Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Mitologii Słowiańskiej w Grodzisku Owidz i piwo Albae Cerevisiae browaru Czarna Owca TOP Produktami Pomorza 2018

KACH
W tegorocznej edycji o tytuł i statuetkę TOP Produkt Pomorskie przyznawaną przez „Dziennik Bałtycki” ubiegało się 21 produktów i usług. W kategorii turystyka/czas wolny najlepsze okazało się Muzeum Mitologii Słowiańskiej Samorządowej Instytucji Kultury Grodzisko Owidz. W kategorii artykuły spożywcze tytuł TOP Produkt kapituła przyznała piwu Albae Cerevisiae warzonemu w Browarze Czarna Owca z Semlina

Muzeum Mitologii Słowiańskiej - turystyczny TOP na czas wolny

Kapituła uznała, że Muzeum Mitologii Słowiańskiej idealnie wpisuje się w trendy stale rosnącego zainteresowania dawną słowiańszczyzną i historią wczesnego średniowiecza oraz w ciekawy sposób prezentuje dawne dzieje regionu, dając również wartość dydaktyczną w postaci bogatych zasobów czytelni i biblioteki.

Pomysł został powołany do życia dzięki współpracy Samorządowej Instytucji Kultury Grodzisko Owidz oraz Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego „Wspólna Ziemia”. Muzeum cały czas się rozwija. Jest jedynym w Europie muzeum popularyzującym wiedzę o wierzeniach i kulturze duchowej dawnych Słowian. Misja ta realizowana jest poprzez atrakcyjne ekspozycje, wydarzenia artystyczne, wydawnictwa i lekcje muzealne. Muzeum przedstawia wyobrażenia dawnych Słowian dotyczące powstania i struktury Wszechświata, prezentuje także odtworzony mit o Marzannie i Jaryle, fragment świątyni oraz posąg Świętowita z Arkony. Odwiedzający poznają tutaj również rodowód wybranych tradycji i świąt, które do dziś funkcjonują w naszej kulturze. Część muzeum zwiedza się w okularach 3D, a przewodnicy z pasją odpowiadają na wszelkie pytania swych gości. Z myślą o wszystkich, którzy pragną dodatkowo poszerzyć wiedzę w temacie mitologii słowiańskiej, powstała także tematyczna czytelnia i biblioteka.

TOP spożywczy - piwo Albae Cerevisiae

Zdaniem kapituły, producent nawiązuje do historycznej receptury i sposobu warzenia piwa na Pomorzu i Kujawach od XV wieku, z naturalnych surowców, tj. pszenicy, ziół i przypraw. Co ciekawe, w każdym roku piwo to może się różnić smakiem w zależności od użytej mieszanki dodatków, tj. ziół i przypraw. Ponadto należy podkreślić fakt, że firma jest bardzo młoda, a jednak znalazła niszę na realizację swojej pasji.

Browar Czarna Owca to małe przedsiębiorstwo rzemieślnicze założone przez Tomasza Starczewskiego. Firma mieści się w Semlinie koło Starogardu Gd. Pierwsze piwo zostało tam uwarzone 4 lipca 2016 r. Mimo krótkiej historii, browar może pochwalić się wielkimi sukcesami. Najnowszym piwem jest właśnie Albae Cerevisiae – historyczne piwo Pomorza i Kujaw, jakie pito tutaj od XV do XIX wieku. Styl piwny został całkowicie zapomniany, ale dzięki zachowanej recepturze z XVII wieku Browar Czarna Owca podjął się próby przypomnienia go. To piwo pszeniczne z dużą domieszką różnego rodzaju ziół i przypraw, które kiedyś zastępowały chmiel.

Serdecznie gratulujemy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto