Młodzi aktorzy z Ingenium na scenie zawsze dają z siebie wszystko Młodzi aktorzy z Ingenium na scenie zawsze dają z siebie wszystko

Młodzi aktorzy z Ingenium na scenie zawsze dają z siebie wszystko (© mat. prasowe)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Twój jeden procent może wesprzeć instytucje zajmujące się upowszechnianiem kultury i tradycji. Jedną z nich jest Ingenium

Jak to jest, stanąć na scenie, kiedy patrzą na Ciebie setki dziecięcych oczu? Na to pytanie odpowiedź doskonale zna Patryk Klein, który od 2009 roku jest związany ze Stowarzyszeniem Teatralnym „Ingenium“. Dodajmy, że celem Ingenium jest realizacja spektakli musicalowych na wysokim poziomie, takich, w których błyszczą dzieci i młodzież.

- To niesamowite uczucie, ciężko je nazwać - mówi Patryk. - Stojąc na scenie, wiem, że jestem odpowiedzialny za to, by jak najlepiej przekazać to, co autor sztuki miał na myśli. Z drugiej strony, ogarnia mnie też wielka radość, ekscytacja, a na koniec niecierpliwe oczekiwanie - a to dlatego że po spektaklu wszyscy schodzimy do foyer i rozmawiamy z naszymi młodymi widzami. Dzieci bardzo to lubią, a my możemy się dowiedzieć, co im się podobało, a co powinniśmy zmienić.

Czasem aktorów Ingenium ogarnia też trema: - Zwłaszcza gdy coś musimy zagrać inaczej, kiedy wprowadzamy jakąś nowość. Ale choć traktuję swoje zadanie bardzo poważnie, to staram się z występów czerpać przyjemność, to dla nas też ma być zabawa - opowiada dalej Patryk.

Przygotowanie się do spektaklu to nie taka łatwa sprawa.
- Dajemy z siebie wszystko, w ciągu roku gramy kilkanaście razy w różnych miastach Polski, ostatnio na przykład byliśmy w Warszawie. Trenujemy 4-5 godzin w tygodniu, a kiedy zbliża się spektakl, to nawet jeszcze więcej. Ale absolutnie nie narzekamy, bo w ten sposób możemy realizować swoje muzyczno-teatralne pasje, a to z kolei daje nam gigantyczną satysfakcję.

Co ciekawe, Patryk nie planuje związać się zawodowo z aktorstwem: - Studiuję na Politechnice Gdańskiej, jestem na pierwszym roku transportu. Ale nie mam zamiaru wypisywać się ze stowarzyszenia, bo tu spotkałem wspaniałych przyjaciół, jesteśmy jak rodzina. Fajne jest to, że jesteśmy w różnym wieku, najmłodsi to uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych. Od siebie nawzajem możemy się wiele nauczyć. A ja przypominam sobie, że przecież całkiem niedawno sam byłem jeszcze dzieckiem.

Powrót do dzieciństwa za każdym razem, kiedy stoi na scenie, przeżywa Zuza Czerniak. Nawiasem mówiąc, to dzięki niej Patryk trafił do Ingenium. Pewnego dnia pochwaliła się podczas obiadu, na który razem ze swoją mamą przyszły do mamy Patryka, że właśnie przyjęto ją do stowarzyszenia. Patryk też chciał spróbować swoich sił. No i tak zostali w stowarzyszeniu oboje.

A wracając do wątku dzieciństwa...
- Ostatnio grałam Fisiulka - przewodnika po magicznej krainie, w musicalu „Trudne Pytania - Świat należy do ciapków”. To rola zwariowana, w sam raz dla mnie. Jest energia, jest zabawa. Dzięki tej roli odkryłam, że choć niedawno skończyłam 18 lat, to nadal mogę się cieszyć z dziecka, które ciągle we mnie drzemie. Kiedy występujemy, chcemy, żeby nasze przedstawienia wciągnęły widzów, żeby nie odbierali tego jak nudnego klasowego wyjścia, na które trzeba ubrać białą koszulę i niewygodne, eleganckie buty.

Przed Zuzą matura i trudne życiowe wybory:
- Planuję studiować psychologię na Uniwersytecie Gdańskim. Nie myślałam o szkole aktorskiej, bo wtedy musiałabym wyjechać z Gdańska i zostawić stowarzyszenie. A nie wyobrażam sobie, że mogłabym z niego zrezygnować!

Podobnie myśli jej młodsza koleżanka, 12-letnia Debora Sobieska.
- Możliwość grania w musicalach to dla mnie niesamowita przygoda. Bardzo się cieszę, że mogę brać w niej udział. Uczestniczyłam w castingu cztery lata temu i od tego czasu wiele się nauczyłam. Bez problemu mogę pogodzić próby i naukę w szkole. Każdemu życzę, żeby znalazł miejsce, w którym może się artystycznie realizować.

Zdecyduj, komu oddasz swój 1 procent
Stowarzyszenia działające na rzecz podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, obywatelskiej i kulturowej

* Fundacja „Wyspa Progress”, Gdańsk, KRS: 0000063731
Prowadzi na terenach postoczniowych w Gdańsku Instytut Sztuki Wyspa i Modelarnię, funkcjonuje wyłącznie dzięki prywatnym darowiznom, składkom artystów oraz celowym dotacjom na realizacje konkretnych projektów. Skupia się na promowaniu sztuki współczesnej.

* Fundacja Archiwum Filmowe „Drogi do Niepodległości”, Gdańsk, KRS: 0000223097
Jej misją jest ochrona i odtworzenie filmowych i telewizyjnych zasobów archiwalnych najnowszej historii Polski w procesie walki i odzyskiwania niepodległości, po roku 1980. Prowadzi też działalność kulturalną, naukową, oświatową.

* Fundacja Teraźniejszość Przeszłości, Rumia, KRS: 0000216884
Zajmuje się głównie muzyką i dbaniem o to, aby w pamięci publiczności pozostały utwory mistrzów. Współpracuje przy organizacji międzynarodowych akademii muzycznych, które odbywają się w Bałoszycach latem oraz w okresie ferii zimowych.

* Klub Inteligencji Katolickiej w Gdańsku, Gdańsk, KRS: 0000035633
Prowadzi działalność promującą i wspierającą postawy patriotyczne poprzez organizowanie różnego rodzaju imprez, spotkań odczytów, konkursów. Prowadzi działalność charytatywną; pomoc dla młodzieży szkolnej i bezpłatne porady prawne. Organizuje konferencje i odczyty. Prowadzi także działalność wydawniczą.

* Klub Kawaleryjski im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich, Gdańsk, KRS: 0000240325
Jego celem jest kultywowanie tradycji kawaleryjskich, w szczególności 18 Pułku Ułanów Pomorskich. Uczestniczy we wszystkich świętach państwowych na terenie Pomorza, organizuje liczne prelekcje w szkołach.

* Stowarzyszenie „Nasz Gdańsk”, Gdańsk, KRS: 0000039979
Do obszarów działań stowarzyszenia należy m.in. przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, ochrona i promocja zdrowia, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości, rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej czy promocja i organizacja wolontariatu.

* Stowarzyszenie „Rodzina Piaśnicka”, Wejherowo, KRS: 0000046041
Skupia w swoich szeregach głównie bliskich osób, które zostały zamordowane w Lasach Piaśnickich podczas II wojny światowej. Kultywuje pamięć ofiar i przekazuje następnym pokoleniom. Dba o groby w Piaśnicy, włącza się w organizację uroczystości ku czci pomordowanych.

* Stowarzyszenie „Żuławy Gdańskie”, Trutnowy, KRS: 0000151123
Stowarzyszenie za cel stawia sobie ochronę ginącego dziedzictwa kulturowego i chęć promocji regionu. Organizuje wystawy, koncerty, imprezy kulturalne o ponadregionalnym zasięgu i imprezy rekreacyjne, zajęcia edukacyjno-warsztatowe. Prowadzi też działalność wydawniczą.

* Stowarzyszenie In gremio, Gdynia, KRS: 0000008919
Nowa edukacja na nowe czasy - to hasło, które przyświeca stowarzyszeniu, które realizuje kilkanaście projektów, w tym m.in. prowadzi Pierwszą Społeczną Szkołę Podstawową, Pierwsze Społeczne Gimnazjum, a także Ognisko Muzyczne „Rytm”. Zajmuje się też pomocą psychologiczną i pedagogiczną, kulturą, wolontariatem.

* Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia, Koteże, KRS: 0000293928
Organizuje m.in. warsztaty teatralne, wokalne, kulinarne dla kociewskich kobiet. Podejmuje działania o tematyce prozdrowotnej. Upowszechnia sport i rekreację. Dba o tradycyjne receptury kulinarne. Promuje regionalne potrawy i produkty.

* Stowarzyszenie na rzecz Kultury Kaszubskiej „Na Kraju”, Rąb, KRS: 0000259566
Zajmuje się szeroko rozumianą kaszubszczyzną. Organizuje warsztaty - pieczenia chleba, malowania na szkle, haftu, głównie dla młodzieży. Pisze projekty i dzięki nim zabiera młodzież na wyjazdy po Kaszubach. Organizuje także eliminacje konkursu Rodno Mowa.

* Stowarzyszenie Teatralne „Ingenium”, Gdańsk, KRS: 0000348499
Od samego początku jego głównym celem była realizacja spektakli musicalowych na wysokim poziomie, w których błyszczałyby dzieci i młodzież, zamiast być tylko dodatkiem do dorosłych aktorów. Ten cel, pośród wielu innych, realizuje wytrwale już kilka lat.
Więcej o tych stowarzyszeniach piszemy na dziennikbaltycki.pl. Poświęcone im są także audycje w Radiu Plus, od poniedziałku do piątku o godz. 16.50

1 procent

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!