Wybierz region

Wybierz miasto

  Antywschodnia polityka

  Autor: (M.J.)

  2001-06-23, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  O perspektywach handlu Polski ze Wschodem rozmawiano w czasie sympozjum, zorganizowanego przez Urząd Miasta w Starogardzie i BMB Promotions. Na błędy popełniane przez polskich przedsiębiorców i polityków w handlu z ...

  O perspektywach handlu Polski ze Wschodem rozmawiano w czasie sympozjum, zorganizowanego przez Urząd Miasta w Starogardzie i BMB Promotions. Na błędy popełniane przez polskich przedsiębiorców i polityków w handlu z krajami byłego ZSRR wskazywał Mariusz Salamon z firmy Salaman Consulting.


  - W Polsce obowiązuje polityka antywschodnia, za słabo wspiera się eksport w porównaniu z mniejszymi Czechami, czy Węgrami - uważa Mariusz Salamon. - Panuje fatalny stereotyp o Ruskich z ZSRR i biednym państwie, w którym jest niebezpiecznie. Polacy boją się nawiązywać osobiste kontakty handlowe na Wschodzie. Biznesmeni nie umieją też podpisywać kontraktów, bo nie znają prawa. W dodatku niektórzy wciskają tani chłam zamiast dobrego towaru.


  Tymczasem Rosjanie wolą już wybrać poważne oferty z Unii Europejskiej, a tanie produkty kupują z Chin.
  Andrzej Perlik, radca ministra w Departamencie Stosunków Gospodarczych Ministerstwa Gospodarki, mówił o aktualnej kondycji handlu z krajami byłego ZSRR.
  - W wyniku kryzysu gospodarczego na Wschodzie w 1999 r. eksport do tych krajów spadł o prawie 40 proc. i Polska straciła na tym rynku około 2 mld dolarów - informował Andrzej Perlik. - Od ubiegłego roku notujemy niewielki, ale stały wzrost obrotów z partnerami ze Wschodu. Odrobiliśmy jednak dopiero połowę poniesionych strat.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)