Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpęgawsk: uroczystości w Lesie Szpęgawskim. Oddali hołd pomordowanym. ZOBACZ ZDJĘCIA

Sebastian Dadaczyński
Przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, a także wielu innych organizacji i licznie przybyli mieszkańcy oddali w niedzielę hołd pomordowanym na Ziemi Kociewskiej w czasie II wojny światowej. Uroczystości w Lesie Szpęgawskim - miejscu Pamięci Narodowej - zgromadziły setki osób.

Na początku zaplanowano odśpiewanie Hymnu Państwowego, wystąpienie okolicznościowe, złożenie kwiatów przez delegacje. Później była uroczysta Msza Święta, Apel Poległych, salwa honorowa. Uroczystości zakończyło odśpiewanie Pieśni "Rota" w wykonaniu Pelplińskiej Orkiestry Dętej.

- Ten las woła do nas o pamięć, szacunek, a także prosi, byśmy o tej tragedii uczyli młode pokolenie - mówił Ryszard Szwoch, sekretarz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gd.

Szwoch dodał, że uczestniczący w wielu uroczystościach w Szpęgawsku dziś już śp. biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga wielokrotnie podkreślał, że im tu ciszej, tym lepiej, bo to miejsce zadumy.

- Las Szpęgawski to miejsce wyjątkowe. Nie tylko można tu uczestniczyć w lekcji historii, nauczyć młodzież patriotyzmu, ale także uświadomić sobie o wadze życia. Ci, którzy tu ginęli, zapłacili przecież najwyższą cenę za Ojczyznę - właśnie swoje życie, często rozstając się ze swoimi rodzinami - mówił ks. Stanisław Cieniewicz, wieloletni dziekan tczewski.

Jednocześnie nawiązał do obecnych wydarzeń. Mówił sporo o ochronie ludzkiego życia, ale nie tylko o tym. Dodał, że Las Szpęgawski pozwala mu także odkryć prawdę, którą hitlerowcy próbowali zataić, skrzętnie ukrywając groby pomordowanych. Dodał, że prawda jednak zwyciężyła, bo mieszkańcy Kociewia znaleźli miejsce kaźni i do dziś o nim pamiętają, czego dowodem jest m.in. uczestnictwo we wrześniowych uroczystościach. Mówił przy tym, że o prawdę należy się też upominać w sprawie katastrofy smoleńskiej, kiedy to polska delegacja leciała także uczcić pomordowanych - w Katyniu.

W Szpęgawsku, gdzie obok Piaśnicy, znajduje się największy cmentarz ofiar hitlerowskiego ludobójstwa na Pomorzu, są masowe groby.

W Lesie Szpęgawskim hitlerowcy wymordowali około 7 tysięcy mieszkańców Starogardu Gdańskiego, Tczewa i okolic - Polaków i Żydów. Od połowy września 1939 roku do końca II wojny światowej zamęczono w tym miejscu wybitnych patriotów, działaczy narodowych, nauczycieli, księży, przedstawicieli inteligencji z Kociewia i Pomorza, a także pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie.

Uroczystości w Lesie Szpęgawskim odbywają się co roku, by oddać hołd tym, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę. 1 września 2012 r. miejsce to odwiedził prezydent RP Bronisław Komorowski, składając wiązankę kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym pomordowanych mieszkańców Kociewia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto