Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komunikacja - Kanar będzie mógł ująć pasażera. Wypowiedz się i weź udział w sondzie

AND
Mariusz Kurzajczyk
Kontrolerzy biletów w autobusach nie są policjantami, ale już od 1 marca będą oni mogli ,,ująć'' gapowiczów.

Takie możliwości daje znowelizowanie Prawo przewozowe, które wchodzi w życie z początkiem marca. Zgodnie z nowymi przepisami, kontrolerzy w autobusach zyskają nowe uprawnienia. Najważniejsza zmiana polega na wprowadzeniu zapisu, który w razie niezapłacenia należności i nieokazania dokumentu tożsamości pozwala kontrolerowi ująć podróżnego i niezwłocznie przekazać go w ręce policji lub innych organów porządkowych.

- Należy przez to rozumieć, że pasażerowi, który nielegalnie korzysta z usług przewoźnika, kontrolerzy będą mogli uniemożliwić opuszczenie autobusu do czasu, aż na miejscu zjawi się patrol policji lub dowieźć go do zajezdni czy na przystanek gdzie oczekuje policja – informują Kaliskie Linie Autobusowe.
Pasażer będzie też zobowiązany do pozostania w miejscu wskazanym przez kontrolera. - Nowy zapis w ustawie jest bardzo ważny z prawnego punktu widzenia. Ponieważ sytuacja taka nie była dotąd uregulowana, niektórzy pasażerowie uważali, że zatrzymanie gapowicza jest bezprawnym ograniczeniem jego wolności. Nowe przepisy jasno regulują te kwestie – tłumaczą w KLA.

Jeśli przyłapany na jeździe bez biletu pasażer odmówi zapłacenia należności i okazania dokumentu lub nie pozostanie w miejscu wskazanym przez kontrolera, będzie mógł zostać dodatkowo ukarany grzywną, a o jej wysokości zdecyduje sąd.
- Mimo nowych możliwości jesteśmy przekonani, że postawy pasażerów wymuszające korzystanie z nowych uprawnień nie będą miały miejsca lub będą incydentalne. Dotychczasowe doświadczenia przekonują nas o dalszej dobrej współpracy pasażerów z pracownikami kontroli – mówi Piotr Bewziuk z Kaliskich Linii Autobusowych.

A tak brzmią znowelizowane przepisy:

Art. 33a. 7. Przewoźnik albo osoba przez niego upoważniona (czyli kontroler) ma prawo:
1) w razie odmowy zapłacenia mandatu - żądać okazania dokumentu tożsamości,
2) w razie niezapłacenia należności i nieokazania dokumentu - ująć podróżnego i oddać go w ręce policji lub innych organów porządkowych, które mają prawo wylegitymować i ustalić jego tożsamość.
8. (...) do czasu przybycia policji podróżny musi pozostać w miejscu przeprowadzania kontroli albo w innym miejscu wskazanym przez kontrolera.
Art. 87a. Podróżny, który nie ma biletu, odmawia zapłacenia i okazania dokumentu, podlega karze grzywny.
Art. 87b. Podróżny, który pomimo wezwań nie pozostał w miejscu przeprowadzania kontroli (tj. autobusie, tramwaju albo na przystanku) do czasu przybycia policji podlega karze grzywny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto