Wybierz region

Wybierz miasto

  Międzynarodowy Pokaz Kucia Artystycznego

  Autor: Krystyna Paszkowska

  2001-07-04, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Kwiat rycerstwa polskiego oraz artyści kowale z całej Europy uczestniczyć będą w VIII Międzynarodowym Pokazie Kucia Artystycznego. Po raz pierwszy rycerstwo rywalizować będzie nie tylko we własnym gronie, ale i z ...

  Kwiat rycerstwa polskiego oraz artyści kowale z całej Europy uczestniczyć będą w VIII Międzynarodowym Pokazie Kucia Artystycznego. Po raz pierwszy rycerstwo rywalizować będzie nie tylko we własnym gronie, ale i z kowalami. Efekty tej niecodziennej potyczki trzeba koniecznie zobaczyć.Patronat nad imprezą objął "Dziennik Bałtycki".


  W tym roku pokazy kucia nie będą się już odbywały na placu turniejowym. Artyści kowale swoje warsztaty pracy rozłożą na zamkowym dziedzińcu.
  - Tym razem można będzie podziwiać przy pracy między innymi Wladimira Sochaniewicza, wykładowcę z Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu - mówi Leonard Dajkowski, prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Kowali w Gdańsku. - W ubiegłym roku właśnie jego praca nagrodzona została za najciekawszą ekspozycję. Rosjanin został laureatem pokazu właściwie z przymusu. Sam bowiem zadecydowałem o umieszczeniu jego pracy na wystawie kowalstwa artystycznego.


  Podobnie, jak w poprzednich latach wybierana będzie najciekawsza praca w stylu gdańskim. Nagrodzona zostanie najciekawsza ekspozycja oraz najlepszy pokaz kucia.
  - W tym roku wracamy do sprawdzonych już form imprezy kowalskiej - mówi Jarosław Struczyński, prezes spółki Zamek w Gniewie. - Wykorzystamy starą formułę i wzbogacimy ją o zabawy historyczno-integracyjne. Narodził się pomysł na tak zwany grunwaldzki tor przeszkód. Będziemy rywalizować z kowalami na trasie specjalnie przygotowanej dla naszych rycerzy, którzy już niedługo walczyć będą pod Grunwaldem. Nieskromnie mogę stwierdzić, że wygraną w tych szrankach mamy już w kieszeni. Na kowadła jednak ze swoimi konkurentami raczej nie zdecydowalibyśmy się zmierzyć. Prawdopodobnie nie mielibyśmy żadnych szans. Z kowalami wiąże nas jednak ogromna nić przyjaźni, więc nasza rywalizacja będzie miała przede wszystkim wymiar dobrej i do tego bardzo widowiskowej zabawy - dodał kasztelan gniewski.

  Oficjalne otwarcie imprezy zaplanowano na sobotę na godz. 10. Impreza zakończy się w niedzielę.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)