Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard Gdański: Jakich błędów uniknąć przy składaniu zeznania podatkowego?

me
archiwum naszemiasto.pl
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starogardzie Danuta Drawska przypomina mieszkańcom powiatu starogardzkiego, że zeznania podatkowe za 2012r. można składać do 30 kwietnia br. Złożenie zeznania po tym terminie powoduje utratę prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Uniemożliwia również przekazanie 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego

Przy wypełnianiu zeznania podatkowego należy zwrócić szczególną uwagę na stosowanie ulg podatkowych. Z weryfikacji zeznań z lat poprzednich wynika, że podatnicy z nich korzystający popełniają wiele błędów. Poniżej kilka uwag, o których należy pamiętać:
Osoby samotnie wychowujące dzieci mają możliwość skorzystania z preferencyjnego sposobu rozliczenia polegającego na tym, że podatek oblicza się od połowy dochodów podatnika, a następnie mnoży „razy dwa". Takie rozliczenie jest korzystne, pozwala bowiem na wykorzystanie kwoty wolnej od podatku w podwójnej wysokości. Z treści przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że osoba korzystająca z takiego rozliczenia powinna spełnić dwa warunki tzn. posiadać odpowiedni status cywilny /panna, kawaler, wdowa, wdowiec rozwódka, rozwodnik/ oraz spełnić przesłanki samotnego wychowywania dzieci, czyli bez udziału innych osób.
Osoby korzystające z odliczenia od podatku kwoty 1112,04zł. z tytułu wychowywania dzieci powinny zwrócić szczególną uwagę na wysokość dochodów uzyskiwanych przez dorosłe dzieci. Przekroczenie kwoty 3089 zł powoduje utratę prawa do zastosowania tej ulgi. Nie stanowi przeszkody do zastosowania odliczenia otrzymywana renta rodzinna.

W jakich godzinach pracuje Urząd Skarbowy?

Osoby, które posiadają orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, posiadające decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy lub też posiadające orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, mogą skorzystać z tzw. "ulgi rehabilitacyjnej". Odliczenia można dokonać od dochodu - np. limitowaną kwotę 2280 zł na opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych d I grupy inwalidztwa, utrzymanie psa przewodnika, używanie samochodu osobowego. W przypadku odliczenia wydatków objętych limitem na żądanie organu podatkowego należy wskazać z imienia i nazwiska osobę, którą opłacono w związku z pełnieniem przez nią funkcji przewodnika, okazać certyfikat potwierdzający status psa asystującego lub też okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Bez limitu można odliczyć wydatki związane z adaptacją pomieszczeń i budynków, zakup sprzętu rehabilitacyjnego, koszty pobytu w sanatorium na turnusie rehabilitacyjnym. Wydatki te można odliczyć na podstawie posiadanych dokumentów potwierdzających ich poniesienie. Istotne jest też czy podatnik otrzymał dofinansowanie lub refundację poniesionych wydatków. W przypadku refundacji wydatków ulga nie przysługuje, natomiast w przypadku zwrotu części wydatków, odliczyć można tylko pozostałą kwotę.

W celu wyeliminowania błędów i pomyłek można wypełnić i wysłać zeznanie przez internet. Wszelkie potrzebne informacje zawarte są na stronie mf.gov.pl
Informacje można też uzyskać w Urzędzie Skarbowym pod numerami telefonów 5856333100 oraz 585633315.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto