Wybierz region

Wybierz miasto

  Atrakcje sprzed tysięcy lat

  Autor: (M.J.)

  2001-06-20, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Skansen archeologiczny w niemieckiej miejscowości Hitzacker, oglądali samorządowcy powiatu starogardzkiego. Podobny powstanie w pobliżu Barłożna koło Skórcza.

  Skansen archeologiczny w niemieckiej miejscowości Hitzacker, oglądali samorządowcy powiatu starogardzkiego. Podobny powstanie w pobliżu Barłożna koło Skórcza.

  Istniejące od 10 lat Archeologiczne Centrum Hitzacker niedaleko Hamburga to intersujące miejsce. Archeolodzy natrafili tam na ślady osadnictwa z epoki brązu. Postanowili wówczas odtworzyć na powierzchni 3 ha małą osadę i zrobić z niej kolejną atrakcję tego typowo turystycznego rejonu Niemiec. Co ciekawe, osadę odtworzono praktycznie ręcznie, bez użycia nowoczesnych technologii. Z Centrum współpracuje Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, którego pracownicy natrafili w ubiegłym roku w rejonie Barłożna na ślady osadnictwa sprzed 6 tysięcy lat, z okresu neolitu. Za prawdziwy skarb historii badacze uznali ślady po największym z domów, który, jak wyliczono, miał długość 19 m i szerokość 7 m. To jedno z nielicznych tego typu odkryć na Pomorzu. Osadę zamieszkiwali przedstawiciele kultury pierwszych, dobrze zorganizowanych rolników.

  Muzealnicy i Starostwo Powiatowe w Starogardzie postanowili stworzyć tam skansen archeologiczny. Powstał już projekt takiego skansenu, a w czasie wizyty w Niemczech podpatrywano, jak zagospodarowano teren z myślą o turystach. Niemcy udzielą merytorycznej pomocy przy tworzeniu skansenu na Kociewiu. Podczas spotkania z dyrekcją tamtejszego obiektu wysunięto propozycję zorganizowania w październiku br., na terenie powiatu starogardzkiego, sympozjum archeologicznego na temat odkrycia w okolicach Barłożna. Wzięliby w nim udział także goście z Hitzacker.
  Skansen koło Barłożna powstanie w najbliższych latach, przy planowanej tam autostradzie A1, obok Miejsca Obsługi Pasażerów Bobrowiec. W ten sposób wykorzystana zostanie infrastruktura MOP w postaci kanalizacji, dopływu prądu itp.


  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)