Wybierz region

Wybierz miasto

  Przeprowadzka "chemika"

  Autor: (M.J.)

  2001-06-26, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Koszty przeprowadzki starogardzkiego Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących do Owidza nie są jeszcze znane. Ma powstać nowa sieć powiatowych szkół ponadgimnazjalnych.

  Koszty przeprowadzki starogardzkiego Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących do Owidza nie są jeszcze znane.

  Ma powstać nowa sieć powiatowych szkół ponadgimnazjalnych. W związku z tym ZSTiO przeprowadzi się do Zespołu Szkół Gospodarki Żywieniowej w podstarogardzkim Owidzu. Plany te są konsekwencją wprowadzonej w 1999 r. reformy oświaty oraz niżu demograficznego. Zajęcia połączonych szkół mają rozpocząć się w Owidzu 1 września 2002 r. Nauczyciele i rodzice chcą poznać analizę kosztów tego przedsięwzięcia. Okazuje się, że jest to obecnie niemożliwe.

  - Nie ma na razie wyliczeń dotyczących kosztów przeprowadzki obu szkół - mówi Wiesław Lica, wicestarosta starogardzki. - Powstaną one po ewentualnym zatwierdzeniu nowej sieci szkół ponadgimnazjalnych przez Radę Powiatu Starogardzkiego (prawdopodobnie w sierpniu br. - przyp. red.). Zresztą o kosztach adaptacji budynku ,chemika" można będzie wypowiadać się, gdy powstanie stosowny projekt techniczny. Teraz jest jeszcze na to zbyt wcześnie.
  W budynku ZSTiO, po przeprowadzce, będzie mieścić się specjalny ośrodek szkolno-wychowaczy, który obecnie znajduje się w Starogardzie, przy ul. Kościuszki. Po przejściu do Owidza, uczniowie ZSTiO nadal mają odbywać ćwiczenia w niektórych laboratoriach ,chemika", przez dwa dni w tygodniu.
  - Nasze laboratoria, substancje chemiczne czy sale z podłączonym do stanowisk gazem potrzebnym do ćwiczeń muszą być wyraźnie oddzielone od części, która będzie przeznaczona dla ośrodka - uważa Marzena Waśkowska, wicedyrektor ZSTiO ds. wychowawczych.
  - W naszej szkole jest mnóstwo schodów. To nie ułatwi życia ośrodkowi - dodają uczniowie ZSTiO.

  W Starostwie Powiatowym twierdzą, że w ,chemiku" nie ma barier architektonicznych, które stanowiłyby przeszkodę dla niepełnosprawnych osób z ośrodka specjalnego. Bierze się pod uwagę wykonanie nowego wejścia do szkoły, w środkowej części budynku. Laboratoria, według wicestarosty, nie stwarzają niebezpieczeństwa.
  - Osoby z ośrodka nie będą miały dostępu do nich, bo sale są zamykane na zamek patentowy - twierdzi Wiesław Lica. - Gaz czy odczynniki chemiczne nie będą stanowiły zagrożenia, bo znajdują się w magazynkach wewnątrz sal chemicznych.
  Tymczasem niektórzy uczniowie ZSTiO, mimo wakacji, postanowili walczyć o swoją szkołę. Liczą na zainteresowanie mediów. Przygotowali otwarty list, skierowany do prasy, radia i telewizji, w którym informują o zaistniałej sytuacji.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)