Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biedronki azjatyckie w Polsce 2018. Inwazja azjatyckich biedronek. Wytwarzają alergeny, które mogą uczulać

gp
Inwazja biedronek azjatyckich 2018
Inwazja biedronek azjatyckich 2018 Lukasz Zarzycki / Echo Dnia
Inwazja biedronek 2018 w Polsce. W październiku w wielu miejscach kraju pojawia się coraz więcej biedronek. Ładne, bo w kropeczki, ale ...inwazyjne. Biedronki, bo o nich mowa gryzą i są niebezpieczne dla ludzi, zwłaszcza jesienią, kiedy są w trakcie "przeprowadzki".

Owady można zauważyć we framugach okiennych czy w futrynach drzwi. Biedronki właśnie jesienią "przeprowadzają się" w inne miejsca, więc na trasie przelotów jest ich sporo. Owady szukają legowiska na zimę. Wystarczą im jakiś ciepły zakamarek w mieszkaniu, szczelina budynku czy gruzowisko.

Inwazja biedronek 2018 w Polsce. Czy są groźne dla człowieka?

Biedronki nie są groźne, ale jedynie mogą być uciążliwe dla ludzi. Gryząc wydzielają płyny obronne, szczególnie szkodliwe dla oczu. Miejsce ugryzienia może być zaczerwienione. Biedronki azjatyckie wytwarzają dwa alergeny, które mogą uczulać. Znajdują się w hemolimfie. Lekarze odnotowali już przypadki ukąszeń ludzi, u niektórych osób stwierdzono nawet reakcje alergiczne dotyczące skóry i dróg oddechowych.

Gryzą bardzo rzadko i tylko gdy się je sprowokuje. Częściej jako obronę wydzielają brzydko pachnącą substancję - mówią lekarze.

Co ciekawe, jak podają naukowe źródła alergia na biedronkę pojawia się najczęściej jesienią. Objawy nadwrażliwości obejmują: alergiczne zapalenie spojówek, astmę, pokrzywkę ...

Inwazja biedronek 2018 w Polsce. Wydzielają toksyczne substancje, gdy się bronią

- Wszystkie gatunki biedronek wydzielają substancje toksyczne w celach obronnych, mają one nieprzyjemny zapach, odczuwalny zwłaszcza, gdy owadów jest dużo. Jednak europejskie biedronki nie gryzą, a azjatyckie owszem - mówił Piotr Szafraniec, znawca biedronkowatych.

Uspokaja jednak: - Ukąszenie nie spowoduje raczej poważniejszych problemów zdrowotnych, u wrażliwszych osób może się wiązać jedynie z reakcją alergiczną, obrzękiem. Dlatego lepiej unikać bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami tego gatunku.

Inwazja biedronek 2018. Jaki to gatunek?

Kiedyś już "zalewały" nas azjatyckie biedronki, teraz mamy do czynienia - jak mówią naukowcy - z kolejnym atakiem tych owadów, potocznie zwanych biedronkami arlekinowymi, które w XIX wieku sprowadzono z Azji, by zwalczały mszyce.

Harmonia axyridis to pochodzący z Azji gatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych. Przez około 20 lat rozprzestrzenił się w obydwu Amerykach i Europie. W Polsce jest gatunkiem inwazyjnym, stwierdzonym po raz pierwszy w 2006 w Poznaniu. W mediach nazywana jest arlekinem, harlekinem lub biedronką azjatycką - podaje wikipedia.org

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto