(© Przemek Zieliński)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Przebudowa zabytkowego mostu w Tczewie przez Wisłę to jedna z inwestycji, na którą potrzeba pieniędzy, ale poprawka w tej sprawie została odrzucona. Pieniądze jednak się znajdą...

- Złożyłam sześć poprawek do budżetu państwa na ważne dla naszego regionu inwestycje. Niestety, wszystkie zostały odrzucone przez PiS na posiedzeniu Komisji Finansów. Nawet posłowie PiS z naszego okręgu opiniowali je negatywnie, choć obiecywali wspierać najważniejsze inwestycje regionu - żali się pomorska posłanka PO Małgorzata Chmiel. - Nam, opozycji, odebrano nawet możliwość obrony własnych poprawek do budżetu i zadawania pytań.

Inwestycje, o których dofinansowanie z budżetu centralnego zabiega Chmiel, to: budowa Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta, budowa trasy Nowa Kielnieńska - Nowa Spacerowa - Zielony Bulwar - Tunel pod Pachołkiem, drugi etap budowy mostu w Sobieszewie, budowa obwodnicy Starogardu Gdańskiego, trasa S6 - odcinek od Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta do Koszalina oraz przebudowa zabytkowego mostu w Tczewie przez Wisłę - II etap.


- Protestowaliśmy przeciwko takiemu traktowaniu posłów. Niestety, PiS niezgodnie z procedurą wszystkie poprawki odrzuciło. Rozumiem, że jesteśmy w mniejszości. Niemniej każdy z nas, posłów opozycji, wszedł do Sejmu dzięki poparciu dużej ilości osób i chcielibyśmy wywiązać się z obowiązku rzetelnej pracy na rzecz naszego regionu - mówi Małgorzata Chmiel. - Odebrano nam możliwość debatowania nad budżetem, ale będę jeszcze składała tzw. oświadczenia poselskie i interpelacje do ministrów dotyczące każdej z tych tak ważnych dla Pomorza inwestycji.

W przypadku mostu tczewskiego inicjatywa posłanki już raczej potrzebna nie będzie.

Urzędnicy Starostwa Powiatowego w Tczewie, właściciela mostu, złożyli bowiem przed miesiącem do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wniosek o dotację na drugi etap przebudowy zabytku, szacowanej na blisko 50 mln zł.


Otrzymanie pieniędzy jest praktycznie pewne, przynajmniej takie zapewnienia płyną do Tczewa ze stolicy.

- Środki te będą pochodzić z rezerwy subwencji ogólnej, więc nie ma potrzeby realizacji inwestycji jako osobnego zadania z budżetu państwa - tłumaczy Marcin Stolarski, rzecznik tczewskiego starostwa. - Wniosek o dotację złożyliśmy w terminie, wkład własny zabezpieczyliśmy, więc czekamy już tylko na pozytywne rozstrzygnięcie, które, niewykluczone, nastąpi do końca kwietnia - informuje.

Co na to PiS? Tadeusz Cymański, poseł PiS z Pomorza, członek Komisji Finansów uważa, że jeśli spojrzymy na 20 lat działalności Sejmu, to zawsze zasadę rozpatrywania poprawek przy budżecie prowadzono w realiach budżetu.

- A w tym roku budżet jest napięty. Nie kwestionuję zaangażowania opozycji - to bardzo potrzebne inwestycje dla naszego województwa. Ale jest realizowany pewien program, który dostał priorytet. I w tym momencie nie można popierać poprawek, które nie mają zabezpieczenia finansowego. Potrzeby są ogromne, ale trzeba też na nie patrzeć z pozycji warszawskiej. To, że posłowie PiS głosowali przeciwko tym pomorskim poprawkom, nie jest przejawem złośliwości. Popierając poprawki, które nie mają zabezpieczenia w budżecie, byłbym człowiekiem fałszywym. Przykro mi z tego powodu, ale muszę to uczciwie powiedzieć.

Biznes

Komentarze (59)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

PO (placforma oszustów) (gość) (PiS (Patologia i Szwindle))

A co, miałby się takimi wiekowymi,pedalskimi ubeckimi bladziami jak ty otaczać? To by dopiero był szczyt zboczenia, nawet Olek Pijolek trzymał was na zapleczu coby elektoratu nie straszyć złogami PPR!

w (gość)

Niskich lotów rzecznicy z Was, a może z Ciebie Marudo pod różnymi, raz bardziej, raz mniej inteligentnymi, twarzami. Wchodząc na forum, byłem neutralny, ani tu ani tu. Ale Wy macie naturalny dar zrażania do swoich racji. I nie macie certyfikatu na obrażanie. Byłem już narcyzem, ułamkowym inteligentem, ciotą, kundlem, hejterem. Ważkie argumenty za.

"dablju" (gość) (w)

Ty w ogóle nie nadanżasz, z niczym, ale to charakterystyczne dla narcyzów, z tych co to "lubiom, choć nie umiom", tzn. ćwierć inteligentów w pierwszym pokoleniu. I stąd te kompleksy, "śmieją się" Schultze, Timmermansy, Junkery? Ło rety, co sobie o nas "Ełropa" pomyśli, jeszcze nas do Niej nie przyjmą, po pleckach nie poklepią, banana o odpowiedniej krzywiźnie nie dadzą, ryby śródlądowej na lunch pozbawią i soku z owocu Karotka, dobrego na cerę pić zabronią! Sthaszne pehspektywy!

w (gość)

Skąd tyle frustracji i żółci? Od prawie 2 lat rządzą przecież wybrańcy. Czyżby odrzucenie przez Holendrów dobrej zmiany, moralne zwycięstwo w Brukseli 1:27, a może świadomość, że każdy się z nich śmieje i traktuje jak dziecko specjalnej troski, włącznie z Viktorem Budapeszt.

teges (gość) (w)

Ostachowicza i Tuska nikt i nic nie przebije lemingu! Miliony złotych Oszuści wydawali miesięcznie żeby Polaków oszukiwać manipulować i okradać! Sikorskiego krzesła za 150tys? Pamietasz cioto czy nie? 10mln za spot telewizyjny 10minutowy! Zapomiales kundlu? Pamiętaj że nikt nie jest anonimowy w internecie tylko ci przypominam twoje słowa hejterze. HEJT STOP okazał się jaskinia hejtu a Kijowski okradał KOD i swoje dzieci!
Kwidzyn oszcza tych złodziei z PO SLD od Krzysztofiaka i Śniega

"dablju" (gość) (w)

Jakie dyskutuje? Ty przecież ex cathedra perorujesz z pozycji "swojej osoby", traktując wszystkich mających inne niż to głosi "Szechter Zeitung" zdanie jako chorych z nienawiści pisowskich szowinistów którzy twojego języka miłości nic a nic nie kumają. Kiedyś żeby otrzymać cenzus inteligenta trzeba było się czegoś nauczyć, poznać przynajmniej podstawowy kanon literatury, sztuki, wynieść z domu trochę kindersztuby i poczucia honoru, a nie tylko srebrne sztućce. Ty nie tylko rozwiewasz wątpliwości otwierając swój prostacki dziób, bo ich mieć nie można.Ty jesteś egzemplifikacją o wiele starszego i bardziej znanego powiedzenia, a właściwie odpowiedzi na pytanie co różni człowieka mądrego od głupiego. Otóż głupi mówi (pisze) co wie! Ten drugi po prostu WIE CO MÓWI!

w (gość)

Trudno się dyskutuje z kimś, kto zamiast milczeć, odzywa się i rozwiewa wszelkie wątpliwości. Może - za przykładem marszałka Kuchcińskiego - skorzystaj z porad firmy PR za 60 tys zł.

Holandia i Niemcy to kraje bandyckie i faszystowskie (gość) (w)

Twój język nienawiści widać we wpisie poniżej ty platformiany hejterze z Kwidzyna.

Za.....Jumy Pełowców (gość) (w)

Zakupy Pisiorów (gość) (PiS (Patologia i Szwindle))

A zakupy różańców, krzyży, mięsa, sprzętu do nurkowania, młota do wyburzania przez kancelarię prezydenta to co to k. jest!
Niech się tym młotem w łeb walną pisiory niemyte.
Jakoś oburzenia pod adresem tego kulturnego POstu z twojej strony nie czytałem! "Chamstwu należy dawać odpór ... siłom i kulturom osobistom"!

Holandia i Niemcy to kraje bandyckie i faszystowskie (gość) (w)

Ty k.rwa cieciu wierzt ysz w TVN i STAZI Merkel!
Polska to nie cała PO i Tusk. W Gdańsku ludzie plują na Adamowicza i Ryżego folksdojcza!
Europa dwóch prędkość to jest właśnie rządzenie Niemiec rodem z Hitlera. Niemcy są lepsi a reszta trochę gorsza ohh tak!
Hitleryzm wiecznie żywy!!

Holandia i Niemcy to kraje bandyckie i faszystowskie (gość) (w)

Fakty były u Sowy i przyjaciele jak Sienkiewicz opluwał nasz kochany kraj!!
Wiecie kto przepadnie? Tusk Buzek Gras i Sikorski ich już nie ma! Murzynskosc ich dobiła do grobu! My Polacy potrafimy!!
Erdogan ma rację! Holandia i Niemcy to kraje bandyckie i faszystowskie!