Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpęgawsk: uroczystości w Lesie Szpęgawskim. Oddali hołd pomordowanym. ZOBACZ ZDJĘCIA

Sebastian Dadaczyński
Przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, a także wielu innych organizacji i licznie przybyli mieszkańcy oddali w niedzielę hołd pomordowanym na Ziemi Kociewskiej w czasie II wojny światowej. Uroczystości w Lesie Szpęgawskim - miejscu Pamięci Narodowej - zgromadziły setki osób.

Na początku zaplanowano odśpiewanie Hymnu Państwowego, wystąpienie okolicznościowe, złożenie kwiatów przez delegacje. Później była uroczysta Msza Święta, Apel Poległych, salwa honorowa. Uroczystości zakończyło odśpiewanie Pieśni "Rota" w wykonaniu Pelplińskiej Orkiestry Dętej.

- Ten las woła do nas o pamięć, szacunek, a także prosi, byśmy o tej tragedii uczyli młode pokolenie - mówił Ryszard Szwoch, sekretarz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gd.

Szwoch dodał, że uczestniczący w wielu uroczystościach w Szpęgawsku dziś już śp. biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga wielokrotnie podkreślał, że im tu ciszej, tym lepiej, bo to miejsce zadumy.

- Las Szpęgawski to miejsce wyjątkowe. Nie tylko można tu uczestniczyć w lekcji historii, nauczyć młodzież patriotyzmu, ale także uświadomić sobie o wadze życia. Ci, którzy tu ginęli, zapłacili przecież najwyższą cenę za Ojczyznę - właśnie swoje życie, często rozstając się ze swoimi rodzinami - mówił ks. Stanisław Cieniewicz, wieloletni dziekan tczewski.

Jednocześnie nawiązał do obecnych wydarzeń. Mówił sporo o ochronie ludzkiego życia, ale nie tylko o tym. Dodał, że Las Szpęgawski pozwala mu także odkryć prawdę, którą hitlerowcy próbowali zataić, skrzętnie ukrywając groby pomordowanych. Dodał, że prawda jednak zwyciężyła, bo mieszkańcy Kociewia znaleźli miejsce kaźni i do dziś o nim pamiętają, czego dowodem jest m.in. uczestnictwo we wrześniowych uroczystościach. Mówił przy tym, że o prawdę należy się też upominać w sprawie katastrofy smoleńskiej, kiedy to polska delegacja leciała także uczcić pomordowanych - w Katyniu.

W Szpęgawsku, gdzie obok Piaśnicy, znajduje się największy cmentarz ofiar hitlerowskiego ludobójstwa na Pomorzu, są masowe groby.

W Lesie Szpęgawskim hitlerowcy wymordowali około 7 tysięcy mieszkańców Starogardu Gdańskiego, Tczewa i okolic - Polaków i Żydów. Od połowy września 1939 roku do końca II wojny światowej zamęczono w tym miejscu wybitnych patriotów, działaczy narodowych, nauczycieli, księży, przedstawicieli inteligencji z Kociewia i Pomorza, a także pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie.

Uroczystości w Lesie Szpęgawskim odbywają się co roku, by oddać hołd tym, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę. 1 września 2012 r. miejsce to odwiedził prezydent RP Bronisław Komorowski, składając wiązankę kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym pomordowanych mieszkańców Kociewia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto