Wybierz region

Wybierz miasto

  Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą

  Autor: (rako)

  2001-06-18, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Artur Paraszczuk, uczeń V klasy Szkoły Podstawowej w Skarszewach wygrał finał wojewódzki konkursu pt. "Bezpieczny wypoczynek nad wodą". Zwycięzca wykazał się dużą wiedzą na temat ratownictwa wodnego i żeglarstwa.

  Artur Paraszczuk, uczeń V klasy Szkoły Podstawowej w Skarszewach wygrał finał wojewódzki konkursu pt. "Bezpieczny wypoczynek nad wodą". Zwycięzca wykazał się dużą wiedzą na temat ratownictwa wodnego i żeglarstwa.

  W finale zmierzyło się osiem osób ze szkół podstawowych i gimnazjów. Walczyli nie tylko o puchar wojewody pomorskiego, ale również o atrakcyjne nagrody.
  Uczestnicy najpierw zmierzyli się na basenie, gdzie wykazali się umiejętnością pływania w dowolnym stylu. Następnie odpowiadali na pytania testowe. Musieli wiedzieć na przykład, ile wynosi głębokość wody w strefie dla nieumiejących pływać i jak długo ważna jest karta pływacka. Mieli także podać liczbę osób tworzących drużynę Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

  Zdarzały się i trudniejsze kwestie, związane z historią ratownictwa wodnego oraz dotyczące radzenia sobie na wodzie w trudnych sytuacjach.
  Po długiej serii pytań wyłoniono trójkę finalistów. Zostali nimi Katarzyna Bławat, Alicja Paraszczuk i Artur Stolc. W końcowej rozgrywce najlepszy okazał się najmłodszy finalista, A. Stolc. Drugie miejsce zajęła A. Paraszczuk.
  Zwycięzca przyznał, że dosyć długo przygotowywał się do konkursu. Do uczestnictwa namówiła go nauczycielka, Grażyna Matysek.

  - Niektóre pytania były bardzo trudne, jednak na większość znałem odpowiedź - powiedział nam Artur Stolc. - Jeżeli pogoda pozwoli, to tegoroczne wakacje na pewno spędzę nad wodą. Jeszcze nie wiem, czy będę w przyszłości ratownikiem.
  Ratownikami pragną zostać Alicja Paraszczuk i Katarzyna Bławat.
  - Bardzo chcę zostać ratownikiem i pomagać innym - mówi Alicja.
  Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, m.in. rower górski, telewizor i wieżę hi-fi.
  Z poziomu wiedzy uczestników zadowoleni byli organizatorzy.
  - W niektórych przypadkach wiedza uczestników zaskoczyła nawet najlepszych ratowników - powiedziała nam Małgorzata Szwajkowska, pedagog szkolny w Skarszewach.

 • Dariusz Skalski
  prezes pomorskiego WOPR


  - Konkurs miał na celu upowszechnienie wiedzy z zakresu ratownictwa wodnego oraz umiejętności pływania. Cieszymy się z tak licznego uczestnictwa młodzieży. Wykazała się ona dużą wiedzą, co pozwala nam z mniejszymi obawami patrzeć na to, co podczas tegorocznych wakacji będzie się działo nad wodą. Konkursem zainaugurowaliśmy obchoidy czterdziestolecia WOPR na Kociewiu.
 • Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)