WBZ uczestniczył w VIII zmianie PKW w Iraku. Stacjonująca w bazie Delta w Al-Kut BGB wspólnie z irackimi siłami bezpieczeństwa i jednostkami koalicyjnymi przeprowadziła kilka operacji przeciwko rebeliantom, akcje pomocy humanitarnej i medycznej w prowincji Wasit. W 2008 roku wyznaczony został na stanowisko zastępcy szefa Zarządu Planowania Strategicznego P-5 SG WP. W sierpniu 2009 wyznaczony na stanowisko dowódcy 11. Dywizji Kawalerii Pancernej i mianowany do stopnia generała dywizji.

W 2010 sformowana na bazie 17. WBZ i jednostek Dywizji Grupa Bojowa UE była pierwszym oddziałem bojowym zadeklarowanym przez Polskę do sił Unii Europejskiej. W latach 2010-2011 Czarna Dywizja przygotowała i skierowała do Afganistanu kolejno VIII i IX zmianę PKW. blisko 3000 żołnierzy pełniło służbę w ramach ISAF.

W latach 2012-2013 kieruje Departamentem Strategii i Planowania Obronnego MON, uczestniczy w pracach międzyresortowego Zespołu Koordynacyjnego przy Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Pełni funkcję pełnomocnika MON ds. reformy systemu zarządzania, kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi. Kierowany Departament wydaje zatwierdzoną przez Radę Ministrów Strategię Rozwoju Systemu Bezpieczeństwa Narodowego.

W lipcu zostaje Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił zbrojnych, podlega mu blisko 86 tysięcy żołnierzy Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. W 2016 przeprowadza część praktyczną największego po 1989 roku ćwiczenia ANAKONDA, w którym bierze udział ponad 30 tysięcy żołnierzy z 25 krajów. Przygotowuje zabezpieczenie szczytu NATO w Warszawie oraz pobytu papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży w Brzegach.

W trakcie służy wyróżniony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyźnie, Gwiazdą Iraku, Medalem Honorowym Międzynarodowej Dywizji Centrum Południe. Podczas misji w Iraku został odznaczony przez prezydenta Salwadoru Medalem Zasługi. W okresie dowodzenia brygadą trzykrotnie w 2006, 2007 i 2008 jednostka została wyróżniona Znakiem honorowym Sił Zbrojnych. Laureat nagrody Buzdygan 2008.

Żonaty, troje dzieci. W czasie wolnym podróżuje, jeździ na nartach i motorze, pływa i spędza czas w lesie, preferuje aktywny tryb życia.Koncerty w Polsce

Komentarze (8)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

rotmistrz II RP (gość)

Oficer III RP sprowadzony do rangi ciecia postsowieckiego ideologicznego błota. Brawo! Brnij dalej. Ruchome piaski czekają...

damy radę i bez :) (gość)

Następny obrażony najemnik na powrót RP. OK. Mamy w czym wybierać. nie jest tak źle.

majtej pokładowy (gość)

Zacznijmy od morale. W błocie taplać naszą młódź za frajer? Panie generale? Te lampasy na spodniach po wywiadach w resortowej TVN? Na szczaw...

gość (gość)

Po kolejnym wypadku samochodu wiozącego tym razem ważną personę w MON, ministerstwo przystąpiło do zmiany doktryny obronnej Polski. Otóż teraz planuje się w przypadku ataku wojsk lądowych wroga na nasz kraj, wysłać na drogi, którymi wróg będzie się przemieszczał, limuzyny rządowe i ministerialne kierowane przez kierowców żandarmerii i BOR. Zakłada się, że nikt nie ma prawa przemknąć sie tymi drogami...

lukki69 (gość)

...dzieci kwiaty będą słuchały żalów na prawicę zwolnionego generała ? Prawie tak śmieszne,jak miesięcznica smoleńska....

Peace, Love, Free!!! (gość)

NIE! Dla trepów i policji na Woodstocku! To nasz festiwal! Nie chcemy na nim takich ludzi!