Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarna Woda: Rozmawiano o ekologicznym budownictwie FOTO

Kinga Furtak
O tym jakie daje możliwości budownictwo szkieletowe rozmawiało kilkunastu specjalistów podczas spotkania projektu badawczo – rozwojowego Pomorskiego Klastra Drzewnego w Czarnej Wodzie.

Budynki szkieletowe o konstrukcji drewnianej różnią się od budynków wykonanych techniką murowaną i właśnie w tych różnicach tkwi potencjał, który może zostać wykorzystany dzięki innowacyjnym rozwiązaniom Klastra Drzewnego w Czarnej Wodzie.
- Klaster jest koncentracją powiązanych ze sobą przedsiębiorstw, wyspecjalizowanych dostawców, usługodawców, przedsiębiorstw w powiązanych gałęziach przemysłu i instytucji stowarzyszonych w szczególnych obszarach, które współpracują – wyjaśnia Steffen Steffen Zimny, Prezes Zarządu STEICO Sp. z o.o. – Chcemy ten pomysł zrealizować w Czarnej Wodzie, popularyzować budownictwo szkieletowe w Polsce oraz dzięki tej inwestycji rozwinąć region.

- Misją klastra jest stworzenie w Czarnej Wodzie silnego i liczącego się ośrodka produkcyjnego, badawczo – rozwojowego i szkoleniowego w branży drzewnej w Polsce i Europie – podkreślał Steffen Zimny.
Jednym z inicjatorów i koordynatorem klastra jest firma STEICO, która obok istniejącej fabryki płyt pilśniowych, już w lipcu uruchomi nowoczesną fabrykę innowacyjnego produktu drzewnego, czyli belek LVL stosowanych w budownictwie. Dzięki tej inicjatywie powstanie także 125 miejsc pracy.

Większość drewnianego surowca jest obecnie eksportowana do Skandynawii, Anglii, gdzie budownictwo drewniane posiada wielu entuzjastów. Okazuje się, że drewno jest doskonałym materiałem do budowy nie tylko domków jednorodzinnych, ale wielokondygnacyjnych budynków, wieżowców, a nawet mostów. Podczas spotkania Steffen Zimny podkreślał także, że drewno jest surowcem, z którego powstają bardzo trwałe i ekologiczne budynki.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Arkadiusz Gliniecki, burmistrz Czarnej Wody.
- Mamy dużo surowca, sporo firm zajmujących się przerobem drewna, mamy szkołę zawodową – wymienia burmistrz. - Chcemy stworzyć zaawansowany produkt z Czarnej Wody, z Kociewia, który będziemy mogli sprzedawać za granicą i stosować tam, gdzie ludzie będą chcieli mieszkać ekologicznie i zdrowo. Mam nadzieję, że w końcu również w Polsce uda się zmienić przyzwyczajenie ludzi do budowania domów z betonu, które nie są najlepszym rozwiązaniem m.in. zdrowia. Lepiej, gdybyśmy budowali z dobrego drewna, żeby konstrukcje były lekkie, wytrzymałe oraz oszczędne.

W projekcie badawczo – rozwojowym wzięli udział: prof. Andrzej Krauss, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, dr inż. Marcin Janczarek, Politechnika Gdańska, Wojciech Nitka, Stowarzyszenie Dom Drewniany, Leszek Danecki, Ośrodek Badawczo – Rozwojowy Przemysłu Płyt Drewnopochodnych Sp. z o.o., dr Władysław Strykowski, Instytut Technologii Drewna w Poznaniu, dr Piotr Borysiuk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Krzysztof Droszcz, Rebel Modele Global Sp. z o.o., Magdalena Droszcz - Pracownia Architektoniczna Rebel Concept, Michał Szreder, SZREDER A.C., Joanna Kościk – Ciuraj, Zetbeer Sp. z o.o., Tomasz Sobieraj, Zetbeer Sp. z o.o., Tomasz Balcerowski, Ekoinbud Sp. z o.o., Procyon Sp. z o.o.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto