Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard Gd. Propozycje zmiany Rynku. Co o nich sądzisz?

M. Jędrzyński
M. Jędrzyński
Zaprezentowano mieszkańcom trzy warianty zagospodarowania płyty Rynku. Z kolei w Ratuszu ma być multimedialne muzeum. A gdzie będzie WC - pytali mieszkańcy?

Władze miasta przygotowują projekt pt. „Starogardzki Rynek od nowa”, na który chcą pozyskać środki z unijnej kasy. Jak wstępnie oszacowano, potrzeba około 17 mln złotych. Chodzi m.in. o odnowienie i uatrakcyjnienie Rynku, stworzenie w Ratuszu nowoczesnego centrum wystawienniczo - muzealnego oraz renowację murów obronnych.

Na spotkaniu w kinie Sokół mieszkańcom przedstawiono trzy warianty zagospodarowania płyty Rynku. Pierwszy nie przewiduje żadnych miejsc postojowych, a ruch pojazdów byłby tylko po wschodniej i zachodniej stronie (na plac będą wjeżdżać autobusy miejskie). Drugi wariant zakłada wprowadzenie pewnej liczby miejsc postojowych po stronie wschodniej i zachodniej, a trzeci wariant zakłada, że prócz wschodniego i zachodniego parkingu, w północnej części Rynku będą dodatkowe miejsca do parkowania. Generalnie zakłada się, że południowa część Rynku byłaby miejscem spotkań, z ogródkami, sceną itp.

Do kina przyszło kilkadziesiąt osób, nie licząc przedstawicieli samorządu i magistratu. Kontrowersje wywołały plany dobudowania przy zachodniej ścianie Ratusza ultranowoczesnego szklanego budynku, w którym byłyby multimedialne pokazy muzealne. Co ciekawe, konserwator zabytków zaakceptował to już kilka lat temu. Jeden z mieszkańców powiedział wprost, że taki budynek pasuje w tym miejscu jak świni siodło.

- W Paryżu - w Luwrze, postawiono szklaną piramidę i to budziło kontrowersje, a dziś to atrakcja. Nie bójmy się innowacji, to przyciągnie na Rynek wiele osób z Pomorza - przekonywał prezydent Janusz Stankowiak.

Wariant trzeci wzbudził spore zainteresowanie. Mieszkaniec, Andrzej Wrzoskiewicz, zaznaczył, że Rynek musi wyglądać inaczej.

- Ratusz może być perełką, która przyciągnie ludzi, on musi żyć, a nie być zwykłym muzeum zamykanym o 16.30 - podkreślał. - Trzeba też pomóc właścicielom kamienic, przygotować ich do zmiany funkcji Rynku.

Prezydent zapowiedział, że od 2017 r. mają być wprowadzone przez miasto ulgi podatkowe dla osób,które np. wyremontują elewacje kamienic.

Dość niespodziewanie spora część dyskusji skupiła się wokół szaletu, którego na Rynku nie ma.

- W tym roku był na Rynku ogródek piwny, bez zaplecza, ludzie chodzili za potrzebą na Paderewskiego i ks. Kellera - skarżyli się mieszkańcy.

Wiceprezydent Przemysław Biesek-Talewski zapowiedział, że szalet ma powstać właśnie na ul. ks. Kellera, co wzbudziło niezadowolenie mieszkańców. Padła propozycja z ich strony, aby WC z prawdziwego zdarzenia umieścić w Ratuszu - w piwnicy, a dla niepełnosprawnych na parterze.

- Połowa Ratusza na toalety? Czy to jest na pewno dobre rozwiązanie? - odparł wiceprezydent.

Ostateczną decyzję o wyglądzie Rynku podejmie Rada Miasta. A starogardzianie mogą wyrazić swoją opinię w ankiecie na temat ograniczenia ruchu i miejsc parkingowych na Rynku. Ankieta dostępna jest do 29 listopada i można ją wypełnić przy głosowaniu nad projektami budżetu obywatelskiego na 2016 rok, które odbywa się w tym samym terminie. W ankiecie są dwa pytania: „Czy jesteś za ograniczeniem ruchu samochodów na Rynku?” i „Czy jesteś za ograniczeniem liczby miejsc parkingowych na Rynku?”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto