Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grodzisk - huczne obchody parafii św. Faustyny

Sława Pawłowska
Tak będzie wyglądał w przyszłości kościół na Os. Wojska Polskiego w Grodzisku Wlkp. oraz teren przykościelny
Tak będzie wyglądał w przyszłości kościół na Os. Wojska Polskiego w Grodzisku Wlkp. oraz teren przykościelny Archiwum
Parafia św. Faustyny na Os. Wojska Polskiego w Grodzisku Wlkp. przygotowuje się do obchodów jubileuszowych. Za trzy miesiące minie 10 lat od jej powstania.

Dziesięciolecie istnienia parafii wyraźnie scaliło społeczność parafialną, w skład której wchodzą mieszkańcy rozbudowującego się Os. Wojska Polskiego, domków jednorodzinnych wzdłuż ulicy Mikołajczyka i Leśnej oraz mieszkańcy Słocina. W tym czasie przy parafii powstały grupy duszpasterskie: Rada Ekonomiczna oraz Duszpasterska, Dziecięcy Zespół „Faustynki”, Młodzieżowy Zespół „Faustyna Band”, Rodzina Różańcowa, 8 Szafarzy Komunii św. oraz Wspólnota Neokatechumenalna, ministranci i lektorzy. Integracja parafian to z pewnością zasługa ks. proboszcza Sławomira Andree, który jest pierwszym proboszczem parafii św. Faustyny.

- Z wielkim podziwem obserwuję, jak razem z parafianami i przychodzącymi do naszego kościoła mieszkańcami pozostałych części miasta, wspólnie budujemy ten kościół, zarówno ten duchowy, jak i ten z cegły - powiedział proboszcz Sławomir Andree.
Tradycją w parafii św. Faustyny stały się coroczne pielgrzymki do sanktuariów w Polsce i zagranicą oraz Wakacje z Bogiem, organizowane podczas każdych letnich wakacji dla około stu dzieci i młodzieży. Wyjazdy organizowane są do różnych regionów w Polsce, od Bałtyku aż po Tatry. Co roku dużym zainteresowaniem cieszą się również bale parafialno-karnawałowe.
Wśród osiągnięć materialnych znajduje się rozbudowa kościoła, którego centralnym punktem jest duża rotunda, wybudowana w latach 2006-2008. Jak wspomina ks. proboszcz:
- Ważnym wydarzeniem historycznym była data 13 kwietnia 2008 r. Wówczas ks. arcybiskup Stanisław Gądecki w miejscu połączenia się dotychczasowej części kościoła, łączącej się z nowo wybudowaną rotundą, wmurował kamień węgielny pochodzący z Jerozolimy. Obok kościoła wybudowano również Dom Parafialny z zapleczem duszpasterskim, mieszkaniem księdza proboszcza, księdza rezydenta oraz dwoma pokojami gościnnymi, w którym mieszkają klerycy z Seminarium Duchownego O.O. Oblatów z Obry. Poświęcenie Domu Parafialnego przez ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego miało miejsce 3 kwietnia 2005r. w niedzielę Bożego Miłosierdzia, kilka godzin po śmierci Papieża Jana Pawła II.
Lata posługi parafialnej przyczyniły się do nawiązania współpracy na gruncie świeckim i duchownym. Parafia ściśle współpracuje z Urzędem Miejskim oraz Spółdzielnią Mieszkaniową, a od 2006 roku z Seminarium Duchownym w Obrze.
- Od 2006 roku współpraca między parafią a Seminarium polega na tym, że diakon i kleryk odbywają w naszej parafii praktyki duszpasterskie w weekendy oraz z miesiącu sierpniu - wyjaśnia proboszcz.
Na trzy miesiące przed jubileuszem, parafia przygotowuje się do tych ważnych w dziejach kościoła na Os. Wojska Polskiego wydarzeń. Wiadomo już, że 26 grudnia tj. w drugie święto Bożego Narodzenia podczas mszy świętej o godzinie 15.00, ks. arcybiskup Stanisław Gądecki - Metropolita Poznański dokona uroczystej konsekracji kościoła. Olejem świętym namaszczony zostanie cały ołtarz oraz ściany kościoła w czterech miejscach. Na pamiątkę tego aktu, w tych miejscach zostaną umieszczone tzw. zacheuszki.

- Konsekracja będzie najważniejszym wydarzeniem w dziejach naszego kościoła, bowiem taka uroczystość odbywa się tylko raz w jego historii - informuje ks. proboszcz.
Kulminacyjny punkt obchodów jubileuszowych poprzedzą kazania Ojców Dominikanów, Oblatów, Franciszkanów oraz sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia z Kiekrza, które będą głoszone przez 9 niedziel poprzedzających uroczystość konsekracji. Parafianie będą mogli przygotować się do święta swojej parafii uczestnicząc w rekolekcjach prowadzonych przez Ks. Pułkownika Mirosława Biernackiego. Proboszcz planuje ponadto wydanie okolicznościowej broszury oraz kalendarza.
Mimo tak wielu dokonań w krótkim czasie, parafia nie ustaje w kolejnych przedsięwzięciach. W planach jest jeszcze obudowa pierwszej części kościoła, wieża z trzema dzwonami oraz parking przy kościele.
- Realizacja obecnych inwestycji była możliwa dzięki wsparciu parafian, mieszkańców Grodziska Wlkp., instytucji z którymi współpracujemy, Firmie Dana-Bud z Karpicka, która jest główną wykonawcą prac budowlanych oraz firmom: Eltrans i Instalator. Pragnę wszystkim bardzo podziękować, a jednocześnie proszę o dalszą, tak owocną współpracę - dodaje proboszcz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto