Wybierz region

Wybierz miasto

  Kontakty zagraniczne młodych Kociewiaków

  Autor: (WŁA)

  2001-05-04, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Grupa uczniów ze Starogardzkiego Autonomicznego Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gd. była w Berlinie na spotkaniu z młodzieżą państw, które uczestniczą w europejskim projekcie współpracy młodzieży.

  Grupa uczniów ze Starogardzkiego Autonomicznego Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gd. była w Berlinie na spotkaniu z młodzieżą państw, które uczestniczą w europejskim projekcie współpracy młodzieży.

  Starogard Gd. bierze udział w projekcie, finansowanym m.in. przez Unię Europejską, pod nazwą "Projekt terytorialnego rozwoju i tworzenia szans dla młodzieży".

  Pod koniec 1999 roku miasto podpisało umowę z Unią Europejską dotyczącą jego realizacji. Oprócz Starogardu uczestniczą w nim przedstawiciele Europy Zachodniej: Berlin (Niemcy), Jonkoping (Szwecja), dzielnica Brukseli - Anderlecht (Belgia), prowincja Sassari (Sardynia, Włochy) oraz Kelia w Estonii. Projekt zakłada realizację przez każdego z partnerów własnych, lokalnych, działań na rzecz młodzieży oraz wspólnych działań międzynarodowych.

  Analiza wykonalności architektonicznej i ekonomicznej ośrodka dla młodzieży została wykonana przez Przedsiębiorstwo Projektowo-Realizacyjne Dom. Dotyczy ona przystosowania na potrzeby ośrodka budynku biblioteki miejskiej przy ul. Sobieskiego. Oczywiście, zorganizowanie placówki będzie możliwe dopiero po znalezieniu nowej siedziby dla biblioteki.

  W ramach działań lokalnych w Starogardzie zawiązała się grupa osób związanych zawodowo z młodzieżą. Ludzie ci na zasadzie wolontariatu uczestniczą w pracach związanych z projektem. W skład zespołu wchodzą: Magdalena Wąsowicz, dyrektor Starogardzkiego Autonomicznego Liceum Ogólnokształcącego, Magdalena Radzewicz, pełnomocnik Zarządu Miejskiego ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Maria Kłos, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Jan Radzewicz, kierownik ds. marketingu i promocji kultury Starogardzkiego Centrum Kultury, Barbara Karbowska, pedagog w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 oraz Bożena Uciekałek, inspektor Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta. Zespół nawiązał współpracę z Młodzieżową Radą Miasta. Wspólnie przygotowywana jest ankieta dla uczniów szkół średnich. Dotyczączy ona ich wizji centrum młodzieżowego.

  W ramach projektu 7-osobowa grupa uczniów Starogardzkiego Autonomicznego Liceum Ogólnokształcącego wyjechała do Berlina na spotkanie z młodzieżą z miast i regionów partnerów projektu.

  Starogardzianie połączyli swe siły z Włochami, ponieważ podobnie jak oni prezentowali kraj od strony kulinarnej. Można powiedzieć, że była to koncepcja przez żołądek do serca innych narodów.
  Ze stołu polskiego przedstawiciele innych narodów mogli skosztować bigosu, pierogów czy barszczu. Degustacja odbywała się w wielkanocnej scenerii. Starogardzianie przygotowali również świąteczne baby. O dziwo, przebojem wśród narodów wychowanych na coca-coli stała się polska oranżada czerwona.

  Impreza była otwarta dla wszystkich. Młodzi starogardzianie zapraszali na spotkanie rodaków, których spotykali na ulicach Berlina. Nawiązano wiele przyjaźni. Wielu uczestników imprezy chce poznać Starogard.

  To nie koniec wspólnych spotkań. W październiku kolejna grupa młodych starogardzian wyjedzie na Sardynię. W przyszłości Starogard będzie gospodarzem ostatniej z cyklu wymiany młodzieży.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)