18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Skórcz: Zamknęli składowisko śmieci - wzrosły opłaty

Zamknięte zostało miejskie składowisko odpadów. W efekcie, od 1 lutego mieszkańcy zapłacą więcej za wywóz śmieci.
Umowy z wykonawcami zakładu Stary Las zawarto jesienią ub.r.
 Fot. Maciej Jędrzyński

O tym, że wieloletnie składowisko zostanie zamknięte mówiono już od dawna, ponieważ nie spełniało ono wymogów dla tego typu obiektów. Na mocy porozumienia ze starogardzkim Urzędem Miasta, odpady są wywożone na składowisko w Linowcu, koło Starogardu Gd. i stąd ta podwyżka.

- Transport i związane z tym koszty, to główna przyczyna wzrostu ceny wywozu stałych odpadów komunalnych - mówi Roman Jerkiewcz, dyrektor Zakład Gospodarki Miejskiej w Skórczu. - Mieszkaniec, od którego odbierane są śmieci cztery razy w tygodniu, zapłaci za tę usługę od 1 lutego 30 zł miesięcznie, czyli o 6 zł więcej niż dotąd.

Stawka za wywóz nieczystości płynnych nie uległa w Skórczu zmianie. Nowe stawki zostały uchwalone przez radnych miejskich.

A co ze starym składowiskiem? Jego likwidacja i rekultywacja zaplanowane są na 2012 rok. Rekultywacją zajmie się spółką Stary Las, która otrzymała dofinansowanie unijne na ten cel. Władze miasta zapewniają, że do czasu zlikwidowania składowisko, będzie one zabezpieczone i sukcesywnie monitorowane, przy czym głównie chodzi tutaj o jakość wód gruntowych oraz gazów wydobywających się ze składowiska. Na badania te podpisano umowę ze firmą z Gliwic.
Problem z odpadami komunalnymi rozwiąże Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych Stary Las, którego budowa pochłonie ponad 100 mln zł. W spółce Stary Las są wszystkie miasta i gminy z powiatu starogardzkiego oraz kilka gmin ościennych (4 z powiatu kościerskiego i 1 z powiatu chojnickiego). Jesienią ub.r. spółka, po 6 latach od momentu je utworzenia, otrzymała dofinansowanie unijne tego wielkiego przedsięwzięcia inwestycyjnego. Jak informują w spółce Stary Las, główny wykonawca robót ma ruszyć z pracami pełną parą wczesną wiosną br. Optymistyczny termin oddania zakładu do użytku to styczeń 2012 roku. Sceptycy twierdzą, że może to nastąpić co najmniej kilka miesięcy później. Wysypisko w Linowcu może natomiast funkcjonować do 2014 roku. Część samorządowców nie ukrywa i mówi o tym głośno, że uruchomienie i eksploatacja ZUOK Stary Las będzie dosyć kosztowna. A to wiąże się z realną możliwością wyraźnego wzrostu opłat za wywóz odpadów. O ile jednak stawki te pójdą do góry - tego nikt na razie nie mówi.

  • Polska Dziennik Bałtycki

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Więcej na temat:

Powiązane