Dzieci w zespole terapeutycznym korzystają z wielu zabiegów Dzieci w zespole terapeutycznym korzystają z wielu zabiegów

Dzieci w zespole terapeutycznym korzystają z wielu zabiegów (© Sebastian Dadaczyński)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Czy zespół terapeutyczny, który specjalistycznie zajmuje się terapią i rehabilitacją dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Skarszewach, przestanie istnieć?

Tego obawiają się rodzice podopiecznych i przedstawiciele miejscowego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, które prowadzi m.in. ten zespół. PSOUU na jego działalność od kwietnia 2013 r. do marca 2014 r. nie otrzymało dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zespół terapeutyczny utrzymuje się tylko z dotacji funduszu - podkreślają w Skarszewach.

- Przez 15 lat placówka finansowana była ze środków PFRON. Po raz pierwszy w historii, startując do konkursu, nie otrzymaliśmy dotacji na cały rok w kwocie 649 tys. zł - tłumaczy Agnieszka Cybulska, kierownik placówki. - To dla nas druzgocąca decyzja. Oznacza, że będziemy zmuszeni zamknąć zespół terapeutyczny, zwolnić pracowników, a co najważniejsze - dzieci pozbawić rehabilitacji. Na zajęcia uczęszczało 113 podopiecznych głównie z terenów wiejskich.

Jak tłumaczy kierownik, dzięki dotychczasowej dotacji realizowana była stała, systematyczna i specjalistyczna praca z dzieckiem i jego rodziną. Prowadzona była m.in. rehabilitacja ruchowa, kinezyterapia, fizykoterapia, hydroterapia. Podopieczni mogli też liczyć na pomoc psychologiczną, pedagogiczną i logopedyczną.

- Oprócz tego prowadziliśmy zespół diagnostyczny, który określał stan zdrowia dziecka i wskazywał, jak go poprawiać - dodaje Cybulska.

We wtorek do Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koła w Skarszewach dotarło pismo z PFRON. - Mimo przyjętych przez nas wyjaśnień i tak otrzymaliśmy małą liczbę punktów rankingowych w konkursie. Zdobyliśmy 28, co sprawia, że jesteśmy na liście rezerwowej. Pieniądze otrzymały te organizacje, które zdobyły 31 punktów, a więc zabrakło nam zaledwie trzech. Będziemy się jeszcze odwoływać od tej decyzji. Mamy wsparcie rodziców, lekarzy i przedstawicieli wielu instytucji - dodaje kierownik.

Aniela Gemba, przewodnicząca PSOUU Koła w Skarszewach, ma nadzieję, że to wsparcie przyniesie efekt. Nie wyobraża sobie funkcjonowania koła bez zespołu terapeutycznego, zaś życia dzieci bez ich rehabilitacji.

- Czy PFRON zdaje sobie sprawę, że krzywdzi dzieci? Sami założyliśmy to stowarzyszenie, wybudowaliśmy obiekty, znaleźliśmy fachowców, sponsorów i ludzi dobrej woli. A zatem czy jednym pociągnięciem pióra można skreślić 15 lat życia placówki, która jako pierwsza powstała w naszym stowarzyszeniu i wpisała się w historię nie tylko gminy, ale i województwa? - pyta oburzona Gemba.

Sami rodzice obawiają się zamknięcia zespołu terapeutycznego. - To zła decyzja, gdyż to jedyna tego typu placówka w okolicy, w której za darmo prowadzona jest codzienna rehabilitacja. Mam dwójkę dzieci, z czego jedno - 4,5-letni syn - ma zdiagnozowany autyzm - mówi Bogdan Sojk z pobliskiego Bolesławowa. - Najbliższe ośrodki znajdują się w Gdańsku. Nie wyobrażam sobie dojazdów. Nie stać mnie na nie.

Czy PFRON może zmienić swoje stanowisko, tego nie dało się ustalić. Rzecznik funduszu Ewa Balicka-Sawiak poinformowała tylko, że "szczegółowe wyjaśnienie odnośnie przyznanej punktacji w poszczególnych elementach wniosku zostało przekazane wnioskodawcy". - Równocześnie chciałabym poinformować, że z 576 wniosków, jakie wpłynęły w tej edycji konkursu, do otrzymania dofinansowania zakwalifikowało się 266 podmiotów - dodała.


Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (13)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

gość (gość) (Jurand)

jak ty człowieczku mało wiesz - większość z tych rodziców ma porównanie jesli chodzi o inne ośrodki - przyjdź i porozmawiaj to się dowiesz a nie piszesz bzdury .... Myślisz że tak w ciemno przyjeżdżają tu ludzie z trójmiasta??

Jola (gość)

Fakt jest taki, że dzisiaj każdy głupi może powiedzieć wszystko co mu ślina na język przyniesie.
Nie przejmowała bym się tym ujadaniem hien cmentarnych, bo albo to byli pracownicy, którym podziękowano bo ważniejsza dla nich była własna d… niż dziecko niepełnosprawne, albo konkurencja która strasznie nie może przeżyć takiej wysokiej marki stowarzyszenia i placówki w regionie.
A każdy inteligentny wie, że takie placówki są notorycznie kontrolowane przez wszystkie instytucje zaczynając od PIP a kończąc na NIK. Więc słowa o przekrętach powinny być z samej mocy prawa przekazane do organów ścigania. Takich chłystków, którzy zza swojego anonimowego Nicka rzucają takie oszczerstwa powinno się publicznie piętnować. (Cichy, Stefa, Ass, Jurand) - zakładam, że to jedna i ta sama osoba …

gość (gość)

Zamiast się ukrywać pod nikami podajcie swoje prawdziwe nazwiska - tchórze!
Przyjdźcie i powiedzcie to nam w oczy, że ktoś tu coś źle robi!
Tchórze i pieniacze - zwyczajne zera!
Wymiotować się chce jak się czyta takie plugawe posty.

Stefa (gość)

To straszne że pozbawia się dzieci dostępu do rehabilitacji,i tylko tych dzieci i pracowników jest szkoda bo kierownictwo to już dawno powinno się zmienić.Placówka powinna nadal istnieć ale kto inny powinien nia zarządzać.

beti (gość)

Dziwie sie tym komentarzom. Ta placowka kieruja i pracuja w niej wspaniali ludzie...nasze dzieci maja dzieki niej mozliwosc rehabilitacji. Nie wypowiadajcie sie bo krzywdzicie ludzi ktorzy na to nie zasluguja. Jezeli nie macie dziecka niepelnosprawnego to nie znacie rzeczywistosci w Polsce nie wiecie ile trzeba pracy i poswiecenia. Terapelci pracuja tam z powolania. Dziekujemy.

edzia (gość)

kombinatorka ?? masz racje bo kombinuje na wszystkie sposoby aby tylko pomóc naszym dzieciom. za co dziękujemy.

Gosia (gość)

Terapeuci ale i rodzice, piszcie listy do Rzecznika Praw Dziecka. Niech wie jak trudno jest na wsi i małych miasteczkach o opiekę i rehabilitację na dziećmi. Opisujcie sytuację merytorycznie, on naprawdę potrafi pomóc w przeciwieństwie do naszych polityków. Powodzenia!