Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard Gdański odkrywa swoje tajemnice. Wybierzcie się na spacer i zobaczcie znane miejsca tego miasta i okolic [zdjęcia]

Piotr Kallalas
Pomysł na spacer! Odkryj tajemnice Starogardu Gdańskiego!
Pomysł na spacer! Odkryj tajemnice Starogardu Gdańskiego! Piotr Kallalas
Starogard Gdański jest położony malowniczo nad wijącą się Wierzycą będącą lewym dopływem Wisły. Obecnie tuż przy rzece trwają przygotowania do otwarcia zespołu parkowego.

Spacer rozpoczynamy od rynku, którego głównym punktem jest ratusz z elewacją powstałą pod koniec XIX wieku. Całość otacza szpaler kolorowych kamieniczek zamykających centralną przestrzeń. Wędrując po mieście można jednak natrafić na o wiele starsze zabytki.

Mury obronne wraz z basztami (między innymi gdańska, tczewska czy narożna) stanowią jedne z najcenniejszych zabytków Starogardu Gdańskiego. W jednym z takich obiektów znajduje się Muzeum Ziemi Kociewskiej. Trzeba odnotować, że placówka jest zamknięta w niedziele.

Sakralne zakątki

Obowiązkowymi punktami są dwie najważniejsze, miejskie świątynie. Kościół Świętego Mateusza jest najstarszym obiektem sakralnym w mieście. Na uwagę zasługuje zwłaszcza układ bazylikowy z dominującą nawą główną. W świątyni podziwiać również bogato zdobione ołtarze, jednak najważniejszym elementem jest unikalny fresk z XIV wieku.

Z kolei kościół św. Katarzyny to już dzieło niemieckich protestantów, powstałe na początku XIV wieku. Świątynia posiada wieżę, która jest najwyższym obiektem w tej części miasta i świetnym punktem widokowym. Wrażenie robi jednak szczególnie wnętrze i drewniane wyposażenie, które zostało świetnie zachowane.

Ciekawym zabytkiem jest również była synagoga, w której obecnie mieście się dom handlowy. Obiekt był miejscem modlitwy społeczności żydowskiej do 1939 roku. O historii tego miejsca przypomina tablica informacyjna przed wejściem do budynku.

Wielki mieszkaniec

Idąc dalej w kierunki stadionu natrafiamy na ślady jednego z największych mieszkańców Starogardu Gdańskiego. Na Stadionie Miejskim znajduje się pomnik piłkarza, który z trybun wpatruje się w zmagania sportowców. Kazimierz Deyna urodził się przy ul. Lubichowskiej, a obecnie na elewacji jego domu znajduje się wielki mural upamiętniający tego utalentowanego piłkarza.

Idąc wzdłuż rzeki dochodzimy do eklektycznego pałacu rodziny Wiechertów. W czasach współczesnych znajdowała się tutaj sala balowa, a teraz obiekt pozostaje jednak pusty. Pałac, pomimo widocznych zaniedbań jeśli chodzi o utrzymanie obiektu zachował szereg eklektycznych detali i starannie wykończoną elewację. Wiechertowie sprawowali tutaj pieczę między innymi nad systemem młynów, które obecnie cały czas czekają na renowację.

Historia psychiatrii

Zwiedzając miasto nie można pominąć również budynków Szpitala dla Psychicznie Chorych w Kocborowie. Placówka powstała na początku XX wieku z myślą o przeszło 1000 pacjentach. Dziś szpital cały czas sprawuje swoje funkcję, jest jednak także przykładem monumentalnej architektury neogotyckiej. W centralnej części jest położona ceglana wieża ciśnień z do dziś funkcjonującymi zegarami. Natomiast za murami szpitalnymi znajduje się niewielka kaplica oraz cmentarz poświęcony między innymi pacjentom szpitala, także tym, którzy zostali wymordowani przez niemieckiego okupanta w 1939 roku. Warto wspomnieć, iż znajduje się tutaj także nagrobek dr Stanisława Kryzana, wieloletniego dyrektora placówki.

Poznaj Kociewie!

Ze Starogardu Gdańskiego można zajechać do pobliskiego Owidza. Jest to niepozorna miejscowość, w której znajduje się wiele atrakcji. Owidz słynie przede wszystkim z rekonstrukcji dawnej średniowiecznej warowni.

Na co dzień miejsce odwiedzają miłośnicy archeologii i historii, ponieważ mieści się się tutaj dawne, piastowskie grodzisko uznawane za jeden z najsilniejszym grodów warownych w tamtym okresie na terenie Pomorza. Co ciekawe, w niedziele 2 grudnia miejsce wypełniło się elfami, reniferami i stoiskami z rękodziełem i smakołykami, ponieważ odbył się tutaj VII Owidzki Jarmark Bożonarodzeniowy.

- Zawsze jest kolorowo i wesoło. Przyjemnie przyjść z dzieciakami i poczuć adwent. Nie ma śniegu, ale i tak czuć, że zbliżamy się do Świąt Bożego Narodzenia - powiedziała Pani Krystyna ze Starogardu Gdańskiego.

Oprócz grodziska i okolicznościowych imprez kulturalnych można odwiedzić również zabytkowy pałac z dawnymi założeniami parkowymi. Niestety obiekt jest obecnie w ruinie, a podziwiać można go wyłącznie zza płotu. Wytrawny turysta doceni jednak walory tego miejsca i ślady zabudowy z początków XX wieku.

Mroczna historia

Wracając już w stronę Trójmiasta warto zatrzymać się Lesie Szpęgawskim. Leśne zakamarki kryją w sobie mroczną historię. To tutaj niemiecki okupant wymordował około siedem tysięcy osób, w większości polskich obywateli.

Wśród ofiar znaleźli się także pacjenci Szpitala dla Psychicznie Chorych w Kocborowie. Dziś znajdują się tutaj masowe mogiły, i krzyże. Jadąc drogą krajową nr 22 nie sposób nie zauważyć przydrożnego pomnika, przy którym znajduje się zakręt prowadzący do miejsca kaźni.

Jadąc w stronę leśnego cmentarzyska można zatrzymać się także przy ceglanej kaplicy krzyżackiej, która wyłania się malowniczo zza leśnej roślinności.

Pomorze jest najpiękniejsze! [niesamowite zdjęcia]

TOP 5 najczystszych jezior na Pomorzu

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto