Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard: Dla kogo Wierzyczanki?

Kuba Radzewicz
W ubiegłym roku Wierzyczankę w dziedzinie kultury otrzymali państwo Domachowscy.
W ubiegłym roku Wierzyczankę w dziedzinie kultury otrzymali państwo Domachowscy. Fot. Maciej Jędrzyński
29 stycznia poznamy kolejnych laureatów dorocznej nagrody prezydenta - Wierzyczanki. Do kogo ona trafi?

Poznaliśmy nominowanych do Wierzyczanki, nagrody prezydenta miasta. Zostaną wręczone tradycyjnie w trzech kategoriach: gospodarki, kultury i inicjatyw społecznych. Uroczysta gala wręczenia statuetek odbędzie się 29 stycznia o godz. 19 w kinie Sokół.

Wierzyczanki przyznawane są od 1999 roku, tak więc będzie to już jedenasta edycja konkursu. Nagroda jest przyznawana podczas święta miasta - rocznicy powrotu Starogardu do Macierzy. Pierwszymi laureatami była Elżbieta Waśkowska, prezes Stowarzyszenia Miłośników Kultury Francuskiej (w dziedzinie kultury), Ewa Sulewska, prezes zakładu Connecto Alphabet Poland (gospodarka) oraz Gabriela Piątek, przewodnicząca starogardzkiego koła Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (inicjatywy społeczne). W ubiegłym roku statuetka trafiła do Polpharmy ( gospodarka), Janiny i Zbigniewa Domachowskich ( kultura) oraz Powszechnej Spółdzielni Spożywców (inicjatywy społeczne).

Statuetka zaprojektowana przez miejscowego artystę Józefa Olszynkę wzorowana jest na rzeźbie pomnika stojącego w parku miejskim. Jej wykonania podejmowała się od pierwszej edycji starogardzka huta szkła Glaspol. Dodajmy, że każdy z laureatów oprócz pamiątkowej statuetki otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 2500 zł.

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku pojawiły się głosy wyrażające wątpliwość co do sposobu wybierania laureatów Wierzyczanek. Mieszkańcy przedstawiali pomysły na zmianę formuły konkursu, np. nominacja kandydatów poprzez głosowanie internetowe, czy poszerzenie składu komisji odpowiadających za nominację.

- Jeśli zastosuje się taką metodę, to wówczas za przyznaniem Wierzyczanki stać będzie spora grupa mieszkańców - uzasadniali na naszych łamach Czytelnicy.

Zmiany w sposobie przyznawania wyróżnień mogą nastąpić tylko za zgodą Rady Miasta, poprzez wydanie odpowiedniej uchwały. Kto wie, czy nie nastąpi to już za rok.

Pytania do nominowanych

Wyciągamy miejską kulturę z piwnic na ulicę

Z Mielzkym* pomysłodawcą portalu 83200-StarogArt rozmawia Kuba Radzewicz

- Nominacja do Wierzyczanki była zaskoczeniem?
- Nigdy nie byłem nominowany do czegokolwiek, tak więc wiadomą rzeczą jest, że było to dla mnie niesamowite zaskoczenie. In plus, rzecz jasna. Fajnie jest robić coś od siebie dla miasta i zostać przy okazji zauważonym oraz w pewien sposób, nie ukrywajmy, wyróżnionym. Dla mnie to ważne wyróżnienie. Aczkolwiek, mówiąc szczerze, sądzę, że większość osób z zasobów 83200 mogłaby śmiało kandydować do Wierzyczanki w kategorii kultura. Oby za rok.

- Powiedz więcej o projekcie StarogArt, bo dla wielu osób jesteście kompletnie nieznani.
- StarogArt to najprościej rzecz ujmując inicjatywa mająca na celu wyciągnięcie dobrej, miejskiej kultury z piwnic na ulicę. W rodzinie 83200 znajdują się ludzie zajmujący się fotografią, muzyką, stuntem, bmxami. Dołączą do nas ludzie od tatuaży, malarze, jest moc. Kiedy startowałem z muzyką, marzyłem by mieć jedno miejsce, w którym zgromadzeni będą wszyscy ludzie z tego miasta robiący świetne rzeczy, po latach udało mi się to zrealizować.

- Na razie StarogArt to strona internetowa prezentująca młodych twórców z miasta, chcecie na tym poprzestać?
- Strona internetowa to i tak dość dużo jak na mój zapał. Wiadomo, ruszamy powolutku z wlepkami, pozaklejamy miasto jeszcze w styczniu. Dodatkowo ruszy nasz internetowy magazyn StarogArt Times, w całości w pdfie, do pobrania ze strony. Będą tam się pojawiały informacje od ludzi zaangażowanych w projekt 83200 odnośnie chociażby tego, jaki jest ich ulubiony pub, gdzie można w Starogardzie najlepiej zjeść. Jedzenie to też sztuka, pamiętaj. Dodatkowo, przy pomocy bożej, mam nadzieję, że uda się zrobić oficjalne "party party by 83200", na zasadzie wernisażu połączonego z koncertem, setem DJ-skim i instrumentalnym jamem.

- Jak znajdujesz talenty, które są ukryte głęboko w szarym krajobrazie miasta, często nieznane szerszej publice?
- W zdecydowanej większości są to moi znajomi. Fakt jest taki, że jeśli w 50-tysięcznym mieście ktoś robi coś na poziomie, nie chowając tego do szuflady, to nie trudno go nie znać i tyle. Problem w tym, że ludziom nie chce się szukać. 83200 jak dotąd zgromadził ludzi, którzy naprawdę mogą namieszać, a niektórzy z nich już mieszają i to porządnie.

• Mielzky* - Tomasz Mielewski, raper, wokalista Sekaku Liveband, pomysłodawca projektu 83200- StarogArt.

Walczą o Wierzyczanki 2009

KULTURA:
1. Andrzej Błażyński za Rocznik Muzealny "RYDWAN" oraz działalność wystawienniczą
2. Magdalena i Adam Haras oraz Józef Olszynka za organizację wystawy pn. H2O w Kaliningradzie
3. Rodziny Hoduniów i Piskorskich za działalność członków rodzin oraz za 10-letnią działalność Zespołu Familia HP
4. Jan Majewski za tom poezji "Wszystko było przy drodze"
GOSPODARKA:
1. Fabryka Mebli Okrętowych FAMOS w 90-lecie działalności
2. Cukiernia WRZOS - Jarosław Wrzoskiewicz za "czekoladowe fascynacje"
INICJATYWY SPOŁECZNE:
1. 3 Słowa About Starog.Art za pomysł zrzeszenia młodych i utalentowanych ludzi
2. "Hej kolęda, kolęda" - wigilia dla ubogich
3. Alina Jeleń - Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia za imprezy na terenie miasta i promocję Starogardu Gd.
4. Ks. Janusz Lipski za organizację koncertów w kościele pw. św. Wojciecha

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto