Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczodrowo: za nami obchody rocznicy Chrztu Świętego Błogosławionej Marty Wieckiej.ZDJĘCIA

Sebastian Dadaczyński
Blisko 200 pielgrzymów z całego regionu uczestniczyło w Szczodrowie w uroczystych obchodach rocznicy Chrztu Świętego Marty Wieckiej, późniejszej zakonnicy, dziś Błogosławionej z pobliskiego Nowego Wieca.

Głównym organizatorem uroczystości było Katolickie Stowarzyszenie Błogosławionej Siostry Marty Wieckiej z Nowego Wieca, a współorganizatorami: Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Wieca, sołtysi Nowego Wieca Arkadiusz Karasek i Szczodrowa Franciszek Armatowski oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Szczodrowie.
Patronat medialny sprawowali ,,Radio Głos" oraz ,,Dziennik Bałtycki".

Uroczyste obchody rocznicy Chrztu Świętego Marty Wieckiej rozpoczęły się Mszą Św. w kościele p.w. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Szczodrowie. Homilię wygłosił ks. dr Wojciech Niemczewski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezji Pelplińskiej.

Podkreślał znaczenie sakramentu Chrztu Świętego. Mówił, że dla człowieka nie ma w życiu ważniejszej godności, jak właśnie przyjęcie Chrztu. Wtedy stajemy się synami i córkami Bożymi.

Ks. dr Wojciech Niemczewski dodał, że wierni wręcz powinni głosić, iż są dziećmi Boga i uczestniczyć w spotkaniach z Nim.

Godzinę później w tamtejszej remizie Ochotniczej Straży Pożarnej odbyła się dalsza część uroczystości.

- Ogromnie cieszę się, że aż tak wielu was przybyło, to dowód na to, iż szerzy się kult siostry Marty Wieckiej. Są pielgrzymi nie tylko z gminy Skarszewy, ale Starogardu Gd., Tczewa, Kościerzyny, Gdyni, Starej Kiszewy i innych miejscowości - wymieniał Karol Szczepiński, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Błogosławionej Siostry Marty Wieckiej.

W świetlicy pojawili się też księża: wspomniany ks. Wojciech Niemczewski, ks. dr Ryszard Jędrzejak, proboszcz parafii pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Szczodrowie oraz ks. Kamil Sobiech, wikariusz parafii pw. Św. Marcina w Starej Kiszewie, asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia Błogosławionej Siostry Marty Wieckiej. Były również Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo.

Wierni zobaczyli projekcję filmu o błogosławionej. Nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd. Część muzyczną poprowadzili Mirosława Moller, kociewska regionalistka oraz Michał Olejnik, organista, którzy od lat szerzą kult Marty Wieckiej.

Dodajmy, że w świetlicy można było też nabyć książki poświęcone postaci Marty Wieckiej, usłyszeć piękne świadectwa ludzi, którzy szczególnie doświadczyli Bożej miłości za pośrednictwem Marty, a na koniec porozmawiać przy poczęstunku przygotowanym przez gospodynie.

Przypomnijmy postać Marty Wieckiej.

- Nowy Wiec to miejsce szczególne nie tylko dla lokalnej społeczności, ale dla całego Kościoła. To tu 12 stycznia 1874 roku przyszła na świat Marta Wiecka. Już od najmłodszych lat sąsiedzi podziwiali ją za jej pobożność, prawy charakter, dobroć serca, a przede wszystkim za wielką pogodę ducha, która udzielała się otoczeniu - podkreślał w 2013 r. ks. Wiesław Śmigiel, biskup pomocniczy Diecezji Pelplińskiej, który co roku uczestniczy w uroczystościach w Nowym Wiecu. - Będąc dziewczynką pokonywała pieszo 10 kilometrów z Nowego Wieca do Skarszew, by uczestniczyć w katechezie, choć podobnych przykładów umiłowania Boga jest znacznie więcej.

Rodzina i sąsiedzi znali Martę również jako gorliwą czcicielkę św. Jana Nepomucena. To z jej inicjatywy, tuż przy drodze biegnącej obok rodzinnego domu, stanęła jego figura, przy której często widziano Martę zatopioną w modlitwie. Przez całe życie pielęgnowała nabożeństwo do św. Jana Nepomucena, które rozbudził w jej dziecięcej duszy ksiądz katecheta. To właśnie przy tej figurze stanęła druga - siostry Marty.

Gdy skończyła osiemnaście lat pożegnała na zawsze dom rodzinny i najbliższych. Udała się do odległego Krakowa, by tam rozpocząć służbę Chrystusowi jako Szarytka. Krótkie było życie siostry Marty Wieckiej, bo trwało zaledwie trzydzieści lat, ale czas ten wystarczył, by jej dusza wzniosła się na wyżyny świętości. Była prawdziwą siostrą miłosierdzia - całkowicie oddana Bogu, służyła ludziom chorym i cierpiącym w wincentyńskim duchu pokory, prostoty i miłości.

Podobnie jak całe życie siostry Marty obfitowało w czyny miłości, tak również jej śmierć stała się aktem, którego źródłem była autentyczna miłość do Boga i bliźniego. Pracowała w szpitalu w Śniatynie na Ukrainie. Świadoma niebezpieczeństwa dobrowolnie podjęła się dezynfekcji pomieszczenia po chorej na tyfus plamisty, chociaż był do tego zobowiązany inny pracownik - młody ojciec rodziny.

Nazajutrz pojawiły się objawy choroby. Podczas ostatniego tygodnia w szpitalu czyniono wszelkie wysiłki, aby ją uleczyć. Zmarła 30 maja 1904 roku w Śniatynie, gdzie znajduje się jej grób.

- Całe swe życie poświęciła Bogu i drugiemu człowiekowi. Dziś powinna być dla nas wzorem do naśladowania - dodał ks. bp Wiesław Śmigiel.

Jej promocją i kultem swego czasu zajęły się panie z Koła Gospodyń Wiejskich, jednak z biegiem lat organizacja ta stała się za mała, aby skupiać wszystkich czcicieli bł. s. Marty Wieckiej.

Dlatego zrodził się pomysł założenia Katolickiego Stowarzyszenia Błogosławionej Siostry Marty Wieckiej. Po przygotowaniu stosownych dokumentów zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego jego przedstawiciele wystąpili do biskupa pelplińskiego o zatwierdzenie statutu, nadanie kościelnej osobowości prawnej oraz wyrażenie zgody na używanie nazwy „Katolickie”.

Biskup pelpliński Ryszard Kasyna dekretem z dnia 8 grudnia 2014 r. przychylił się do wszystkich próśb stowarzyszenia. Asystentem kościelnym nowo powołanego katolickiego stowarzyszenia został ks. Kamil Sobiech, wikariusz parafii p.w. św. Marcina w Starej Kiszewie, który w latach 2009-2013 był wikariuszem parafii św. Michała Archanioła w Skarszewach.

- Za swój główny cel postawiliśmy sobie jednoczenie ludzi w duchu moralności chrześcijańskiej oraz wartości, jakimi kierowała się w życiu błogosławiona siostra Marta Wiecka - powiedział nam Karol Szczepiński, przewodniczący stowarzyszenia.

Przedstawiciele tej organizacji dodają, że planują zorganizować szereg różnych, ciekawych przedsięwzięć.
- Już teraz zapraszamy do odwiedzenia naszej strony na Facebook-u https://www.facebook.com/martawiecka.nowywiec Można się z nami także kontaktować mailowo [email protected] - dodaje Karol Szczepiński.

Już dziś stowarzyszenie zaprasza nie tylko obchody rocznicy Chrztu Świętego, ale także na uroczystości związane z rocznicą beatyfikacji bł. s. Marty Wieckiej, które odbędą się 9 maja 2015 r. Rozpoczną się one w Nowym Wiecu mszą św. o godz. 12.30 pod przewodnictwem biskupa Wiesława Śmigla.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skarszewy.naszemiasto.pl Nasze Miasto