Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Trwają nabory do szkół ponadgimnazjalnych w powiecie starogardzkim. W tym roku zdecydowanie ułatwiono gimnazjalistom te żmudne procedury tworząc je w wersji elektronicznej.

- Zorganizowaliśmy wszystkim gimnazjom z naszego miasta szkolenia - mówi Tadeusz Burczyk, dyrektor ZSE w Starogardzie Gdańskim. - Sprowadziliśmy fachowca z Wrocławia. Wszystko po to, aby łatwiej korzystało się ze strony internetowej, a także w bardziej dostępny sposób możliwe było zgłoszenie swojej kandydatury do naszej placówki.

Popularny "ekonomik" przygotował dla uczniów naprawdę ciekawą ofertę. Wprowadzono nowe kierunki, m.in. technik obsługi turystycznej czy organizacji reklamy, które cieszą się dużym zainteresowaniem.
- Na ten moment liczba chętnych na te miejsca przekracza liczbę wolnych miejsc - dodaje dyrektor placówki. - Bardzo się cieszę, że pomysł otwarcia tych klas wypalił w naszej szkole.

Ponadto w tej szkole można wybrać klasy o przedmiotach typowo ścisłych, jak technik-ekonomista czy informatyk. Tadeusz Burczyk bardzo pozytywnie ocenia zmianę systemu naboru twierdząc, że zdecydowanie ułatwiło to pracę szkołom.

- Wcześniej weryfikować musiałem prawie 900 podań - stwierdza dyrektor. -Teraz czarno na białym wiem, kto jest chętny do nauki w mojej szkole w pierwszej preferencji.

Dyrektor szacuję, że pewny przyjęcia do wymarzonej klasy może być uczeń, który osiągnął około 90 punktów na teście gimnazjalnym.

Decyzję Ministerstwa Edukacji Narodowej o zmianie systemu naborów popiera także Piotr Cesarz, dyrektor II LO.

- Młodzież, która przychodzi do naszej szkoły wraz z rodzicami, bardzo dużo pyta, a taka rozmowa pozwala sprecyzować dokładnie, jaką szkołę uczniowie chcieliby wybrać - mówi dyrektor placówki.
II LO również oferuje bogatą ofertę edukacyjną. Głównie uczniowie wyrażają chęć podjęcia nauki w klasach humanistycznych. Dużo mniejszym zainteresowaniem cieszą się klasy o przedmiotach o profilu ścisłym.

- Szacuję, że ponad 100 punktów wystarczy, aby dostać się do naszej szkoły - mówi Piotr Cesarz. - Średnia z ostatnich lat to jednak 117-118 punktów. Przyjmujemy bardzo zdolną młodzież. Później statystycznie widzimy, że każdy z uczniów dostaję się na bardzo dobre studia.

Ciekawą ofertę dla uczniów przygotował także Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Owidzu. Tu imponująca jest liczba klas o profilu technikalnym, gdyż szkoła ta zdecydowała się zrezygnować z tworzenia klas o profilu ogólnokształcącym. Uczniowie spośród kilku proponowanych profili mogą uzyskać m.in dyplom technika geodety czy też obsługi turystycznej.

A jak wygląda nabór elektroniczny? Każdy z gimnazjalistów swoje podanie wysłać musi do piątku, 22 czerwca. W tym celu musi odwiedzić stronę internetową wybranej placówki. Tam trzeba znaleźć odpowiednią zakładkę. Później w dniach 2-6 lipca gimnazjalista musi oddać kopię świadectw. Może to zrobić do trzech wybranych szkół. W dniach 13-17 lipca musi się zdecydować się na tę jedną jedyną. Właśnie do niej trafi oryginalne świadectwo. Ostateczna liczba przyjętych do szkół pojawi się 19 lipca. Dyrektorzy uważają, że nie będzie problemu z zapełnieniem wszystkich miejsc i tak jak to przeważnie bywało w ostatnich latach wszystkie klasy zostaną otwarte.

Komentarze (8)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

niezdecydowana gimnazjalistka (gość)

A wie ktoś może jaki jest próg do czerwonego? prosze o odpowiedź:(

teacher (gość)

Zapraszam wszędzie byle nie do Owidza... tam jest syf. Niekompetentni nauczyciele, a dyrekcja bawi się pracownikami jak lalkami, które można mieć lub je wyrzucać kiedy się tylko podoba. Przez takie roszady w kadrze tylko cierpicie wy (uczniowie).

uczennica (ta słabasza) (gość)

Ale czerwony też, tak jak inne szkoły ma ograniczony limit miejsc... A poza są też tacy, którzy nie marzą o studiach...

uczeń (gość)

Wszyscy wiemy, że i tak czerwony ogólniak jest najlepszy. Każdy , kto marzy o dobrych studiach tam złoży podanie.

zosia (gość)

a kto tu kogo oskarża? To po prostu stwierdzenie faktów...
Mam w otoczeniu kilku gimnazjalistów, którzy sami stwierdzają, że jest duże zamieszanie i brak dokładnych informacji. Nie ma się co oszukiwać, gimnazja podeszły w bardziej lub mniej poważny sposób do sprawy (w końcu ci uczniowie już od nich odchodzą) a sami uczniowie (lub też ich rodzice) często nie czytają ze zrozumieniem...

dociekliwy (gość)

A może zamiast oskarżać wystarczyło sprawdzić.... https://starogard.edu.com.pl/Kandydat/kseon.php

zosia (gość)

a czemu nie napisali, że poza rejestracją na portalu trzeba mimo wszystko zawieźć podanie do szkoły pierwszego wyboru?! niektórzy o tym nie wiedzą

dorcia (gość)

szkoda, że nie zostały tu ujęte wszystkie szkoły ponadgimnazjalne w powiecie... jak zwykle ukryta promocja "wybranych"