Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarna Woda. Fabryka Steico zaczęła produkcję FOTO

Kinga Furtak
Płyta Steico LVL, czyli nowoczesny i bardzo wytrzymały materiał konstrukcyjny z drewna jest już w produkcji - nowa fabryka Steico w Czarnej Wodzie została uroczyście otwarta. Wstęgę przecięli: Udo Schramek – właściciel firmy Steico SE i wicepremier Janusz Piechociński, który wyróżnił inwestora Odznaką Honorową za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej.

- Przykład tej inwestycji podkreśla, że warto zakochać się w Polsce, inwestować i wierzyć, że w Polsce i z Polakami osiąga się sukces – mówił wicepremier Janusz Piechociński. – Jesteśmy specyficznym narodem, który potrafi ufać i odwzajemniać zaufanie, potrafi budować autorytet, współtworzyć europejską rzeczywistość. Myślę, że w sposób szczególny, gdy patrzymy na 25 lat najlepszych w historii relacji polsko – niemieckich, to dzięki tym relacjom, konkretnym ludziom, wspólnym inwestycjom, pozytywnemu myśleniu, o tym, że Europa nie tylko może, ale musi być lepsza, że razem możemy więcej, a takie nadzieje spełniają się, jak tu w Czarnej Wodzie.

Wicepremier podziękował i pogratulował właścicielom firmy Steico za otwarcie nowej inwestycji oraz wkład w rozwój gospodarki. - W uznaniu poniesionych zasług na rzecz rozwoju gospodarki RP, nadaję firmie Steico, Odznakę Honorową za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej – podkreślił Janusz Piechociński. – Potrafimy powiedzieć dziękuję, także i w tej formie, tym którzy razem z nami, dobrze odmieniają oblicze Polski i Europy.

Nowoczesna fabryka powstała w rok. Za ten sukces podziękował Udo Scharamek. Jak podkreśla właściciel Steico SE, nie udałoby się to bez współpracy i wsparcia polskich władz. Wśród wielu zaproszonych gości udział w uroczystościach wzięli m.in.: Arkadiusz Gliniecki – burmistrz Czarnej Wody, Krzysztof Trawicki – wicemarszałek województwa pomorskiego, Andrzej Grzyb – senator RP.

Powierzchnia inwestycji wynosi: 12 ha, powierzchnia hali: 2.5 ha, przy budowie zużyto ponad 1700 ton betonu, ponad 230 tirów przywiozło maszyny produkujące płyty Steico LVL, fabrykę budowało ponad 1000 pracowników ze 113 firm, inwestor współpracował z ponad 200 firmami.

Dzięki płytom LVL, wykorzystywanym m.in. w budownictwie szkieletowym, od dziś mogą powstawać ekologiczne domy z drewna, które od wielu lat są budowane m.in. w Islandii, Norwegii, Szwecji, Anglii oraz Japonii, w tych krajach są zlokalizowani również kontrahenci firmy. W Polsce budownictwo szkieletowe jest dopiero raczkujące. Jak mówi Błażej Furier, zastępca kierownika produkcji, technologia Steico jest lepsza, zdrowsza, łatwiejsza w montażu i szybsza w budowie, niż tradycyjne budownictwo z betonu i stali.

Przy produkcji płyt wiele odpadów oraz wytworzona energia będzie wykorzystywana ponownie. Technologia produkcyjna płyt LVL jest znacznie wydajniejszym wykorzystywaniem zasobów naturalnych, co oznacza dużo mniejsze zużycie obszarów leśnych w celach budow. W nowoczesnej fabryce pracę rozpoczęło 170 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto