Wybierz region

Wybierz miasto

  Jubileuszowe strzelanie

  Autor: (M.J.)

  2001-06-19, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Jubileusz 650-lecia obchodziło Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Starogardzie Gd. Uczczono to m.in. zawodami strzeleckimi. Wszystko zaczęło się na Rynku, gdzie po mszy jubileuszowej w kościele św.

  Jubileusz 650-lecia obchodziło Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Starogardzie Gd. Uczczono to m.in. zawodami strzeleckimi.

  Wszystko zaczęło się na Rynku, gdzie po mszy jubileuszowej w kościele św. Katarzyny zgromadzili się bracia z wielu rejonów Pomorza i lokalni włodarze. Gdy zakończono oficjalne przemówienia oraz wręczanie wyróżnień, musztrę paradną zaprezentowała Orkiestra Wojskowa Liceum Muzycznego w Gdańsku.

  - Świetna muzyka i wykonanie. Takich koncertów powinno być w Starogardzie więcej - powiedział nam w czasie występu licealistów jeden z młodych mieszkańców, Paweł Jarzemski.
  Jubileusz uświetnili bracia m.in. z Wejherowa, Chojnic, Śremu i Tucholi. Barwną postacią był Kazimierz Śledź, członek jednego z bractw kurkowych w Belgii. Jego rodzice pochodzili z Polski i stąd swojsko brzmiące nazwisko.
  - W Belgii do bractw mogą przystępować kobiety, co u was jest niemożliwe - wyjaśnił nam Kazimierz Śledź. - Nasze bractwa są też lepiej zdyscyplinowane. Nie mamy jednak takich pięknych strojów jak starogardzcy bracia, a bractwo, do którego należę istnieje krócej, bo od XVIII wieku.

  Jubileuszowe strzelania do dziewięciu tarczy odbyły się na strzelnicy przy ul. Mickiewicza, gdzie miał miejsce również festyn miejski. Najważniejsza była tarcza jubileuszowa. Najlepiej celował do niej starogardzki brat kurkowy Edmund Piontek. W nagrodę otrzymał przedwojenną, posrebrzaną plakietę starogardzkiego bractwa.
  - Kupiliśmy tę plakietę od Muzeum Ziemi Kociewskiej - wyjaśnia Jarosław Czyżewski, sekretarz Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie. - To bardzo cenna i wyjątkowa nagroda, dlatego cieszę się, że przypadła starogardzkiemu bratu.
  Warto dodać, że Jarosław Czyżewski zwyciężył w klasyfikacji generalnej jubileuszowego strzelania.

  VIP-y strzelały do tarczy honorowej. Wśród miejscowych samorządowców najlepszy wynik (7 punktów na 10 możliwych) uzyskał wiceprezydent Starogardu, Zbigniew Kozłowski, który jednym punktem pokonał wicestarostę starogardzkiego, Wiesława Licę. Starosta starogardzki, Andrzej Grzyb, zdobył 4 punkty, a prezydent Starogardu, Stanisław Karbowski, ani jednego.
  Przypomnijmy, że Starogard jest stolicą pomorskiego okręgu bractw strzeleckich. Bractwo liczy 35 osób. Niedawno, po raz piąty z rzędu, starogardzianie wywalczyli w Toruniu tytuł króla okręgu pomorskiego. Nowym królem został Marcin Tyda. Starogardzki brat, Leszek Warczak, jest królem zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)