Rząd sprzeda cześć udziałów w Lotosie

Rząd, szukając wpływów do budżetu państwa, chce się pozbyć części udziałów w kluczowych spółkach. Jedną z nich jest Grupa Lotos. Ministerstwo Skarbu w 2010 r. zamierza zaoferować inwestorom 13 proc.

Rząd, szukając wpływów do budżetu państwa, chce się pozbyć części udziałów w kluczowych spółkach. Jedną z nich jest Grupa Lotos. Ministerstwo Skarbu w 2010 r. zamierza zaoferować inwestorom 13 proc. posiadanych akcji gdańskiego koncernu. Nie zamierza jednak tracić kontroli nad naftową spółką.
- Z punktu widzenia działalności firmy nie skutkuje to żadnymi zmianami - zapewnia Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupy Lotos SA. - Skarb Państwa zachowa większościowe udziały i nadzór właścicielski.

W portfelach prywatnych inwestorów znajdzie się natomiast więcej akcji, co podniesie płynność notowań i atrakcyjność papierów.
Obecnie w rękach państwa jest 64 proc. akcji Lotosu. Po upublicznieniu pakietu większość - 51 proc. akcji byłaby pod kontrolą państwa. Ile budżet może zyskać na transakcji? Obecnie kurs giełdowy Lotosu wynosi ok. 22 zł, a wartość giełdowa firmy to 2,9 mld zł. Gdyby notowania utrzymały się na takim poziomie do przyszłego roku, sprzedaż 13 proc. udziałów przyniosłaby ok. 380 mln zł.

Grupa Lotos, drugi największy producent paliw w Polsce, znajduje się na liście strategicznych dla bezpieczeństwa państwa firm. Jest w trakcie realizacji wartego ponad 5 mld zł programu rozwojowego. Program 10+ zaawansowany jest już w 85 proc. Dzięki inwestycjom w gdańskiej rafinerii moce przerobowe wzrosną w 2011 r. do ponad 1o mln ton ropy naftowej rocznie.

Produkcję rozpoczęła już instalacja hydroodsiarczania olejów napędowych HDS, pierwsza z czterech nowoczesnych instalacji budowanych w gdańskiej rafinerii. W ubiegłym tygodniu zakończył się montaż 1200-tonowego reaktora instalacji łagodnego hydrokrakingu MHC.

We wrześniu ukończona zostanie budowa kolejnej instalacji, do produkcji wodoru o ponad trzykrotnie większej wydajności niż obecnie eksploatowana.

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane