Opiekunka do dzieci w ciągu godziny może zarobić nawet 24 zł brutto Opiekunka do dzieci w ciągu godziny może zarobić nawet 24 zł brutto

Opiekunka do dzieci w ciągu godziny może zarobić nawet 24 zł brutto (© www.sxc.hu)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Rozpoczął się nowy rok akademicki - firmy mają propozycje pracy dla studentów. Sprzedawca, doradca klienta, a nawet... instruktor robotyki. To świetna szansa na podreperowanie finansów. Najlepiej zarabiają opiekunki do dzieci. Mniej płaci się pracownikom call cener i kasjerom.

W jakim sektorze najłatwiej znaleźć pracę studentowi? Ofert dla żaków nie brakuje, szczególnie w takich branżach jak usługi, handel czy logistyka. Tu średnie stawki godzinowe sięgają od 12 do nawet 21 zł brutto. Opiekunka do dzieci w ciągu godziny może zarobić nawet 24 zł brutto, a pracownik biurowy - 16 zł. Niższe stawki dostaną pracownicy call center - średnio 12,50 zł brutto, czy kasjerzy - średnio 12 zł brutto. Łączenie pracy z edukacją dla wielu młodych ludzi jest dziś normą.

Z danych GUS wynika, że obecnie ponad 34 proc. młodych Polaków jest aktywnych zawodowo. Te same dane mówią, że aż 90 proc. osób w wieku 20-24 lat wciąż się kształci.


W tym roku egzamin maturalny pisało 258 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych, z czego niemal 80 proc. zdało. To głównie oni od października dołączą do grupy obecnych już studentów. Dodatkowej pracy, która pomoże się utrzymać w trakcie studiów zainteresowani szukają głównie przez rodzinę i znajomych. Nieoceniony jest też internet, zwłaszcza media społecznościowe.

- Młodym na rynku pracy jeszcze nigdy nie było tak łatwo. Wynika to z jednej strony z najniższego w ostatnich latach bezrobocia, a z drugiej strony z niżu demograficznego. Odczuwają go zarówno uczelnie, jak i pracodawcy. Już w ubiegłym roku odnotowano o 64 tysiące mniej studentów, a to oni stanowią pierwszą grupę, która wchodzi na rynek pracy. Mamy - niestety - coraz więcej wiecznych studentów. Już ponad 73 tysiące osób w wieku ponad 25 lat to bierni zawodowo, którzy deklarują, że nadal się uczą, przez co opóźniają podjęcie pierwszego zatrudnienia - wylicza Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service SA. Dlatego w warunkach mniejszej dostępności młodych kadr, pracodawcy muszą o nie bardziej zabiegać. Stąd coraz częściej obserwujemy, że wraz rozpoczęciem roku akademickiego, pojawiają się oferty skierowane bezpośrednio do studentów i zapewniające elastyczne godziny pracy - dodaje Inglot.

Mieszkanie dla studenta. Która dzielnica w Gdańsku jest najtańsza? [RANKING]Przyjrzeliśmy się ofertom zamieszczonym w bazie Absolvent.pl. . Studenci z Pomorza mogą zatrudnić się jako pracownicy działu przyjęcia towaru w hipermarkecie, doradcy ds. kredytów, sprzedawcy w księgarni albo pracownicy infolinii. Oferty pracy dla osób, które chcą pogodzić pracę z nauką przygotował też Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku. I tak sprzedawca w butiku z doświadczeniem w handlu dostanie 12 zł za godzinę, tyle samo kelnerka w restauracji. Hostessa zarobi 10 zł za godzinę. Znalazła się nawet oferta dla instruktora robotyki Lego - wynagrodzenie do uzgodnienia.

- Wybór pracy przez studentów zależy głównie od ich sytuacji materialnej. Zdecydowanie częściej na pracę tymczasową decydują się osoby mieszkające w akademikach oraz te, które pochodzą z małych miejscowości, choć nie jest to oczywiście regułą - mówi Lidia Metel z gdańskiego PUP. I podkreśla, że studenci przy wyborze pracy zwracają uwagę głównie na wynagrodzenie oraz atmosferę w pracy. - Większość z nich swoją pierwszą pracę traktuje jako możliwość poszerzenia doświadczenia zawodowego. W drugiej kolejności zwracają uwagę na godziny i dni pracy, co jest istotne ze względu na możliwość połączenia nauki z pracą. Firmy natomiast oczekują od swoich młodych pracowników lojalności, zaangażowania oraz elastycznych warunków pracy w związku z czym bardzo często są gotowe dopasować godziny pracy do grafiku na uczelni.

O tym, że o pierwsze wpisy do CV warto zadbać jeszcze w czasie studiów przekonuje także Zbigniew Canowiecki, prezes Pracodawców Pomorza.

- Nawet praca kelnera przez kilka miesięcy da młodemu człowiekowi duże doświadczenie - przekonuje Canowiecki. - Powszechnie wiadomo, że młody człowiek od razu chciałby dostać dobrze płatną pracę w zawodzie, ale proszę mi uwierzyć, że praca dorywcza uczy obowiązkowości, sumienności, umiejętności pracy w zespole i kontaktu z drugim człowiekiem. Tzw. kompetencje miękkie są bardzo cenione na rynku pracy - dodaje.

Mieszkanie dla studenta.Jak i za ile wynająć pokój w Gdyni? Ruszyła akcja „Bezpieczny najem 2016”Ale i o pracę w zawodzie jeszcze podczas studiów wcale nie tak trudno. Największe szanse na zatrudnienie jeszcze przed uzyskaniem tytułu magistra mają młodzi informatycy.
- Informatyka zdominowała naszą gospodarkę, informatyk potrzebny jest praktycznie w każdej firmie - przekonuje Zbigniew Canowiecki.

Z regionu

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!