18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia Kamionka. O proboszczu mówią "ksiądz Maradona"

MJ
Parafia Kamionka: Ks. Andrzej Taliński
Parafia Kamionka: Ks. Andrzej Taliński M.Jędrzyński
Parafia w Kamionce pw. św. Andrzeja Boboli znakomicie sobie radzi w naszym plebiscycie na Parafię Roku 2013. Obecnie zajmuje drugie miejsce spośród parafii diecezji pelplińskiej i wciąż ma duże szanse na zwycięstwo. Na czele wspólnoty stoi ksiądz proboszcz Andrzej Taliński znany jako "ksiądz Maradona" z powodu zamiłowania do sportu.

Parafia w Kamionce znajduje się na krańcu powiatu starogardzkiego i województwa pomorskiego, część jej terenów leży już w województwie kujawsko-pomorskim. Do parafii należą miejscowości: Kamionka, Rychława, Milewo, Twarda Góra, Głodowo, Rudawki, Gajewo Zabudowania, Osiny i częściowo Milewko.

TUTAJ SĄ SZCZEGÓŁY O PLEBISCYCIE i BIEŻĄCE WYNIKI

Powołana została dekretem ks. biskupa diecezjalnego Jana Bernarda Szlagi w dniu 12 maja 1992 roku (jako pierwsza w nowej wówczas diecezji pelplińskiej!). Wcześniej jednak toczyło się także życie liturgiczne, dzięki istnieniu od 1938 roku kaplicy filialnej parafii z Nowego nad Wisłą, do której przyjeżdżali duszpasterze z Nowego, oraz dzięki istnieniu Ośrodka Duszpasterskiego z rezydującymi w Kamionce kapłanami - rektorami.

Mimo młodego wieku wspólnoty, kierowało nią, przed ks. Andrzejem Talińskim, już trzech proboszczów: ks. Andrzej Bławat (do 1998 roku), ks. Grzegorz Flisikowski (do 2000 roku), ks. Andrzej Darznik (do 2002 roku). Pierwszy z nich, ksiądz Andrzej Bławat, zmierzył się z dużym zadaniem, jakim było wybudowanie kościoła i obiektów towarzyszących. Jak czytamy na stronach internetowych parafii, wiele osób wątpiło, czy mała, wiejska wspólnota będzie w stanie temu podołać. Jednak ks. Bławat potrafił zarazić swoim pragnieniem i aktywnością wielu. Podczas swojej pierwszej kolędy zbierał deklaracje pomocy finansowej lub przy różnorakich pracach - zgłaszało się wielu chętnych. Świątynia powstał w 1997 roku. Niestety, jej budowniczy, ks. proboszcz Andrzej Bławat, zmarł z powodu zawału serca 25 sierpnia 1998 roku.

Ksiądz Andrzej Taliński (rocznik 1965) pochodzi z Nowego Miasta Lubawskiego. Zwany jest też "ksiądz Maradona". W rodzinnej miejscowości grał kiedyś, przez kilka lat, w IV-ligowym klubie Drwęca Nowe Miasto Lubawskie. Od dziecka był ministrantem, a także harcerzem. W latach 1984 - 1990 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Pracę magisterską "Dzieje parafii Nowe Miasto Lubawskie do 1772 roku" obronił na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po święceniach kapłańskich w Pelplinie, w 1990 roku, został skierowany do pracy duszpasterskiej w skarszewskiej parafii, gdzie inicjował pracę wielu grup przyparafialnych. Podobnie czynił było po przejściu w 1997 roku do parafii pw. Bożego Ciała w Tucholi. Ksiądz Taliński został proboszczem w parafii Kamionka w październiku 2002 roku. Jest honorowym dawcą krwi, a także zarejestrowanym potencjalnym dawcą szpiku kostnego.

W parafii powstały m.in. zespoły muzyczne:
PROMYCZKI PAPIEŻA - od 2013 r.
BARKA - od 2011 r.
FLORENTER - od 2006 r.
CENTENUM - od 2003 r.

Działa tu także PARAFIALNY UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY „BONUM”
Celem działalności klubowej jest usportowienie lokalnego środowiska. Z każdym rokiem coraz więcej osób uczestniczyło i angażowało się w organizowanie zajęć sportowych, szczególnie na rzecz dzieci i młodzieży.
Nie tylko organizowano zawody i turnieje, ale także m.in. otwarto duże boiska piłkarskie im. Jana Pawła II, z udziałem trenera reprezentacji Polski Jerzego Engela (2005 r.).

- Trzeba mieć pomysł na aktywizowanie środowiska, a jako kapelan sportowy diecezji pelplińskiej zachęcam do uprawiania sportu, jest mi on bliski - powiedział nam ks. Andrzej Taliński, w czasie naszej wizyty w jego parafii. - W Parafialnym Uczniowskim Klubie Sportowym BONUM chłopcy oraz dziewczęta grają w piłkę nożną i siatkówkę. Gitara też mi pomaga w pracy duszpasterskiej, na pielgrzymkach. Skoro lubię na niej grać, to pomyślałem sobie, że warto zachęcić do tego także dzieci młodzież. Tak powstały zespoły, które uświetniają występami liturgie mszy świętych, uroczystości kościelne, występują też festynach rekreacyjnych. Poprzez dzieci chcę trafić do rodziców, bo gdy najmłodsi korzystają z oferty parafii, dorośli im przy tym pomagają, też stają się aktywni i włączają się do społecznych działań.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto