Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieradz pielgrzymuje po raz 400. na Jasną Górę!

Dariusz Piekarczyk
Pielgrzymka sieradzka jest jedną z najstarszych, o ile nie najstarszą  w Polsce
Pielgrzymka sieradzka jest jedną z najstarszych, o ile nie najstarszą w Polsce Dariusz Piekarczyk
W niedzielę, około godz. 8 wyruszy spod sieradzkiej kolegiaty 400. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Przyjmowane są jeszcze ostatnie zapisy chętnych w kancelarii parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych przy ul. Kolegiackiej 1.

Dotychczas zgłosiło się około 600 chętnych. Pielgrzymka sieradzka jest jedną z najstarszych, o ile nie najstarszą w Polsce. Do dziś nie zachowały się bowiem relacje ze wszystkich wędrówek na Jasną Górę. Pierwszy przekaz o sieradzkich pielgrzymach, zachowany zresztą w jasnogórskich archiwach, pochodzi z roku 1611.

Do naszych czasów nie zachowały się relacje pielgrzymkowe z XVII i XVIII wieku. Za to piękny opis powitania pielgrzymów zachował się z roku 1930. ''Ziemia Sieradzka'' pisała wówczas:

" Na spotkanie wyszła orkiestra sokola ok. 3 km za miasto oraz grono rowerzystów. W mieście natomiast, koło krzyża ''vis a vis'' przy ulicy Złoczewskiej wielka rzesza ludzi oczekiwała na powitanie swych krewnych lub znajomych. Procesja, która wyruszyła z Fary na czele z ks. pref. Czaplą, połączyła się z kompanią na rogatce Kaliskiej, gdzie cała kompania zmieniła się w majestatyczną procesję z mnóstwem feretronów i proporcy postępując wolno ul. Kościuszki, Rynek, Dominikańską do Fary sieradzkiej. Przy Farze powitał pielgrzymów oraz ks. Bronszewskiego i ks. pref. Bińkowskiego ks. Prałat Walery Pogorzelski. W kościele w podniosłych a gorących słowach przemówił ks. Prałat, a słowa jego wycisnęły łzy rozczulenia i miłości Bożej wśród zgromadzonych. Po udzieleniu błogosławieństwa przez ks. Prałata Pogorzelskiego pątnicy opuścili progi świątyni, udając się do swych domowych ognisk."

Sieradzanie pielgrzymowali na Jasną Górę nawet w roku 1939. Nie było zorganizowanych pielgrzymek w czasie okupacji hitlerowskiej. Jedna z najliczniejszych grup pątniczych wyruszyła z miasta nad Wartą w roku 1983 – liczyła około 2.000 osób! Pielgrzymka jest dla sieradzan szczególnym wydarzeniem.Tak na wyjście jak i na powitanie pątników oczekują rzesze mieszkańców prastarego miasta. Tradycją ostatnich lat jest żegnanie pielgrzymów przez zasłużonego dla miasta kapłana-seniora, dziekana diecezji sieradzkiej prałata Józef Frątczak. W tym roku odbędzie się pod hasłem „Bądźmy świadkami miłości”.

Powrót pątników do Sieradza zaplanowany jest 29 sierpnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto