Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drugie śniadanie to obowiązkowy posiłek dla ucznia

Paulina Dobersztyn
Dzieci zabierają drugie śniadania, ale nie stronią także od zakupów w sklepikach szkolnych
Dzieci zabierają drugie śniadania, ale nie stronią także od zakupów w sklepikach szkolnych Fot. Paulina Dobersztyn
Twoje dziecko nie chce zabierać drugiego śniadania do szkoły? Nie gódź się na to i zawiń kanapkę w kolorowy papier lub kup ciekawą śniadaniówkę, żeby pociecha chętniej wrzuciła w szkole coś na ząb. Nie można także zapominać o rozmowie z dzieckiem i uświadamianiu go, że regularne posiłki są bardzo ważne.

Należy także urozmaicać śniadania. Kanapka z żółtym serem przez cały rok na pewno nie zachęci dziecka do jedzenia i przegra z kuszącą ofertą sklepiku szkolnego.

Drugie śniadanie to podstawa

Sanepid nakłania przedsiębiorców, by dzieci miały możliwość kupić tam jogurty, kefiry czy produkty zbożowe. Jednak żaden najsłodszy baton czy cukierek nie stoi wyżej w hierarchii niż pełnowartościowe śniadanie. - To jest bardzo ważny posiłek i bez niego żadne dziecko nie powinno wyjść z domu. Drugie śniadanie powinno pokrywać około 15 - 20 procent dziennego zapotrzebowania na energię. Poza tym rodzice przygotowując kanapki powinni używać produktów ze wszystkich pięciu grup żywności - wyjaśnia Halina Spertusiak, kierownik sekcji higieny żywności i żywienia i przedmiotów użytku w konińskim sanepidzie.

Śniadania muszą być urozmaicone, żeby dziecko do śniadaniówki zaglądało chętnie. Jeżeli uczeń jest niedożywiony jego organizm od razu odnotowuje spadek glukozy we krwi. - Dziecko odczuwa głód i jest zmęczone. To prowadzi do obniżenia koncentracji - dodaje Spertusiak.

Burczący brzuch na pewno nie pomaga w nauce, dlatego dobra kanapka zawsze powinna znaleźć się w tornistrze.

Z czego powinien składać się pożywny i energetyczny szkolny posiłek?

- Przede wszystkim zawsze powinno to być pieczywo, najlepiej pełnoziarniste. Naprawdę sporadycznie szykujmy kanapki z białego pieczywa. Dostarcza ono bowiem takiej skrobi, która niejednokrotnie przyczynia się do cukrzycy. Na chleb kładziemy chudą wędlinę. Najlepiej drobiową, bo zawiera niewielkie ilości tłuszczu. Nie może zabraknąć sałaty i innych warzyw, na które akurat jest sezon - wymienia Halina Spertusiak.

Na kanapce może znaleźć się także pasta jajeczna czy sery twarogowe. Należy unikać żółtego sera, bo jest słony i zawiera spore ilości cholesterolu. Każde dorastające dziecko powinno zjeść od 4-5 posiłków dziennie i nie podjadać słodkości w międzyczasie. Nabyta otyłość w dzieciństwie ciągnie się zazwyczaj przez całe życie.

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto