Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Urząd Skarbowy w Starogardzie Gd. przypomina mieszkańcom, że zeznania podatkowe za 2011 rok można składać do 30 kwietnia. Złożenie zeznania po tym terminie powoduje utratę prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Ponadto pozbawia możliwości przekazania 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego.

Wypełniając zeznanie podatkowe należy korzystać z opisów pól wypełnianego zeznania oraz broszur informacyjnych dostępnych w urzędzie lub na stronie Ministerstwa Finansów www.mofnet.gov.pl (w zakładce Podatki/Formularze podatkowe). Szczególną uwagę należy zwrócić na podanie prawidłowego nr PESEL w przypadku osób nie prowadzących działalności gospodarczej oraz prawidłowego nr NIP w przypadku przedsiębiorców, dołączeniu właściwego załącznika. Należy też poprawnie wypełnić wniosek o przekazanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego tj. nr KRS oraz kwoty. W roku poprzednim 1 proc. swojego podatku przekazało, wg danych US w Starogardzie Gd., 17200 osób co dało kwotę 589 tys. zł. Należy też pamiętać o złożeniu podpisu na ostatniej stronie zeznania.

Wynikające z zeznania zwroty dokonywane są w kolejności wpływu do urzędu. Ordynacja podatkowa określa zwrot nadpłaty podatku jako 3 miesiące od daty złożenia zeznania. Termin dokonania zwrotu może być wydłużony z powodu złożenia korekty lub też stwierdzonych błędów. Złożenie prawidłowego zeznania wpływa na szybszą realizację zwrotów. Na stronie internetowej urzędu (www.is.gdansk.pl/starogardgd/) można sprawdzić z jakiego dnia rozliczane są obecnie zeznania PIT-37.

Zwroty podatku są dokonywane w dwóch formach: na rachunek bankowy podatnika oraz w gotówce (realizacja w formie przekazu pocztowego lub w kasie banku). Najlepszy - ze względu na szybkość i brak dodatkowych obciążeń - jest zwrot na rachunek bankowy. Numer nowego rachunku lub jego zmianę należy zgłosić na obowiązującym druku ZAP-3. Zwrot dokonywany przekazem pocztowym jest obciążony kosztami przesyłki i pomniejsza kwotę zwrotu.

Podatnicy, którzy chcą przekazać 1 proc. swojego podatku na organizacje pożytku publicznego znajdą aktualny ich wykaz pod adresem www.mpips.gov.pl.
W celu uniknięcia błędów i pomyłek można złożyć zeznanie przez internet. Wszelkie niezbędne informacje są zawarte na stronie www. e-deklaracje.gov.pl. W Urzędzie Skarbowym dodają, że o rosnącym zainteresowaniu tą formą złożenia zeznania świadczy liczba złożonych w tym roku zeznań elektronicznych tj. 574. Natomiast w ubiegłym roku, w tym samym czasie było tylko 56 sztuk takich zeznań.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!