Wybierz region

Wybierz miasto

  Port Lotniczy Gdańsk-Trójmiasto. Rok na plusie

  Autor: Joanna Kitowska

  2001-06-26, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Port Lotniczy Gdańsk-Trójmiasto po raz pierwszy od pięciu lat zanotował w ubiegłym roku zysk brutto na poziomie ponad 500 tysięcy złotych. - Biorąc pod uwagę wyniki z poprzednich lat jest to dla nas bardzo duże ...

  Port Lotniczy Gdańsk-Trójmiasto po raz pierwszy od pięciu lat zanotował w ubiegłym roku zysk brutto na poziomie ponad 500 tysięcy złotych.

  - Biorąc pod uwagę wyniki z poprzednich lat jest to dla nas bardzo duże osiągnięcie - mówi Adam Skonieczny, kierownik działu analiz ekonomicznych i marketingu w Porcie Lotniczym Gdańsk-Trójmiasto.

  Dobry wynik finansowy spółka zawdzięcza rosnącemu ruchowi pasażerskiemu i towarowemu, a co za tym idzie większej liczbie obsługiwanych samolotów. Jest to również efekt dużej dynamiki przychodów ze sprzedaży usług pozalotniskowych, w tym m.in. przewozów cargo. Rosnąca z roku na rok liczba pasażerów jest m.in. wynikiem coraz bogatszej oferty portu.
  - Prawdą jest, że ceny usług lotniczych są wysokie, ale przewoźnicy oferują coraz więcej promocji - mówi Włodzimierz Machczyński, prezes Portu Lotniczego Gdańsk-Trójmiasto.
  Port przygotowuje wiele inwestycji. Tylko w tym roku wyda na nie około 3 mln złotych.
  - Najważniejszą inwestycją w porcie jest obecnie budowa nowego terminalu cargo - mówi Tomasz Kłosowski, wiceprezes Portu Lotniczego Gdańsk-Trójmiasto. - Obecnie trwają prace projektowe, które mają być zakończone do końca tego roku. Budowa nowego terminalu powinna zakończyć się w końcu 2003 roku. Koszt inwestycji wyniesie około 3,7 mln złotych.

  Port planuje też zakup i instalację rękawa pasażerskiego. - Będzie on nas wyróżniał na tle wszystkich portów w Polsce - mówi prezes Włodzimierz Machczyński. - Inwestycja pochłonie 2,3 mln złotych.

  Port planuje też m.in. budowę systemu odprowadzania wód opadowych oraz budowę stacji paliw samochodowych, która będzie obsługiwała zarówno miasto jak i lotnisko.
  Zarząd Portu Lotniczego i marszałek województwa pomorskiego chcą przeniesienia ponad 31 proc. udziałów portu, które są obecnie w posiadaniu Skarbu Państwa, do województwa pomorskiego.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)