Piasecki folklor festiwal

W ten weekend najważniejszy jest folklor, a wraz z nim muzyczne przeglądy dedykowane Matce Boskiej Piaseckiej. Przeglądy zespołów ludowych tuż, tuż.

W ten weekend najważniejszy jest folklor, a wraz z nim muzyczne przeglądy dedykowane Matce Boskiej Piaseckiej.

Przeglądy zespołów ludowych tuż, tuż. Już jutro - kociewski, a w niedzielę - Polski Północnej i Krajów Nadbałtyckich. Przeglądom w tym roku towarzyszą jubileusze. Międzynarodowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej i Krajów Nadbałtyckich odbędzie się po raz piąty. Początek zawsze o godz. 10.
Przeglądy rozpoczyna Msza św. "Kociewska" pod przewodnictwem kapłana pochodzącego z Kociewia, jaka odprawiana jest w kościele parafialnym w Piasecznie. W sobotę odprawi ją ks. Janusz Wachowski, proboszcz parafii w Dzierżążnie, w gm. Morzeszczyn, a w niedzielę - ks. Rafał Barciński ze Starogardu Gd. Obstawę liturgiczną od wielu już lat organizują same zespoły folklorystyczne. Podczas kociewskiego przeglądu będzie to Skarszewskie Towarzystwo Śpiewacze, a w niedzielę - zespół Powiśle z Kwidzyna.

Jubileusz w tym roku obchodzi miejscowy zespół regionalny. Piaseckie Kociewiaki przed 25 laty założył i prowadzi Jan Ejankowski, pomysłodawca i wieloletni główny organizator piaseckich przeglądów. Wówczas to po raz pierwszy zespół stanął na scenie, by promować tradycję, obrzędy, tańce i muzykę ludową Kociewia.
Występy, podobnie jak i w ubiegłym roku, będzie oceniało jury w składzie: przewodnicząca - Maria Pająkowska - Kensik w sobotę będzie to Katarzyna Sturmowska), językoznawca, dialektolog oraz choreograf Marzena Kamińska i muzyk Wiesław Sikora.
Po raz szesnasty (w sobotę) Ku Czci Władczyni Kociewia rywalizować będzie dziesięć kociewskich zespołów regionalnych z Pelplina, Gniewa, Świecia, Rychławy, Starogardu Gdańskiego, Barłożna, Skarszew, Zblewa i oczywiście Piaseczna. A w niedzielę o laury zawalczy trzynaście kapel z Kaszub, Powiśla, ziemi słupskiej i Kociewia.

Organizatorami imprezy są: Parafia pw. Narodzenia NMP w Piasecznie, Piaseczno Folklor Festiwal, Powiatowa i Miejska Biblioteka im. ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie.

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane