Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Krzemieniewie

Wojciech Piepiorka
Kościół parafialny w Krzemieniewie został niedawno odbudowany i teraz prezentuje się znakomicie
Kościół parafialny w Krzemieniewie został niedawno odbudowany i teraz prezentuje się znakomicie Wojciech Piepiorka
Przedstawiamy parafię pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Krzemieniewie (gmina Czarne) - jedną z najmłodszych wspólnot w powiecie człuchowskim

Parafia w Krzemienie-wie została erygowana 4 sierpnia 1989 roku (samodzielny wikariat istniał tam od 1988 r.).

Parafia obsługuje dwa zabytkowe kościoły: parafialny w Krzemieniewie i filialny w Sierpowie. Patronem tego pierwszego jest Chrystus Król Wszechświata, tego drugiego Juda Tadeusz. Świątynia w Krzemieniewie została zbudowana w XVIII wieku (niektóre przekazy mówią o końcówce XVII wieku), natomiast obiekt w Sierpowie wzniesiono w 1668 roku. W skład parafii wchodzi też kaplica pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Domisławiu. To obiekt zbudowano w 1991 roku i poświęcony w tym samym roku. Wkrótce ma zostać dobudowana przy nim wieża i świątynia ma się stać kościołem.

Niektórzy historycy twierdzą, że kościół istniał w Krzemieniewie już za czasów, gdy Krzyżacy nadawali wsi akt lokacyjny w 1354 roku. Na pewno kościół istniał tam w 1410 roku. W tym samym czasie potwierdzono istnienie kościoła w Sier-powie. Ta druga świątynia jest nieco starsza od kościoła parafialnego. Oba należą do najstarszych zachowanych obiektów sakralnych w powiecie człuchowskim. Kościół w Krzemieniewie w ostatnich 11 latach odbudowano. Oba kościoły na terenie krzemieniewskiej parafii poświęcono po drugiej wojnie światowej, a konkretnie w 1947 roku. Wcześniej katolicy na tych terenach byli wyraźnie mniej liczebną grupą wyznaniową od protestantów, do których kościoły należały przez dziesiątki, a nawet setki lat.

Obie świątynie są zabytkami wpisanymi do rejestru zabytków. Mają również bardzo ciekawe wnętrze. W Krzemieniewie jest m.in. wymagający remontu dzwon z 1607 roku.

Parafia pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Krzemieniewie
Adres: Krzemieniewo 18, 77-330 Człuchów.
tel. 59 832 26 87
Dekanat: Czarne.
Diecezja: koszalińsko-kołobrzeska.
Kościół filialny: pw. Św. Judy Tadeusza w Sierpowie.
Kaplica: pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Domisławiu.
Odpusty: w Krzemieniewie uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, w Sierpowie 28 października, w Domisławiu 25 listopada.
Proboszczowie: ks. Stanisław Niewiński (1988-91), ks. Bolesław Czapor (1991-94), ks. Anatol Wołoszyn (1994-97), ks. Józef Klażyński (od 1997).
Grupy parafialne: ministranci (6 osób), Caritas Parafialny (9 osób), Żywy Różaniec (dwie Róże po 15 osób), Rada Parafialna (6 osób), Caritas przy Szkole Podstawowej w Krzemieniewie prowadzony przez katechetkę Izę Popowniak (około 16 osób).

Nabożeństwa
W niedziele nabożeństwa są odprawiane w obu kościołach i kaplicy należących do parafii w Krzemieniewie. W kaplicy Domisławiu Msza Święta rozpoczyna się o godz. 9, w kościele parafialnym w Krzemieniewie o godz. 10.30, a w kościele filialnym w Sierpowie o godz. 12.
W dni powszednie Msze Św. odprawiane są w Krzemienie-wie o godz. 17 (w okresie letnim nabożeństwa odbywają się o godz. 18).

1000
około tylu parafian jest w parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Krzemieniewie

Ksiądz proboszcz
Ks. Józef Klażyński urodził się 17 stycznia 1949 roku w Kiernozi niedaleko Łowicza. Święcenia przyjął 30 maja 1982 roku w Kołobrzegu. Parafię w Krzemieniewie objął 21 sierpnia 1997 roku. Wcześniej sprawował posługę m.in. w parafiach w Nowej Wsi Lęborskiej, Słupsku, Miastku, Tychowie, przez sześć lat w Szwecji (m.in. Sztokholm i Falun). Bezpośrednio przed objęciem parafii w Krzemieniewie, był w parafii w Pile.

Z ks. Józefem Klażyńskim, proboszczem z Krzemieniewa rozmawia Wojciech Piepiorka

Jaka jest wasza parafia?
To typowo wiejska parafia - mała i uboga ze względu na niewysoką zamożność para-fian. Na terenie parafii zamel-dowanych jest około 1100 ludzi, jednak mieszka tu mniej osób, m.in. ze względu na zagraniczne wyjazdy do pracy. Jeśli chodzi o stronę duchową jest u nas jak wszędzie: cześć parafian jest gorli-wych, natomiast część omija kościół. Jedną z przyczyn tego są pewne patologie. Staram się jednak by parafianie dbali także o sprawy duchowe. Wszak jak pisał Adam Mickie-wicz, "Bez serc, bez ducha, to szkieletów ludy".

Co udało się w ostatnio zrobić w sferze materialnej?
Przede wszystkim odbudować od fundamentów w latach 1998-2009 kościół parafialny w Krzemieniewie. Stary kościół był w tak złym stanie, że groziła nam katastrofa budowlana. Kościół zyskał też nowe wnętrze, m.in. drogę krzyżową, oświetlenie, chór z piękną emporą pomalowa-ną, podobnie jak obraz Matki Bożej Pocieszenia i Dobroci przez panią Stanisławę Sierant z Człuchowa. Z kolei w kościele w Sierpowie zamontowaliśmy nowe okna, wyre-montowaliśmy go w środku, wyremontowaliśmy niektóre elementy wieży i część dachu, jest też nowa droga krzyżowa i nowe ogrodzenie. W kaplicy w Domisławiu wymieniliśmy dach i pomalowaliśmy ją wewnątrz. Do 2011 roku ma tam również być dobudowana wieża i kaplica zostanie przekształcona w kościół.

A jakie plany z kościołami?
Choć kościół w Sierpowie jest w nieco lepszym stanie niż ten w Krzemieniewie 12 lat temu, to również tę świątynię trzeba byłoby zburzyć i odbudować od podstaw. Potrzebne jednak są na to pieniądze, a o nie trudno. Oby znalazły się jak najszybciej. Do kościoła w Krzemieniewie zamówiliśmy już nowe schody na strych, konieczna jest też wymiana ławek i budowa parkanu wokół kościoła. Pani Sierant namaluje też dla nas Obraz Miłosierdzia Bożego. Częściowego remontu wymaga też plebania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto