Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard: Rondo Pitagorasa - uchwała Rady Miasta

MJ
Starogard: Rondo Pitagorasa
Starogard: Rondo Pitagorasa archiwum
Starogardzcy radni większością głosów nadali rondu u zbiegu ulic Kościuszki i Owidzkiej nazwę rondo Pitagorasa. Ci z klubu Prawa i Sprawiedliwości woleli nazwę rondo Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Starogard. Rondo Pitagorasa
Komisja Kultury uzasadniła nazwę rondo Pitagorasa wynikami akcji przeprowadzonej wśród młodzieży I LO w Starogardzie. Uczniowie zgłaszali propozycje patronów rond lub ulic. 1300 głosów uzyskało właśnie rondo Pitagorasa. Komisja infrastruktury zaopiniowała projekt negatywnie.

I tak zapisano w projekcie uchwały, ale radni PiS chcieli w czasie sesji złożyć wniosek o nadanie rondu nazwy rondo Rotmistrza Witolda Pileckiego. Jednak ostatecznie tego nie zrobili. Ustalono bowiem, że nazwa proponowana przez klub PiS nadana zostanie, gdy powstanie kolejne rondo, za 3 miesiące, na ul. Jabłowskiej.

- Skoro młodzież zebrała tyle podpisów, to uszanujmy jej wybór, a ja dopilnuję, aby rotmistrz Pilecki był patronem kolejnego ronda - zapewniał Sławomir Ruśniak, przewodniczący Rady Miasta.

Witold Pilecki - urodzony w 1901 roku, stracony w 1948 roku rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, później w kampanii wrześniowej 1939 r., był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, a także dobrowolnym więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie w Auschwitz-Birkenau. Jemu m.in. zawdzięczamy pierwsze sprawozdania o ludobójstwie w Auschwitz , tzw. raporty Pileckiego przesyłane z obozu Zachód. W 1943 r. udało mu się uciec wraz z dwoma współwięźniami z Auschwitz.

Brał udział w Powstaniu Warszawskim, a po wojnie, od jesieni 1945 r. tworzył siatkę wywiadowczą i był w tzw. podziemiu antykomunistycznym. W 1947 r. został aresztowany. W roku 1948 został skazany na śmierć. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przez strzał w tył głowy.

1 października 1990 roku wyrok został anulowany, a w roku 1995 rotmistrz został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w roku 2006 Orderem Orła Białego. Dopiero w 2012 r., po przeprowadzonych ekshumacjach i badaniach ustalono, że został pochowany w Kwaterze na Łączce, gdzie potajemnie chowano ofiary UB.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto