Wybierz region

Wybierz miasto

  Modelarze to dobrzy ludzie

  Autor: Maciej Jędrzyński

  2001-06-22, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Rozmowa z Krzysztofem Szykowskim, wiceprezesem Kociewskiego Stowarzyszenia Modelarzy. - Patrząc na imprezy modelarskie, takie jak III Aero Model Show w Linowcu, wydaje się, że ich przygotowanie jest bardzo proste.

  Rozmowa z Krzysztofem Szykowskim, wiceprezesem Kociewskiego Stowarzyszenia Modelarzy.


  - Patrząc na imprezy modelarskie, takie jak III Aero Model Show w Linowcu, wydaje się, że ich przygotowanie jest bardzo proste.


  - Rzeczywiście, na zewnątrz może to tak wyglądać, ale należy patrzeć na to także z innej strony. Imprezy te gromadzą wielu mieszkańców Starogardu, tymczasem pomimo moich wielokrotnych zabiegów, władze miasta w ogóle nie chcą wspierać takich przedsięwzięć. Gdyby były to imprezy plenerowe, z dużą ilością piwa, gdzie można pokazać się przed tysiącami osób, to podejrzewam, że pieniądze by się znalazły.


  - Mimo to udaje ci się pozyskać sponsorów z branży modelarskiej.


  - Tak, ale to wynika z tego, że znamy się dobrze od lat. Wychodzimy z założenia, że wciągając w modelarstwo młodych ludzi, daje się im w ten sposób pożyteczne zajęcie. Dzięki temu nie chuliganią i nie kradną. W wielu krajach można zobaczyć nalepki z hasłem ,Modelarze to dobrzy ludzie". Nie jesteśmy zawistni, nie ma wśród nas zazdrości o to, że ktoś ma lepszy model i chętnie pomagamy początkującym.


  - Dlaczego nie udało się założyć w Starogardzie modelarni dla młodzieży?


  - Niestety, po raz kolejny okazało się, że władze miasta nie są tą sprawą zainteresowane i już mi ręce z tego powodu opadają. Ja i moi koledzy jesteśmy gotowi pomóc w organizacji modelarni. Nie mogę jednak jej prowadzić, bo po prostu nie znajdę na to czasu, ale tego nie musi robić ktoś wykształcony w tym kierunku. Wystarczy trochę praktyki.


  - Ile kosztuje najtańszy zdalnie sterowany model?


  - Razem z aparaturą do sterowania najtańszy, dobry model szybowca to wydatek rzędu 600-700 złotych. Dokładając około 1000 złotych ma się już porządny model, z dobrym silnikiem i aparaturą. Podkreślam jednak, że jest to sprzęt do rekreacyjnego hobby, a nie na zawody typu mistrzostwa Polski.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)