Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje Kociewska Biblioteka Cyfrowa

red.
Kociewie: Cyfrowe archiwum wiedzy o regionie
Kociewie: Cyfrowe archiwum wiedzy o regionie archiwum
Kociewie: Trwa realizacja projektu przygotowanego przez Stowarzyszenie Kultura Kociewia pn. „Cyfrowe Archiwum Kociewskie”. Celem jest powołanie Kociewskiej Biblioteki Cyfrowej, której zadaniem będzie zebranie i zarchiwizowanie wiedzy na temat historii, kultury, tradycji, obyczajów i dziedzictwa kulturowego Kociewia w formie cyfrowego archiwum, którego zasoby będą udostępniane w internecie.

Kociewie: Innowacyjność projektu polega na odkrywaniu na nowo wiedzy o regionie przez młodzież szkolną, poprzez dotarcie do istniejących oraz zapomnianych materiałów źródłowych. Podjęte działania mają zaszczepić w mieszkańcach Kociewia potrzebę odkrywania i szukania w swoim otoczeniu śladów historii, dokumentowanie tych informacji oraz prezentację i udostępnianie tej wiedzy innym. Jako cel priorytetowy projekt zakłada edukację regionalną i podnoszenie poczucia tożsamości wśród dzieci i młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz studentów poszukujących wiedzy o regionie.

Kociewie - wsparcie dla projektu

Projekt Kultury Kociewia otrzymał wsparcie finansowe z budżetu województwa pomorskiego oraz powiatu starogardzkiego, co pozwoli na zakup niezbędnych narzędzi, które umożliwią uruchomienie Kociewskiej Biblioteki Cyfrowej. Chodzi tu przede wszystkim o system biblioteczny dLibra, który wykorzystywany jest obecnie w większości cyfrowych bibliotek, funkcjonujących w Polsce. Dzięki temu Kociewska Biblioteka Cyfrowa będzie miała możliwość włączenia się do ogólnopolskiego systemu bibliotek cyfrowych.

Kociewie: Cyfrowe archiwum - konkursy

Na początek pomysłodawcy tego projektu pragną zaangażować młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Kociewia, aby upowszechnić i rozpropagować ideę gromadzenia zbiorów w postaci cyfrowej w jednym miejscu. W tym celu ogłoszono dwa konkursy. Pierwszy, historyczno - literacki, pod nazwą „Kociewska podróż do przeszłości – zachowane w pamięci”, skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Ideą tego konkursu jest pozyskanie przez młodzież ciekawych informacji z różnych źródeł (materiały pisane, ustne przekazy starszego pokolenia, podania przodków itp.) związanych z miejscem, w którym żyje, lub ludźmi, którzy trwale zaznaczyli się w historii Kociewia. Pracę konkursową w tej kategorii można przedstawić w dowolnej formie (np. esej historyczny, reportaż, rozprawka, opowiadanie itp.).

Z kolei Konkurs fotograficzny – „Miejsce, w którym żyję – fotografia z szuflady wyjęta”, jest ofertą dla uczniów szkół gimnazjalnych, którzy samodzielnie, lub pod opieką osoby dorosłej będą mogli zaprezentować ciekawe fotografie, dokumentujące m.in. historię miejscowości, życie mieszkańców, ciekawe wydarzenia, na przykładzie posiadanych w rodzinnych zbiorach archiwaliów, przedstawiających najbliższych, rodzinę i przodków. Praca konkursowa polegać będzie na nadesłaniu oryginału fotografii lub jej elektronicznej kopii oraz dołączeniu do niej opisu prezentującego treść fotografii (np. kogo, lub co przedstawia, jakie wydarzenie upamiętnia, opis historii związanej z miejscem lub osobą/osobami upamiętnionymi na fotografii itp.).

Autorzy najciekawszych prac i zebranych treści otrzymają cenne nagrody. W przyszłości Kociewska Biblioteka Cyfrowa ułatwi dostęp do usystematyzowanej wiedzy na temat historii i życia jego mieszkańców. Archiwum jako stale rozbudowywane narzędzie multimedialne, o praktycznie nieograniczonym zasięgu, ma przyczynić się do ciekawej, a przez to skutecznej promocji regionu, wzbogacić zasoby internetowe o nowe, dotąd niepublikowane cenne materiały i uczynić je powszechnie dostępnymi, co przyczyni się do upowszechnienia wiedzy o naszym regionie.

Kociewie-patronat nad projektem

Patronat honorowy nad projektem objęli: senator RP Andrzej Grzyb, starosta starogardzki – Leszek Burczyk, starosta tczewski – Józef Puczyński, prezydent Starogardu Gd. – Edmund Stachowicz, prezydent Tczewa - Mirosław Pobłocki i burmistrz Świecia – Tadeusz Pogoda. Poszczególne regulaminy konkursów zostaną rozesłane wraz z materiałami promocyjnymi do wszystkich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Kociewia. Zainteresowanych odsyłamy na stronę internetową projektu www.kac.edu.pl .

Termin nadsyłania prac konkursowych upływa z dniem 29 listopada br. Rozstrzygnięcie konkursów i ogłoszenie wyników nastąpi w dniu 6 grudnia 2013 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim, gdzie zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia laureatom obu konkursów. Prace w wersji papierowej należy przesłać na adres: Stowarzyszenie Kultura Kociewia ul. Kościuszki 28, 83-200 Starogard Gdański. Na kopercie należy dopisać tytuł konkursu, w którym uczestnik bierze udział. Natomiast prace w wersji elektronicznej będzie można wysłać na adres mailowy: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto