Wybierz region

Wybierz miasto

  Kąpieliska na Kociewiu

  Autor: (AT)

  2001-06-26, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Właściciele ośrodków wczasowych na Kociewiu narzekają na słabe zainteresowanie turystów. Winią za ten stan pogodę. Tymczasem wiele kąpielisk na terenie powiatu starogardzkiego jest już przygotowanych na przyjęcie ...

  Właściciele ośrodków wczasowych na Kociewiu narzekają na słabe zainteresowanie turystów. Winią za ten stan pogodę. Tymczasem wiele kąpielisk na terenie powiatu starogardzkiego jest już przygotowanych na przyjęcie letników.

  Doskonale przygotowany jest m.in. ośrodek Wrzos z Ocypla. Kierownik Waldemar Szmidt sam pracuje społecznie. Zatrudnia wyszkolonych pedagogów i psychologów. Starano się nawet o to, by wypoczywały tam dzieci z Czarnobyla. Turystów na razie jak na lekarstwo. Nieco inaczej rzecz się ma w ośrodku Borowiak w Szteklinie. Tam wszystkie terminy są już zarezerwowane przez kolonistów, którzy będą wypoczywać na dwutygodniowych turnusach. Niedawno wydzierżawione zostało kąpielisko w Płaczewie, niedaleko Starogardu Gd. Było ono do tej pory zarządzane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji. Nowy właściciel ma bardzo ambitne plany.

  - Uważam, że przyjęta oferta jest bardzo atrakcyjna - stwierdza Jarosław Sarzało, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gd. - Dzierżawca chce tchnąć życie w ośrodek, ma dobre referencje. Prowadzi ośrodki wypoczynkowe, hotele, restauracje m.in. w Gdańsku Brzeźnie, Brusach czy Stężycy.
  Kąpielisko w Płaczewie ma być nadal bezpłatne i ogólnodostępne. Nowy dzierżawca chce unowocześnić i odnowić ośrodek.
  O bezpieczeństwo nad wodą dbać będą policjanci skupieni w tzw. ogniwach wodnych. Wzmocnione też będą dodatkowymi policjantami niektóre rewiry. Ogniwa wodne będą działać nad jeziorem Kałębie w Osieku oraz nad jeziorem Ocypel.

  Policjanci z uprawnieniami młodszych ratowników i patentami żeglarskimi będą dbać o porządek i bezpieczeństwo wypoczywających nad tymi akwenami. Ogniwa wodne będą funkcjonowały od 1 lipca do 31 sierpnia. Będą wyposażone w łodzie motorowe. Oprócz tego policjanci z ogniw będą także patrolować miejscowości położone wokół tych jezior. W powiecie tczewskim brakuje prawdziwego kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem kąpiących czuwałby ratownik. Mieszkańcom powiatu tczewskiego pozostaje zatem korzystanie z basenu odkrytego mieszczącego się przy Tczewskim Centrum Sportu i Turystyki. Jego otwarcie nastąpiło w minioną niedzielę.

 • Dariusz Skalski
  prezes pomorskiego WOPR


  - Część kąpielisk na Kociewiu jest już gotowa i można z nich korzystać. Pozostałe czynią jeszcze starania o uzyskanie atestu oraz zgody na korzystanie ze sprzętu do pływania. Sam WOPR jest, jak co roku, dobrze przygotowany do sezonu letniego. Wiosną przeszkoliliśmy ratowników na blisko 50 kursach. Będą oni czuwać nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą.

 • Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)