W Skarszewach walczą o ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci

Czy zespół terapeutyczny, który specjalistycznie zajmuje się terapią i rehabilitacją dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Skarszewach, przestanie istnieć?
Dzieci w zespole terapeutycznym korzystają z wielu zabiegów
 Sebastian Dadaczyński

Tego obawiają się rodzice podopiecznych i przedstawiciele miejscowego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, które prowadzi m.in. ten zespół. PSOUU na jego działalność od kwietnia 2013 r. do marca 2014 r. nie otrzymało dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zespół terapeutyczny utrzymuje się tylko z dotacji funduszu - podkreślają w Skarszewach.
Przez 15 lat placówka finansowana była ze środków PFRON. Po raz pierwszy w historii, startując do konkursu, nie otrzymaliśmy dotacji na cały rok w kwocie 649 tys. zł - tłumaczy Agnieszka Cybulska, kierownik placówki. - To dla nas druzgocąca decyzja. Oznacza, że będziemy zmuszeni zamknąć zespół terapeutyczny, zwolnić pracowników, a co najważniejsze - dzieci pozbawić rehabilitacji. Na zajęcia uczęszczało 113 podopiecznych głównie z terenów wiejskich.

Jak tłumaczy kierownik, dzięki dotychczasowej dotacji realizowana była stała, systematyczna i specjalistyczna praca z dzieckiem i jego rodziną. Prowadzona była m.in. rehabilitacja ruchowa, kinezyterapia, fizykoterapia, hydroterapia. Podopieczni mogli też liczyć na pomoc psychologiczną, pedagogiczną i logopedyczną.
- Oprócz tego prowadziliśmy zespół diagnostyczny, który określał stan zdrowia dziecka i wskazywał, jak go poprawiać - dodaje Cybulska.

We wtorek do Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koła w Skarszewach dotarło pismo z PFRON. - Mimo przyjętych przez nas wyjaśnień i tak otrzymaliśmy małą liczbę punktów rankingowych w konkursie. Zdobyliśmy 28, co sprawia, że jesteśmy na liście rezerwowej. Pieniądze otrzymały te organizacje, które zdobyły 31 punktów, a więc zabrakło nam zaledwie trzech. Będziemy się jeszcze odwoływać od tej decyzji. Mamy wsparcie rodziców, lekarzy i przedstawicieli wielu instytucji - dodaje kierownik.

Aniela Gemba, przewodnicząca PSOUU Koła w Skarszewach, ma nadzieję, że to wsparcie przyniesie efekt. Nie wyobraża sobie funkcjonowania koła bez zespołu terapeutycznego, zaś życia dzieci bez ich rehabilitacji.
- Czy PFRON zdaje sobie sprawę, że krzywdzi dzieci? Sami założyliśmy to stowarzyszenie, wybudowaliśmy obiekty, znaleźliśmy fachowców, sponsorów i ludzi dobrej woli. A zatem czy jednym pociągnięciem pióra można skreślić 15 lat życia placówki, która jako pierwsza powstała w naszym stowarzyszeniu i wpisała się w historię nie tylko gminy, ale i województwa? - pyta oburzona Gemba.

Sami rodzice obawiają się zamknięcia zespołu terapeutycznego. - To zła decyzja, gdyż to jedyna tego typu placówka w okolicy, w której za darmo prowadzona jest codzienna rehabilitacja. Mam dwójkę dzieci, z czego jedno - 4,5-letni syn - ma zdiagnozowany autyzm - mówi Bogdan Sojk z pobliskiego Bolesławowa. - Najbliższe ośrodki znajdują się w Gdańsku. Nie wyobrażam sobie dojazdów. Nie stać mnie na nie.

Czy PFRON może zmienić swoje stanowisko, tego nie dało się ustalić. Rzecznik funduszu Ewa Balicka-Sawiak poinformowała tylko, że "szczegółowe wyjaśnienie odnośnie przyznanej punktacji w poszczególnych elementach wniosku zostało przekazane wnioskodawcy". - Równocześnie chciałabym poinformować, że z 576 wniosków, jakie wpłynęły w tej edycji konkursu, do otrzymania dofinansowania zakwalifikowało się 266 podmiotów - dodała.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.