Wybierz region

Wybierz miasto

  Na początek park

  Autor: (toro)

  2001-06-19, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Uporządkowanie i zagospodarowanie parku wiejskiego to - według wypełniających ankietę na temat rozwoju Sumina - najważniejsze zadanie, jakie należy wykonać, aby miejscowość zyskała na atrakcyjności.

  Uporządkowanie i zagospodarowanie parku wiejskiego to - według wypełniających ankietę na temat rozwoju Sumina - najważniejsze zadanie, jakie należy wykonać, aby miejscowość zyskała na atrakcyjności.

  Sumin, jako jedna z ośmiu miejscowości województwa pomorskiego, został zakwalifikowany do programu pilotażowego "Odnowa wsi". W jego ramach powstają projekty, które mają wpłynąć na rozwój miejscowości i aktywizować społeczność lokalną.

  - Chcieliśmy poznać oczekiwania naszych mieszkańców, dlatego przed rozpoczęciem pisania projektów rozprowadziliśmy wśród nich ankietę - powiedział nam Marian Firgon, jeden z inicjatorów działań w Suminie. Na trzysta rozdanych kwestionariuszy wróciło osiemdziesiąt osiem. Co ciekawe, zdecydowaną większość, bo pięćdziesiąt dwa formularze wypełniły kobiety.
  Aż 98 proc. respondentów uznało, że należy uporządkować i zagospodarować park wiejski. Badani również uznali, że powinno powstać m.in. boisko sportowe, sala gimnastyczna i przystań wodna.

  Aby wieś była atrakcyjna, należy podnieść jej estetykę - wynika z ankiety. Jako korzystną dla rozwoju wsi 66 proc. ankietowanych uważa współpracę z sąsiednimi wioskami, jednak prawie jedna trzecia nie widzi takiej potrzeby.
  - Spytaliśmy też o potrzebę organizowania szkoleń podnoszących kwalifikacje. Za najbardziej potrzebne uznano kursy obsługi komputera, rozwijające rolnictwo i agroturystykę - stwierdził M. Firgon.
  Już od najbliższego poniedziałku w Suminie na obozie naukowym przebywać będą studenci Politechniki Gdańskiej, Wydziału Architektury z Katedry Planowania Wsi. Opracują oni koncepcję i plany zagospodarowania parku wiejskiego, a także, jeśli mieszkańcy zechcą, będą pomagać w zaplanowaniu poprawy estetyki ich obejść oraz urządzaniu terenów zieleni i rekreacji w poszczególnych gospodarstwach.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)