Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard Gd. Muzeum Ziemi Kociewskiej upamiętniło stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości wystawą

KACH
Muzeum Ziemi Kociewskiej upamiętniło setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wystawą “Pieniądz w odrodzonej Rzeczpospolitej” prezentującą walory numizmatyczne wolnej Polski z okresu międzywojennego. Wystawa znajduje się w ratuszowej części Muzeum i jest dostępna dla zwiedzających do 30 września 2018 r.

Na wystawie zaprezentowano wszystkie typy obiegowych monet i pieniędzy papierowych - zarówno z okresu przejściowego , czyli marek polskich, jak i tych wprowadzonych w wyniku reformy walutowej. Na ekspozycji przedstawiono również wybrane walory oraz wzory niewprowadzone do obiegu. Numizmaty pochodzą w większości ze zbiorów Gabinetu Numizmatycznego Miasta Gdańska oraz kolekcji prywatnych. Przyjęte ramy czasowe wystawy 1918-1939 r. odnoszą się do funkcjonowania II Rzeczypospolitej. Mimo historycznie krótkiego okresu istnienia niepodległego państwa, zawierają ciekawe wzory monet oraz różnorodną szatę graficzną pieniędzy papierowych.

Odrodzenie się państwa polskiego po I wojnie światowej nastąpiło 11 listopada 1918 r., a już 28 lutego 1919 r. na mocy uchwały sejmowej podjęto decyzję o środku płatniczym obowiązującym w Polsce. Postanowiono, że polską walutą będzie złoty, który jako jednostka rozrachunkowa pojawił się już w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Złoty jednak znalazł się w obiegu dopiero 28 kwietnia 1924 r. w wyniku reformy walutowej Władysława Grabskiego, w momencie rozpoczęcia działalności Banku Polskiego S.A. Przyczynami tak późnego wprowadzenia reformy były przede wszystkim chaos walutowy powodowany postępującą inflacją, brak sprawnego systemu skarbowego praz brak reform. Pierwsze monety o nominale 1 złotego były wykonane ze srebra i były pieniądzem pełnowartościowym. Pojawił się również zamysł emisji monet złotych, z których w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy sztuk pojawiło się 10 i 20 złotych z wizerunkiem Bolesława Chrobrego. Jednak emisja złota nie weszła do obiegu z uwagi na trudności w realizacji reformy finansów państwa i zmianę parytetu złota. Również srebrne złotówki ostatecznie zastąpiono niklowymi, a pozostałe wyższe nominały: 2, 5 i 10 złotych zawierały już mniejszą zawartość srebra do zakładanego na początku reformy.

Organizatorami wystawy są Muzeum Ziemi Kociewskiej oraz Muzeum Gdańska, a autorami - dr inż. Tomasz Olkowski (opiekun Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Gdańska) oraz Zbigniew Potocki (kustosz Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gd).

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto