Na Pomorzu. Oddychamy najczystszym powietrzem w skali kraju - wynika z badań

Naszym płucom najbardziej szkodzi tak zwana niska emisja związana np. ze spalaniem odpadów do celów grzewczych. To w 90 proc. przyczyna zanieczyszczenia powietrza także na Pomorzu.
O czyste powietrze walczą wszyscy, od Tatr po morze
 Maciej Gapinski

Z danych Najwyższej Izby Kontroli, dla której miernikiem są normy Unii Europejskiej wynika, że mieszkańcy Trójmiasta i Pomorza oddychają najczystszym powietrzem w skali całego kraju. Na ten stan rzeczy wpływ ma wiele czynników - od nadmorskiego położenia, a co za tym idzie silnych wiatrów, przez proekologiczne działania samorządów, aż po bogacące się społeczeństwo, coraz bardziej świadome tego, jak ważne jest czym oddycha.

Czyste powietrze w Sopocie. Mieszkańcy mogą powlaczyć o dotację na ekologiczne ogrzewanie.

Na straży jakości powietrza w naszym regionie od lat stoi wyjątkowy w skali kraju system - AirPomerania. Działa on w ramach współpracy Agencji Regionalnego Monitoringu Aglomeracji Gdańskiej, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz marszałka i starostów województwa pomorskiego.

Gdańsk, Gdynia i Sopot wolne od smogu

- Powstaliśmy w 1992 r. z inicjatywy samorządów Trójmiasta i Tczewa. Od 1996 roku poprzez swoją sieć stacji pomiarowych, których obecnie jest 17, w tym 9 w Trójmieście, monitorujemy non stop i online stan powietrza na Pomorzu - mówi Krystyna Szymańska, dyrektor ARMAAG.

Naszym płucom najbardziej szkodzimy przez to, co robimy w naszych domach i mieszkaniach. Tak zwana niska emisja związana np. ze spalaniem odpadów do celów grzewczych to niemal w 90 proc. przyczyna zanieczyszczeń powietrza.

Powstający przez palenie śmieci, a także m.in. ścierania się okładzin hamulcowych czy asfaltu, pył zawieszony PM10 jest substancją niewidoczną, która po przeniknięciu do układu oddechowego człowieka nie może zostać wykrztuszona, przez co powoduje duże niewydolności oddechowe.

Na szczęście, jak podkreśla Krystyna Szymańska, z ostatnim przekroczeniem alarmowego poziomu pyłu PM10 w naszym województwie mieliśmy do czynienia w styczniu 2006 roku. Smog, z jakim muszą się zmagać miasta centralnej i południowej Polski jak np. Kraków naszego regionu w ogóle nie dotyczy.
Według ekspertów, którzy o czystości powietrza dyskutowali chociażby w ramach II gdańskiego panelu obywatelskiego, najlepszą metodą walki z niską emisją jest całkowita likwidacja indywidualnych pieców opalanych węglem i przyłączenie domów i mieszkań do sieci ciepłowniczej.

Jedną z rekomendacji wspomnianego panelu było przygotowanie uchwały, która w ciągu pięciu lat wprowadziłaby zakaz spalania jakichkolwiek paliw stałych.
- Tego rodzaju uchwała jest kompetencją sejmiku, będziemy o niej rozmawiać z Urzędem Marszałkowskim - zapewniał Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

Władze miasta chcą też pomóc mieszkańcom w wymianie pieców. W tej chwili miejska dotacja na ten cel wynosi 5000 zł, ale Gdańsk zamierza podwyższać tę kwotę, aby pokrywała większość kosztów. Ze wstępnych szacunków do wymiany jest minimum 10 tys. pieców.

Obecnie w stolicy Pomorza ciepłem systemowym ogrzewanych jest już ponad 60 proc. budynków mieszkalnych i innych obiektów. Ta liczba z roku na rok rośnie.

Samo zamknięcie kotłowni węglowej przy ul. Zawiślańskiej na Stogach i przyłączenie tej dzielnicy oraz sąsiedniej Przeróbki do sieci ciepłowniczej GPEC zmniejszyło poziom emisji CO2 do atmosfery o ponad 7 tys. ton (tyle powstałoby przy spaleniu 60 wagonów węgla).

Aktualnie GPEC prowadzi jedną ze swoich największych inwestycji - budowę aż 11-kilometrowego odcinka sieci, który obejmie dzielnice Matarnia, Jasień i Kokoszki. Niedawno rozpoczęto kluczowy etap przedsięwzięcia, czyli przewiert pod Obwodnicą Trójmiasta o średnicy blisko 2 i długości 110 metrów.

Wieloletnie wyniki pomiarów potwierdzają, że trójmiejski przemysł w ochronie powietrza poczynił ogromny postęp. Większy udział w zanieczyszczaniu powietrza niż zakłady przemysłowe mają chociażby spaliny emitowane przez pojazdy.

Przykładem działania przedsiębiorstw, zmniejszających ich szkodliwy wpływ na środowisko, było chociażby zaprzestanie składowania popiołów na składowiskach w gdańskiej Letnicy i Rewie przez trójmiejskie elektrociepłownie.

Zanieczyszczone powietrze w polskich miastach. Skąd bierze się smog?

Wideo

Maciej Pietrzak

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

19.11.2018, 07:16

No tak Starogard Gd 6 miejsce w Polsce z najbrudniejszym powietrzu. Wszędzie o tym było.

12.03.2018, 10:42

Proszę pisać prawdę, a nie to, co mówią władze miasta ! Na Pomorzu jest czyste powietrze ... z wyjątkiem WEJHEROWA ! To jest fakt potwierdzony wieloletnimi badaniami Inspekcji Ochrony Środowiska.

20.11.2017, 12:35

Dobrze, że jesteś, wyjasniles nam wszystko

20.11.2017, 08:38

IP Kwidzyn truje mieszkańców kilku miast . W Kwidzynie śmierdzi rano i w okolicznych wsiach.
Amerykańscy kapitaliści powinni płacić rekompensaty finansowe do budżetu miasta Kwidzyna za hałas i smród tego molocha!!
Kwidzyn powinien miec ciepło za darno. Spółka miejska PEC kwidzyn pośredniczy w odbiorze ciepła z IP ktore produkuje go mimo woli i zarabia na mieszkańcach a burmistrz Krzysztofiak PO tylko podnosi stawki za ciepło razem z tymi grubymi prezesamii ze spółdzielni mieszkaniowych w kwidzynie. Tak się mieszkańców w h.. robi!

19.11.2017, 16:52

A co to, taczek nie macie? Hehehehe...

18.11.2017, 22:13

Resort gospodarki morskiej szuka sposobu na zakończenie działalności spółki żeglugowej Chopol - jedynego polsko-północnokoreańskiego przedsiębiorstwa. Z uwagi na sankcje ONZ brak jest obecnie kontaktu ze stroną koreańską, co uniemożliwia działalność spółki. Skarb Państwa w ostatniej chwili zabezpieczył jedynie majątek gdyńskiego oddziału spółki w kwocie kilkudziesięciu tysięcy dolarów.

18.11.2017, 19:53

Dla Ciebie juz za późno

18.11.2017, 17:01

W RUMMI TEŻ BĘDZIEMY ODDYCHAĆ ŚWIEŻYM POWIETRZEM JAK MAFIA Z [PO] BĘDZIE WYPIEPRZONA W 2018 R TEGO SOBIE I NASZEMU MIASTU ŻYCZYMY .

18.11.2017, 16:56

A W RUMI PALĄ PLASTYKAMI ALE BURMISTRZ MICHAŁ PASIECZNY Z [PO] NIE DAJE SOBIE RADY Z 50-TYŚ MIASTEM .
TYKO CO MU DOBRZE WYCHODZI TO OBIECANKI I CACANKI A GŁUPIM MIESZKAŃCOM RADOŚĆ ALE JESZCZE ROK I WTEDY DALEJ NA KURUNIÓWKĘ JAK ZA DAWNYCH LAT .

18.11.2017, 14:34

Przeprogramować” Polaków

Konferencja odbyła się w Polsce po raz pierwszy, awybór miejsca nie był przypadkowy. Jak powiedziała jedna z organizatorek, decyzja w tej sprawie podjęta została już dwa lata temu, a wynikała z przywiązania Polaków do tradycyjnych wartości, takich jak rodzina, małżeństwo, szacunek dla ludzkiego życia. Dlategomiędzynarodowe organizacje wspierające środowiska LGBTI nie szczędzą wysiłków i pieniędzy, by nas „przeprogramować”. Tylko w tym roku George Soros zasilił je bezprecedensową sumą 18 miliardów dolarów!

18.11.2017, 14:33

Rano w Kwidzynie to takim zbukiem wali że hej.

18.11.2017, 14:30

W Kwidzynie sygnalizować problemy to tak jak pisać na Berdyczów. Były w prasie artykuły na temat stanu naszej atmosfery. Władze oraz nieszczęśni radni się nad tym nie pochylili. A przecież nasz powiat jest jednym z najbardziej zagrożonych chorobami nowotworowymi górnych dróg oddechowych w kraju. Nikt nie pyta gdzie są szczegółowe raporty ze stacji AM13 w Kwidzynie badającej jakość powietrza w ramach systemu Air Pomerania.

18.11.2017, 11:57

Jak zwykle, polskie piekiełko. Zamiast wymagać od włodarzy, chodzić na sesje rad miejskich czy gminnych, spotkania z włodarzami, zglaszac, sygnalizować problemy ludzi z otwartą przyłbica, to niektórzy akceptują ciche donosicielstwo na sąsiada. Gdzie są zarządy wspólnot mieszkaniowych? Oj ludzie, ludzie! Nowi "sygnaliści"? A może to tęsknota za systemem stalinowskim, gdzie człowiek nie byl pewny dnia czy godziny?

18.11.2017, 11:03

No patrz, a nie sędziów, lekarzy, opozycji, drzew, puszczy, wegetarian, cyklistów, Timmermansa no i wreszcie Tuska?

18.11.2017, 10:40

Trzeba was dyscyplinować,trzeba nad wami trzymać bat,trzeba na was donosić, bo jak nie, to wszystko zniszczycie,wszystko zaoracie, zagrabicie a winą obarczycie innych, rząd ,PO, samorządy.
I głąb śmie pisać że "Znieczulica społeczna to zaleta demokracji" No przecież nie wie, bo skąd, że demos kratos to władza ludu
Na tych wpisach. odpowiedziach na mój wpis. w ani jednym nie ma złego słowa na tych, którzy palą śmieci. To dużo mówi o was.
I znów dowalanie się do IP.Porozmawiajcie z kolegami z IP jak ich zakład dba o czystość spalin, jakie ostre normy muszą by spełnione lub chociaż zobaczcie,że dym z IP jest zawsze biały..
No i ataki na PO, że Targowica itp .A co ona ma wspólnego że Janusze palą folie? Piszą to gorliwi, bezmózgowi oglądacze Holeckiej i Ziemca

18.11.2017, 10:35

Co do samej Targowicy, trzeba zaznaczyć, że był to spisek polskich biskupów i magnatów z rosyjską carycą Katarzyną II przeciwko uchwaleniu na owe czasy najbardziej postępowej ustawy zasadniczej na świecie, czyli Konstytucji 3 Maja. Co prawda, nie wiadomo kim mieliby być europosłowie PO (biskupami, magnatami, a może carycami), ale wyklucza to z kolei sprawstwo niemieckie i wysyłanie przez Ryszarda Terleckiego europarlamentarzystów opozycji totalnej na niemieckie listy wyborcze. A caryca Katarzyna to wiadomo czyja specjalność. Radzę się doksztalcić poza mediami publicznymi, tzw tv Korea.

18.11.2017, 10:31

Na temat trucia, to akurat obecni tu wyznawcy pis powinni zamknąć jadaczki. Widać, jak prosty jest dla niektórych świat i jak prosto można im go wytłumaczyć za pomocą dziennika tv. A prawda jest inna, niż wam się mówi: ustawa o prosumentach - odrzucona, energia z wiatru i wody - po zmianach pis biznes nierentowny, drzewa - wróg nr 1, węgiel - o tak, to kochają, żeby się dymilo, żeby wspierać górników.

18.11.2017, 06:34

To wina samorządów że nie podłączają ludzi do gazu . Koszty podłaczenia gazu sa za wysokie dla zwyklego człowieka zwłaszcza w małych miastach i wsiach . Ty ze swoim konfidenctwem byś własną matke sprzedał za 5zł. Napewno jesteś z PO że tak lubisz kablowanie i konfidenctwo

18.11.2017, 06:23

Sam sobie wmówiłeś że niby zareagował idioto skończony. Znieczulica społeczna to zaleta demokracji co innego ty mały komuchu co sasiadów podsłuchujesz od 18 godz do północy. Konfidencie ty sie nadajesz na małego Hitlera. Ludzie będą palić w piecach tym czym chcą bo tona węgla na Pomorzu kosztuje 750zł i nic ci do tego . Weż sie za sprawdzanie fabryk i rafineri a ludziom daj spokój kondidencie

18.11.2017, 06:12

W Kwidzynie podziekuj IP Celulozie za ten smród z odpadów. Lewacy to faszysci ktôrzy bedą ci mówić jak masz żyć. Mój dom mój piec. Dzisiaj spale szafe i komode z ikea i g.wno wam do tego dołoże kilka kurtek i zasłon na rozpałke

18.11.2017, 03:13

W Łodzi namawiają na wymianę młodzieży do Chin!!!!!!

17.11.2017, 22:35

Bedziemy oddychac pełną piersią jak PO zniknie z tej planety

17.11.2017, 22:23

Smogu jak na południu u nas na Pomorzu nie ma. Z oczywistych względów. Ale w małych mieścinach, wieczorem - masakra!!! I nikt z tym nie walczy, fakt. A samorządowcom płacimy duże pieniadze, i co? I nic, koń jaki jest każdy widzi! Pozdrawiam!

17.11.2017, 21:16

Platformersy vel targowica są największymi donosicielami, szkalując Najjaśniejszą Rzeczpospolitą na forum UE. Na pohybel z nimi. Zdrajcy, po trzykroć zdrajcy!!!

17.11.2017, 20:03

.........................Z OSTATNIEJ CHWILI....................temat Pracy Magisterskiej Schetyny - "Wpływ krzywego dyszla na psychikę konia".