Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard Gd. Noc pełna kultury i odkrytych tajemnic za sprawą Muzeum Ziemi Kociewskiej ZDJĘCIA

mat.prasowe
Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie po raz kolejny nieodpłatnie udostępniło swoje ekspozycje wszystkim zainteresowanym. Ósma edycja Europejskiej Nocy Muzeów ( 19 maja) zgromadziła tradycyjnie setki (ponad 500) żądnych wrażeń osób w historycznych wnętrzach tej instytucji.

- A czekała na nich tej nocy moc kulturalnych atrakcji - mówi Izabela Czogała, adiunkt muzealny w Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. - Od godziny 18.00 do 22.00 Muzeum oddało do dyspozycji zwiedzających bogactwo historii i historyjek. Na terenie mu przynależnym pojawiły się dziesiątki kolorowych arkuszy papieru, z których można było dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących historii miasta. Być może nie każdy zdawał sobie sprawę, że budynek dawnej synagogi został zbudowany w 1849 r. zapewne na podpiwniczeniach i fundamencie pierwotnego dworu rycerzy krzyżackich a w Ratuszu bywali królowie Polski m.in. Kazimierz Jagiellończyk i Jan III Sobieski. Uzupełnieniem założeń i faktów historycznych był zestaw legend bezpośrednio związanych z miastem. Zwiedzający spacerując po budynkach muzealnych mieli możliwość zebrania pięciu barwnych rulonów, które zawierały podania m.in. o kościołach p.w. św. Mateusza czy św. Katarzyny, Baszcie Gdańskiej i Narożnej, ale też o innych istotnych budynkach rozlokowanych w centrum Starogardu. Urozmaiceniem wystaw były także gabloty, w których znalazły swojej miejsce po raz pierwszy eksponaty, które jeszcze nie miały okazji ,,rzucić" się oko w oko ze zwiedzającym. Pokazano w ten sposób m.in. pokaźny zestaw toaletowy datowany na I połowę XX w. Na koneserów, wciąż zainteresowanych, czekał prezentowany wytrwale w Baszcie Narożnej film ,,Starigrod 1197" - krwawa historia o początku miasta ; zaś w Ratuszu namiętnie i z uporem rozwiązywano, w oparciu o trwającą aktualnie wystawę, numizmatyczną krzyżówkę. Za podanie jej poprawnego hasła, ,,uparci" otrzymywali nagrody książkowe lub interesujące gadżety. Do najmłodszych skierowana była zabawa plastyczna, która polegała na wykonaniu własnej pieczątki. Tę oczywiście zabierano wraz z odbitkami na pamiątkę do domu. Cieszyła się ona uznaniem nie tylko najmłodszego pokolenia, ale również ich rodziców, którzy z nie z mniejszą radością i zapamiętaniem wykonywali własne grafiki. Podczas pracy można było posłuchać "Bajek dla odważnych" (materiały pochodzą z Archiwum Folkloru Słownego oraz książki wydanej przez Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu). Mimo wszech obecnej grozy nikt nie zemdlał ze strachu, choć zauważalne było lekkie podenerwowanie.

W tym miejscu należy się odnieść również do nie mniej rozentuzjazmowanych gości baru ,,Pod parasolami", za murem oddzielającym go od muzealnego dziedzińca. Mimo, iż do późnych godzin nocnych towarzyszyli muzealnym uroczystościom, a nawet znacznie dłużej, to cała misterna, bajecznie kolorowa aranżacja - inscenizacja zaistniała dzięki inicjatywie pomysłodawczyń - Izabeli Czogała i Magdaleny Wałaszewskiej, po muzealnej stronie, pozostała nietknięta przez następnych kilka dni. A to ci Noc Muzeów - noc cudów, noc kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto