Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarne. W fabryce mebli za murami będzie praca dla 100 skazanych

Wojciech Piepiorka
Firma produkująca okna zatrudnia 40 osadzonych w ZK
Firma produkująca okna zatrudnia 40 osadzonych w ZK Wojciech Piepiorka
Nawet stu skazanych, odbywających karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Czarnem (powiat człuchowski), znajdzie pod koniec bieżącego roku pracę w fabryce mebli powstającej... za murami więzienia.

Firma Gabi Meble wydzierżawiła teren po starej, zrujnowanej kotłowni Zakładu Karnego. Znajduje się on za wysokimi murami, ale w strefie, która na co dzień nie jest ściśle chroniona, bo skazani nie mają tam dostępu. Teraz jest inaczej, ponieważ skazani pracują już na budowie fabryki. Stawianie hal ma się zakończyć we wrześniu br., a późną jesienią prawdopodobnie będzie już mogła ruszyć produkcja.
- Skazani bardzo chętnie podejmują się pracy - mówi ppłk Janusz Damrat, dyrektor ZK w Czarnem. - Mamy więcej chętnych niż miejsc, nawet do pracy nieodpłatnej. Cieszymy się, bo praca to jedna z podstawowych form resocjalizacji.

Zatrudnienie w firmach na terenie więzienia może otrzymać każdy skazany.
- O rekrutacji do pracy decydujemy my - wyjaśnia Damrat. - Pod uwagę bierzemy umiejętności i sprawowanie się osadzonych. Na wyroki nie zwracamy większej uwagi, bo osadzony za ciężkie przestępstwa często jest lepszym pracownikiem niż osoba odbywająca karę kilku miesięcy pozbawienia wolności.

Już teraz na terenie Zakładu Karnego działają dwie firmy. Jedną z nich, tzw. gospodarstwo pomocnicze, ZK założył sam lata temu. 65 pracujących tam osadzonych zajmuje się poligrafią i prowadzi pralnię obsługującą wszystkie więzienia z terenu Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Koszalinie.

Na dużą skalę od 2006 roku w ZK działa fabryka okien firmy Windows 2000 z Rumi. Dzierżawi jeden z pawilonów, a niedawno wystąpiła o dzierżawę przyległego do niego gruntu na składowanie towaru. W planach jest też rozbudowa hali produkcyjnej. Pracę ma tam 40 osadzonych.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z funkcjonowania zakładu. Gdyby było inaczej, dawno zwinęlibyśmy interes - mówi Rafał Kustosz, kierownik produkcji w fabryce w ZK. - Specyfika pracy różni się tu od tej w fabrykach na zewnątrz, bo pracownicy są w innej sytuacji. Z roku na rok, dzięki coraz lepszej selekcji pracowników, udaje się nam jednak podnosić jakość produkcji i myślę, że przewyższyliśmy już pod tym względem niejeden zakład poza murami. Podchodzimy do zatrudnianych u nas osób nie jak do skazanych, a jak do zwykłych pracowników. Oni wiedzą, że dzięki nam nie muszą siedzieć bezczynnie w celach. Podnoszą też u nas swoje kwalifikacje.

Nawet niedawny, niekorzystny dla firm wyrok Trybunału Konstytucyjnego, nie zniechęca firm do inwestowania na terenie ZK. A TK orzekł, że płacenie skazanym połowy tzw. najniższej krajowej za pracę w wymiarze pełnego etatu jest niezgodne z konstytucją.
- Po prostu zatrudnimy więcej wykwalifikowanych pracowników z zewnątrz, którzy będą nas kosztować tyle samo - mówi Wojciech Główczewski, dyrektor Windows 2000. - Z pewnością nie zrezygnujemy całkowicie z zatrudniania więźniów.

Od pierwszej połowy przyszłego roku firmy zatrudniające skazanych będą musiały płacić im pełne minimalne wynagrodzenie.
Dotychczas pracodawcy mogli płacić zatrudnionym przez nich osadzonym połowę tzw. najniższej krajowej. 23 lutego br. Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że ten przepis kodeksu karnego wykonawczego jest niezgodny z polską konstytucją. Zdaniem sędziów TK, przepis ten narusza konstytucyjną zasadę równości. Trybunał, chcąc dać czas pracodawcom na przystosowanie się do nowych przepisów, orzekł, że zmiany wejdą w życie po upływie roku.

1480
skazanych odbywa aktualnie karę pozbawienia wolności za murami Zakładu Karnego w Czarnem; to jedno z największych więzień w Polsce

105
więźniów z Czarnego ma aktualnie pracę za murami; 40 zatrudnia fabryka okien, a 65 zakład poligraficzny i pralnia

12
skazanych, osadzonych w zakładzie półotwartym, pracuje bez nadzoru poza murami czarneńskiego Zakładu Karnego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto