Starogardzcy bibliotekarze przeprowadzą się do nowej siedziby

Dobiegają końca prace związane z adaptacją byłego domu handlowego BIM na potrzeby nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej. Księgozbiory zostaną przeniesione z obiektów przy ul. Sobieskiego i Hallera. W nowej siedzibie będzie do dyspozycji blisko dwa razy większa powierzchnia. Niestety, wzrosną też koszty utrzymania.
Dyrektor Wiesław Proll w przyszłej siedzibie biblioteki
 Fot. Maciej Jędrzyński

- Jeszcze w trakcie dyskusji nad projektem budżetu miasta poruszana była kwestia zabezpieczenia odpowiednich pieniędzy na bibliotekę, z uwagi na wyższe koszty eksploatacji, poza tym potrzebne są pieniądze na wyposażenie nowej siedziby - podkreśla Piotr Cychnerski, przewodniczący Rady Miasta.

Zastępca prezydenta Henryk Wojciechowski poinformował nas, że koszty osobowe nie wzrosną, bo nie planuje się, w związku z przeprowadzką, zwiększenia stanu zatrudnienia.

- Z naszych szacunków wynika, że trzeba będzie dołożyć na bibliotekę około 50 tys. zł rocznie ze względu na wentylację, której w starych budynkach bibliotecznych nie ma - mówi zastępca prezydenta. - Będziemy jednak jeszcze przyglądać się dokładnie kosztom biblioteki w IV kwartale tego roku, kiedy będzie ona już funkcjonowała w nowym miejscu.

Wiesław Proll, dyrektor MBP, jest optymistą.

- Po likwidacji naszej filii przy ul. Hallera nie trzeba będzie zatrudniać palacza, a poza tym budynek nowej siedziby będzie energooszczędny - zaznacza dyrektor.

O pieniądze na wyposażenie miejskiej biblioteki (meble itp.) zwrócono się do Ministerstwa Kultury - chodzi o ponad 300 tys. zł. Odpowiedzi jeszcze nie ma. Jeśli nie uda się pozyskać stamtąd pieniędzy, prawdopodobnie nie będzie innego wyjścia, jak znalezienie na ten cel pieniędzy w budżecie miasta.

Księgozbiory w piwnicy

Przeprowadzka biblioteki planowana jest na wakacje tego roku.
Prace w obiekcie położonym na rogu ulic Paderewskiego i Sambora ruszyły dwa lata temu. Miasto wyda na to ponad 4 mln zł. W starej siedzibie MBP, przy ul. Sobieskiego, brakuje już miejsca na księgozbiory i część z nich trafiła do piwnicy. Budynek jest w bardzo złym stanie technicznym.

  • Polska Dziennik Bałtycki

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane