18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Skarszewy: w Nowym Wiecu uczcili pamięć pomordowanych i podsumowali projekt promujący Kociewie

Sebastian Dadaczyński
Po brzegi wypełniła się w czwartek wieczorem świetlica w Nowym Wiecu k. Skarszew. W miejscowości tej zorganizowano uroczystość ku czci pomordowanych podczas II wojny światowej mieszkańców wsi i okolic. Czwartkowe spotkanie było także okazją do podsumowania projektu związanego z promocją Kociewia.

Na początku odbyła się Msza Święta. Przewodniczył jej ks. Ryszard Jędrzejak, proboszcz pobliskiej parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Szczodrowie.

- Mimo, że od wojny upłynęło już sporo lat, wciąż nie możemy zapominać o tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę - podkreślał ks. Ryszard Jędrzejak.

Po Mszy Świętej mieszkańcy i przyjezdni udali się na cmentarz w Nowym Wiecu, by złożyć kwiaty i zapalić znicze. Spoczywają tam 64 ofiary pomordowane przez hitlerowców w listopadzie 1939 roku.

- Kolejny raz w Nowym Wiecu oddano hołd ofiarom II wojny światowej. Wśród nich byli moi przodkowie - Stanisław Sobczak, pradziadek, Jan Sobczak, dziadek i Stanisław Sobczak, brat dziadka. Nieprzypadkowo zginęli w pierwszych dniach wojny. Głośno stawali w obronie polskości. Przynajmniej raz w roku odwiedzamy cmentarz z dziećmi. W ten sposób uczymy ich pamięci i szacunku dla przodków i tych wszystkich, którzy dla Ojczyzny ponieśli największą ofiarę. Jestem niezmiernie wdzięczna Kołu Gospodyń Wiejskich z Nowego Wieca za wykazywaną troskę o to szczególne dla mnie miejsce pamięci - powiedziała nam Justyna Justka z domu Sobczak.

Dodajmy, że czwartkowe spotkanie było także okazją do podsumowania projektu "Czy to flecik czy cymbały kobiety będą wiedziały" przeprowadzonego w ramach programu Działaj Lokalnie VIII Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jego realizatorami byli; Polska Akademia Filantropii w Polsce oraz Lokalna Organizacja Grantowa "Chata Kociewia".

Goście zobaczyli piękny spektakl na podstawie obszernych fragmentów dramatu cenionego etnografa ks. Bernarda Sychty pt. "Wesele Kociewskie" w wykonaniu uczestników przedsięwzięcia - członkiń miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, które współpracowały z Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gd.

Panie z KGW przygotowywała znana regionalistka Mirosława Moller, której w podziękowaniu odśpiewano "sto lat". - Współpraca z kołem gospodyń w Nowym Wiecu to dla mnie czysta przyjemność, a zarazem ogromna radość, że także na krańcach Kociewia świetnie promuje się nasz piękny region - powiedziała Mirosława Moller.

Dodajmy, że w świetlicy wiejskiej odbył się także mini koncert z prezentacją dawnych instrumentów - diabelskich skrzypiec i burczybasu, a na koniec wszystkich zaproszono na poczęstunek, gdzie serwowano tradycyjne potrawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skarszewy.naszemiasto.pl Nasze Miasto