Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard Gd. Drzewa poszły pod topór. Jaki był powód? ZDJĘCIA

red.
Z Alei Wojska Polskiego wycięto około 27 drzew i 27 skupisk krzewów.

- Aleja Wojska Polskiego wygląda jak po wielkiej bitwie - mówi pan Tomasz, mieszkaniec pobliskiego osiedla. - Ptaki straciły wiele miejsc do zakładania gniazd. Dlaczego tyle drzew poszło pod topór?

Drzewa zaczęto usuwać od pomnika Adama Mickiewicza do końca Alei. - Wycinka została wykonana na podstawie decyzji “Zezwolenie na Realizacje Inwestycji Drogowej’ - informuje Anna Zagłoba - Góralska, naczelniczka Wydziału Informacji Społecznej w starogardzkim magistracie. - Liczba i gatunki drzew i krzewów zgodnie z projektem gospodarowania istniejącą zielenią, w przeważającej ilości były to cyprysiki, robinie, żywotniki, jałowce, które często były już w złym stanie zdrowotnym. W większości chodziło o wycinkę skupisk wyrośniętych krzewów.

Wycinka drzew związania jest z rewitalizacją. Istniejąca zieleń miała przeszkadzać w realizacji projektu. Na Al. Wojska Polskiego zostały wyrąbane wszystkie drzewa przeznaczone do wycinki (oprócz drzewa nr 174, na którym znaleziono ptasie gniazdo). - Przechodząc alejami można zauważyć, że większa część istniejących tam drzew pozostała nieusunięta - mówi naczelniczka.- Nieuzasadnionym jest twierdzenie, iż „rewitalizacja” nie została zaplanowana tak, aby wkomponować istniejącą zieleń. Na Al. Wojska Polskiego były do usunięcia głównie wyrośnięte krzewy.

Jak dodają urzędnicy - drzew nie dało się również przesadzić w inne miejsca, z tego powodu zostały wycięte. - Ponadto drzewa te nie były wartościowe pod względem ekspozycyjnym, nie umniejszając oczywiście ich roli w całym ekosystemie, jako jednostki podnoszącej jakość powietrza w naszym otoczeniu - dodaje Anna Zagłoba - Góralska.

W projekcie zaplanowano posadzenie około 50 nowych drzew. Przewidziane w dokumentacji gatunki to: jabłoń, śliwa wiśniowa, grusza drobnoowocowa i lipa drobnolistna. Oprócz tego bardzo dużo krzewów i bylin tj. irgi, forsycje, śnieguliczki itp.

Od 1 marca rozpoczął się okres lęgowy ptaków. Zgodnie z prawem między 1 marca a 15 października miejsca gniazdowania ptaków oraz te, które stanowią ich ostoję lub są miejscem żerowania, nie mogą być niszczone. Magistrat zapewnia, że dochowano wszystkich procedur. - 29 marca została przeprowadzona inwentaryzacja ornitologiczna przez firmę Pro Ornis Monika Zielińska Pracownia Badań Przyrodniczych przy udziale kierownika robót - informuje naczelniczka. Podczas oględzin dokonano przeglądu każdego drzewa i krzewu osobno. Zostały stwierdzone dwa gniazda. Jedno na Alei i drugie na terenie PKP. Drzewo z gniazdem na Al. Wojska Polskiego nie zostało wycięte. Zgodnie z harmonogramem robót, nie koliduje z planowanymi na ten rok pracami. Zostanie wycięte po okresie ochronnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto