Wybierz region

Wybierz miasto

  Protesty przeciw likwidacji szkół i przedszkoli

  Autor: (rako)

  2001-05-04, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Rodzice dzieci z wielu wsi powiatu starogardzkiego są rozgoryczni. Ich dzieci będą musiały jeździć do innych szkół zamiast uczyć się w miejscowych placówkach.

  Rodzice dzieci z wielu wsi powiatu starogardzkiego są rozgoryczni. Ich dzieci będą musiały jeździć do innych szkół zamiast uczyć się w miejscowych placówkach.

  Jednak władze samorządowe w kilku gminach, w których trzeba było oszczędzać na oświacie, m.in. poprzez likwidację szkół lub ograniczanie liczby klas, również nie mają powodu do zadowolenia. Wójtowie rozkładają z bezradności ręce, mówią, że ich oszukano, ponieważ wprowadzono reformę oświaty, nie dając na nią pieniędzy. Ich zdaniem, zmieniono system finansowania oświaty na gorszy.

  Ograniczenie subwencji oświatowej w gminie Zblewo spowodowało długą zwłokę w wypłaceniu nauczycielom zaległych wyrównań, co skończyło się pozwami w sądzie przeciwko gminie. Następnie lokalny samorząd, zmuszony do szukania dodatkowych oszczędności, zaproponował zamknięcie przedszkola w Pinczynie.

  Rodzice dzieci uczęszczających do tej placówki zdecydowanie zaprotestowali przeciwko takim planom. Władze gminy uległy presji społecznej i przedszkole dalej funkcjonuje.
  Podobny problem miała gmina Osieczna, której także obniżono subwencję oświatową. Władze zaczęły rozważać likwidację przedszkoli. Jednak i tutaj ostro zareagowali rodzice.

  Mieszkańcy miejscowości, w których likwiduje się szkoły czy też zmienia ich status, argumentują swoją determinację tym, że placówki te są na wsiach jedynymi ośrodkami kulturotwórczymi.

  Wielu mieszkańców z wsi, gdzie zlikwidowano szkoły w ostatnim czasie, zapowiada, że będą walczyć dalej.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)