Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie będą trenować w Siatkarskim Ośrodku Szkolnym

me
Ewa Macholla
W Starogardzie Gd. powołany został Siatkarski Ośrodek Szkolny, który działa pod egidą Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Z tej okazji odbyła się konferencja prasowa, na której obecny był m.in. Paweł Papke, niegdyś wybitny zawodnik, reprezentant Polski, a obecnie poseł i działacz PZPS.

SOS-y zostały powołane w 2012 roku. W programie uczestniczyło 127 szkół, w tym 32 licea i 95 gimnazjów. Teraz do tego grona dołączyło Publiczne Gimnazjum nr 2. Program nauczania w SOS-ach jest realizowany poprzez długoterminowe programy szkolenia. Program obejmuje swoim zasięgiem 16 województw. Jego założeniem jest m.in. wyposażanie szkół w przyrządy i przybory siatkarskie. Zadaniem nadrzędnym jest jednak upowszechnianie sportu wśród młodzieży.

- Na terenie miasta istnieją kluby, które mają w swoich zasobach sekcję siatkarską - przypomniał prezydent Edmund Stachowicz. - W Starogardzkim Klubie Sportowym, UKS Libero oraz KaEmKa aktualnie szkoli się 178 adeptów piłki siatkowej. Z budżetu miasta na te kluby w skali tego roku wydatkujemy 65 tys. zł. W środowisku siatkarskim od kilku lat dojrzewał pomysł utworzenia klas sportowym o profilu siatkówki. Od 1 września rozpoczniemy siatkarskie innowacje w trzech naszych placówkach - w Publicznym Gimnazjum nr 2, gdzie autorem jest Krzysztof Niedziela, w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 oraz w nr 4, gdzie tą sferą będzie zajmował się Leszek Sintek. Bardzo się cieszymy z decyzji Polskiego Związku Piłki Siatkowej o przyznaniu Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego właśnie Starogardowi.

Zgodnie z programem, po stronie miasta stoi m.in. organizacja sportowych klas siatkarskich, nieodpłatne udostępnienie obiektów sportowych oraz zapewnienie wsparcia socjalnego dla uczniów. PZPS ma z kolei za zadanie przekazać szkole sprzętu siatkarskiego, dodatkowe wynagrodzenie dla nauczycieli oraz zapewnienie opieki lekarskiej dla uczniów.

W przedsięwzięcie zaangażowany jest nie tylko Paweł Papke, ale także Janusz Paturalski, prezes SKS, Sławomir Jankowski, dyrektor PG nr 2, Krzysztof Niedziela, trener siatkówki, a z ramienia samorządu Iwona Lewandowska, wiceprezydent miasta oraz Urszula Domachowska, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych w magistracie.

- Program jest we wszystkich województwach i jego budżet w ubiegłym roku wyniósł nieco ponad 10 mln zł, w tym jest to 12 mln - podkreślił Paweł Papke. - Teraz dołączają do niego kolejne szkoły - pięć gimnazjów i trzy licea. Bardzo cieszę się, że SOS trafia do Starogardu, na czym bardzo mi zależało. Dzięki zaangażowaniu dyrektora gimnazjum i Krzyśka Niedzieli jest to możliwe. Bardzo za to dziękuję. Jestem pewien, że utalentowanej młodzieży w Starogardzie nie brakuje i mam nadzieję, że za kilka lat któryś z tych chłopaków zagra w reprezentacji Polski. Chcemy zachęcić młodzież i rodziców do udziału w SOS-ach. Chcemy nagłośnić ten projekt w Starogardzie i okolicach, bo jak podkreśla pan prezydent, zapewniona jest bursa, wyżywienie oraz szkoła. Młodzież może więc normalnie realizować program edukacyjny, jaki jest przewidziany w gimnazjum, ale także trenować siatkówkę.

Potrzebni są wysocy uczniowie, którzy chcą spróbować swoich sił w siatkówce, którzy przejawiają nieco talentu ruchowego, koordynacyjnego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto