Wybierz region

Wybierz miasto

  Egzamin na prawo jazdy na placu i przy komputerze

  Autor: (rako)

  2001-06-15, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Od 1 lipca wszyscy zdobywający uprawnienia do prowadzenia pojazdów będą zdawać egzamin teoretyczny siedząc przed monitorem komputera. Dzięki temu każda osoba będzie rozwiązywała inny test.

  Od 1 lipca wszyscy zdobywający uprawnienia do prowadzenia pojazdów będą zdawać egzamin teoretyczny siedząc przed monitorem komputera. Dzięki temu każda osoba będzie rozwiązywała inny test.

  Instytut Transportu Samochodowego zdecydował się także na opracowanie specjalnej klawiatury do komputerów, aby egzaminowany nie miała problemu z obsługą. Jednak jak zdążyliśmy się dowiedzieć, niektóre osoby, które będą ubiegać się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych, nie są zadowolone z tych nowości. Z kolei ci, którzy jeszcze w tym miesiącu przystąpią do egzaminu, cieszą się, że zmiany ich już nie obejmą.


  - Nie bałbym się zdawania egzaminu przed komputerem, wolę jednak robić to według starych zasad - mówi Jan Potrykus.
  Obawy mają szczególnie ludzie starsi, którzy nie mieli nigdy kontaktu ze sprzętem informatycznym.

  - Dziwią mnie te pomysły - powiedział nam jeden z naszych Czytelników, który zadzwonił do naszej redakcji oburzony planowanymi zmianami. - W takim kraju jak Niemcy, do którego bardzo nam daleko pod względem postępu technicznego, nie przeprowadza się testu komputerowego. A u nas znowu ktoś wymyślił ,ulepszenia", które tylko narażą wiele osób na jeszcze większy stres.
  Niektórzy właściciele szkół nauki jazdy zakupili już komputery i oprogramowanie. Czekają jeszcze na nowe specjalne klawiatury, aby ich klienci mogli zaznajomić się z rozwiązywaniem testu egzaminacyjnego.


  Autorzy zmian przekonują, że wprowadzane zmiany nie spowodują dodatkowych trudności dla osoby egzaminowanej. Będzie ona mogła, tak jak było to do tej pory, dowolnie ,przemieszczać się" po pytaniach testu. W przypadku popełnienia błędu i zauważenia tego przez zdającego będzie można go poprawić. Dodatkową nowością jest automatyczne przerywanie egzaminu po upływie wyznaczonego czasu oraz uzyskanie natychmiastowego wyniku. Możliwe będzie również zdawanie egzaminu na więcej niż jedną kategorię prawa jazdy. Wówczas na ekranie komputera wyświetli się kilka testów.


  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)